روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 دی 1396  |  ورزش  |  کد خبر: 42548
0
0
۱۴ میلیارد و ۹۵۲ میلیون تومان حاصل فروش هشتمین حراج تهران شد
افت چشمگیر فروش نام‌ها
هشتمین حراج تهران با فروش آثاری از بزرگان هنرهای تجسمی برگزار شد که بالاترین رقم فروش مربوط به اثری از منیر فرمانفرماییان با قیمت ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بود.
در این حراج که عصر جمعه ۲۲ دی در هتل پارسیان برگزار شد۱۲۰ اثر از ۱۱۰ هنرمند جوان و همچنین پیشگامان هنر معاصر شرکت دارند.
حراج تهران هشتمین سال برگزاری را پشت سر می‌گذارد و از ششمین دوره آن تصمیم گرفته شد که به شکل تخصصی تری برگزار شود، بنابراین آثار کلاسیک و مدرن در اواخر بهار و آثار معاصر و مدرن نیز در اواخر پاییز هر سال پیش روی خریداران قرار می گیرد و اکنون حراج آثار معاصر هنرمندان ایرانی به دومین دوره خود رسیده است.
یکی از نکات این حراج به بازه سنی هنرمندان آن تعلق داشت که از سال ١٣١٠ تا ١٣٧١ را دربر می‌گرفت. از سویی به آثار نقاشی‌خط توجه ویژه‌ای شده بود که به نظر می رسد دلیل آن به استقبال از این هنر، در حراجی های کشورهای خلیج فارس برگردد.
در کاتالوگ این حراج عکس برخی آثار توضیحاتی مانند مرمت شدن اثر، ارایه اثر مشابه در حراجی های دیگر یا چاپ شدن اثر در یک کتاب داده شده بود؛ یا عکس اثری از جاسپر جانز که نقش دست‌هایش مشابه با اثر حسین زنده‌رودی بود، در این کاتالوگ منتشر شده بود که در توضیح آن گفته شده، شاید این اثر منبع الهام زنده‌رودی بوده است.
آثار هنرمندانی مانند عباس کیارستمی، ژازه تباتبایی، پرویز کلانتری، آیدین آغداشلو، منوچهر یکتایی در مرحله اول این حراج نیز اراپه شده بود.
همچنین هنرمندانی مانند عباس کیارستمی، پرویز کلانتری، فریده لاشایی، هانیبال الخاص، مهدی سحابی، ژازه تباتبایی، رامیز شهوق و... در قید حیات نیستند اما آثارشان در این حراج حضور داشت.
اثری که در این حراج بیشترین قیمت پیشنهادی را به خود اختصاص داده بود و به منیر فرمانفرماییان تعلق داشت نزدیک به کمینه قیمت خود یعنی ١ میلیارد و ٣٠٠ میلیون تومان چکش خورد، این در حالی بود که پاکدل برای زدن چکش این اثر لحظاتی دست نگه داشت تا به خریداران فرصت فکر کردن بدهد.
چیزی که بیش از همه در این حراج جلب توجه می‌کرد این بود که فروش آثار هنرمندان نامدار در حد انتظار ظاهر نشد و تقریبا این روند تا آخر حراج ادامه پیدا کرد.
در این مراسم، به‌طور خصوصی اعلام شد دو اثری که در طول برگزاری حراج به فروش نرفته‌اند پس از پایان مراسم به صورت افتر سِل به فروش رسیده‌اند؛ اثر علی شیرازی ۵٠ میلیون و اثر حسین صدری ١۵ میلیون فروخته شده‌اند.
مجموع فروش هشتمین دوره از حراج تهران، ١۴ میلیارد و ٩۵٢ میلیون تومان اعلام شد.آمار فروش کلی این دوره از حراج ۱۴ میلیارد و ۹۵۲ میلیون تومان اعلام شد.
هفتمین حراج تهران که تیرماه امسال برگزار شد در مجموع فروش ۲۶ میلیارد و ۱۱۳ میلیون تومانی را پشت سر گذاشت. اثر سهراب سپهری از مجموعه درخت با مبلغ سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان گران‌ترین اثری بود که فروخته شده بود. سهراب سپهری که می‌توان گفت در چند وقت اخیر فروش آثارش، سایه ای را بر سر دیگر آثار حراج تهران انداخته بود، در دو حراج آثار معاصر اخیر دی ٩۵ و دی 96حضور نداشت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه