روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 دی 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 42526
0
0
اتحادیه اروپا و مقامات ایران به اظهارات ترامپ و جو ویلسون، عضو کنگره آمریکا پاسخ دادند
وزارت خارجه: برجام قابل مذاکره نیست
گروه سیاسی- ترامپ جمعه شب در اظهاراتی ایران را به نقض روح برجام متهم کرد و از خزانهداری خواست تا تحریمهای جدیدی را علیه ایران اعمال کند. در اظهارنظری تاییدی، جو ویلسون عضو کنگره آمریکا گفت: «از رئیس‌جمهور ترامپ به دلیل افزایش فشار بر ایران سپاسگزار است.» این در حالی است که اروپاییان توافق برجام را حائز اهمیت و دنیا را با آن امن‌تر دانستند.
در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی و پیرامون تمدید تعلیق تحریم‌های برجام و برخی تحریم‌های جدید، وزارت خارجه ایران بیانیه‌ای صادر کرد. در بخشی از بیانیه صراحتاً آمده است که بیانیه شب جمعه ترامپ در تعارض صریح با بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام است و جمهوری اسلامی ایران این تخلف آشکار را به کمیسیون مشترک برجام گزارش و آن را پیگیری خواهد کرد.
مجلس ایران نیز نسبت به تصمیم جدید آمریکا موضع‌گیری کرد. «سیدحسین نقوی حسینی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: «برنامه دفاعی ایران ارتباطی به هیچ کشوری ندارد.» کمال دهقانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دیگر نماینده‌ای بود که در این باره اظهارنظر کرد. او در تاکید بر این‌که ایران در مقابل هرگونه موضعگیری آمریکا سناریو دارد، گفت:‌ «ایران در راستای منافع ملی‌اش به برجام عمل می‌کند؛ لذا اگر منافع ملی ایران مورد تهدید قرارگیرد اقداماتی مناسب و متقابل انجام خواهد گرفت.» محمدابراهیم رضایی دیگر عضو این کمیسیون با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال عملیات روانی برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره هستند، گفت: «آمریکایی‌ها بدانند که ایران در هیچ موضوع دیگری با آنها مذاکره نخواهند کرد و موضوع دفاعی نیز قابل مذاکره نیست.»
انگلیس، فرانسه و آلمان؛ به تداوم اجرای کامل برجام متعهدند
«ژرار آرود» سفیر فرانسه در واشنگتن پس از تمدید تعلیق تحریم‌های هستهای ایران از سوی ترامپ، در پیامی توئیتری بر تعهد کشورش بر اجرای کامل برجام تاکید کرد. آرود نوشت: تایید برجام تصمیمی صرفاً داخلی و مربوط به آمریکا است. اروپاییها دخالتی در آن نکردند. ما بر تعهدمان در قبال برجام متعهد هستیم.
وزارت امور خارجه آلمان نیز تاکید کرد که برلین همچنان به ادامه اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران متعهد است.
اتحادیه اروپا هم بر تعهد خود به ادامه اجرای کامل و موثر برجام تاکید و اعلام کرد که با اعضای اتحادیه برای ارزیابی مشترک بیانیه آمریکا و پیامدهای آن هماهنگی خواهد کرد.
در پایان بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: آنها همچنان به ادامه اجرای کامل و موثر «برنامه جامع اقدام مشترک» متعهد هستند.
وزارت خارجه ایران: برجام قابل مذاکره نیست
در واکنش به تصمیم جمعه شب رئیس جمهور آمریکا، وزارت خارجه ایران بیانیه‌ای صادر کرد. در بند اول بیانیه، با تاکید بر اینکه «برجام به هیچ عنوان قابل مذاکره مجدد نیست»، «برجام را یک سند معتبر بین‌المللی» عنوان کرد. در بند دوم، جمهوری اسلامی ایران صراحتاً تاکید مینماید که «هیچ اقدامی فراتر از تعهدات خود در برجام را انجام نخواهد داد، هیچ تغییری در این توافق را نه اکنون و نه در آینده نخواهد پذیرفت، و اجازه نمی‌دهد هیچ ارتباطی بین برجام و هر موضوع دیگری برقرار گردد.» در بند سوم تاکید شده است «آمریکا موظف به اجرای تمامی تعهدات خود میباشد.» بند چهارم، «بیانیه روز جمعه ترامپ» را «در تعارض صریح با بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام» عنوان کرد و از این گفت که این مسئله «به کمیسیون مشترک برجام گزارش خواهد شد.» بند پنجم «تصمیم آمریکا برای افزودن تعدادی از اتباع ایرانی و غیرایرانی به فهرست خودساخته و غیرقانونی تحریمی آمریکا» را «فقط و فقط اثباتکننده استمرار خصومت هیات حاکمه آمریکا علیه ملت بزرگ ایران» عنوان کرد. بند ششم از این گفت که «قرار دادن نام آیت‌الله آملی لاریجانی در فهرست تحریمهای جدید خلاف اصول آمره حقوق بین‌الملل و نقض تعهدات دوجانبه و بینالمللی» است. بند هفتم این بیانیه «تحریم» را با «استناد به مفهوم والای حقوق بشر برای تحریم مقامات و شهروندان ایرانی، ناقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در تاریخ معاصر» عنوان کرد. بند هشتم این بیانیه کارنامه دولت آمریکا را «سیاه» ارزیابی کرد و از این گفت که این دولت «با انجام اعمالی چون سرکوب ملت‌های آزادیخواه و حمایت از رژیمهای سرکوب‌گر، اشغال فلسطین، بحرین، یمن و ... مدعی حقوق بشر میباشد.» در بند نهم از این گفت که «اعمال تحریمهای غیرقانونی، و اظهارات و تحرکات خصمانه دولت آمریکا علیه مسئولین و ملت رشید ایران، از ماهیت زیاده‌خواهی و خوی سلطه‌طلبی حاکمان آمریکا ناشی می‌شود.» در بند دهم آمده است:«ایالات متحده باید بیاموزد که تمامی ارکان مقتدر نظام جمهوری اسلامی ایران که مستظهر به پشتیبانی قاطبه ملت همیشه سرفراز ایران هستند، با همدلی و وحدت کلمه، وقعی به این نوع سیاست‌ها و استانداردهای دوگانه و خصمانه علیه کشور خود نگذاشته و در زمان مقتضی پاسخ مناسبی به اینگونه اقدامات خصومت‌آمیز آمریکا خواهد داد.»
آیا ایران می‌تواند مقابله به مثل کند؟
اما فارغ از اینکه آمریکا طی ماه‌های آینده چه اقدامی انجام می‌دهد، سوال این است که آیا سیاستگذاران سیاست خارجی ایران برای هر کدام از سناریوهای محتمل برنامه‌ای دارند؟ نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این‌باره به ایسنا می‌گوید: «گذاشتن پیش شرط‌ و شروط تنها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به دنبال بهانه‌جویی و پیدا کردن مفری برای خروج از پارادوکس دچار شده هستند. در این بین موضع جمهوری اسلامی ایران روشن است.»
او توضیح داد: «اگر آمریکایی‌ها از برجام خارج شوند دو حالت پیش می‌آید؛ اول اینکه کشورهای دیگر عضو ۱+۵ به اجرای برجام اصرار کنند و در مقابل رفتارها و اقدامات آمریکا و خروج از برجام اعلام کنند که به ادامه برجام پایبند بوده و مشکلی برای برجام به وجود نمی‌آید که قطعاً در این شرایط جمهوری اسلامی تصمیمی اتخاذ خواهد کرد.»
او ادامه داد: «حالت دوم آن است که کشورهای اروپایی موضع سکوت اتخاذ نموده و با آمریکا همراهی کنند. در این شرایط قطعاً جمهوری اسلامی ایران برنامه مفصلی خواهد داشت که به نفع منافع ملی است و راه‌هایی برای مقابله با این اقدامات خصمانه در پیش خواهد گرفت.»
کمال دهقانی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با تاکید بر این‌که «جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه تصمیم آمریکا سناریو دارد» گفت:‌ «مبنای سناریوهای ایران قانون اقدام متناسب و متقابل در اجرای برجام مصوب 21 مهر 94 است، در این قانون به هیات عالی نظارت بر اجرای برجام تکلیف شده که همچون دیده‌بانی ـ عملکرد طرف مقابل را زیر نظر داشته باشد تا اگر نقض فاحشی در انجام تعهدات طرفین دید آن را اعلام کرده و دستگاه‌های ذیربط اقدام متناسبی انجام دهد.»
او با تاکید بر این‌که «مبنای ایران بر همکاری در عرصه بینالمللی و انجام تعهدات در زمینه‌های مختلف است» گفت:‌ «قطعاً اگر طرف مقابل نقض عهد کند رفتار ایران نیز به گونه‌ای دیگر خواهد شد. البته نقض عهد آمریکایی‌ها نه تنها در برابر ایران بلکه در مقابل جامعه جهانی شناخته شده است.»
او تاکید کرد:‌ «ایران با داشتن سیاست مستقل همواره در چارچوب توافقات بین‌المللی و تعهدات دوجانبه سیاست اصولی و حکیمانه‌ای را دنبال کرده و لذا اکنون نیز تسلیم سلطه‌گرایی هیچ قدرتی از جمله آمریکا در عرصه بین‌المللی نخواهد شد که می‌خواهد بر خلاف قوانین بین‌المللی عمل کند.»
محمدجواد جمالی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی، در واکنش به تصمیمات اخیر ترامپ  و دولت آمریکا علیه ایران اظهار کرد:‌ «متاسفانه آمریکا چه در دولت اوباما و چه در دولت ترامپ به روح برجام پایبند نبود و آن‌چنان که در این توافق بینالمللی آمده است اقداماتی همچون افزایش مناسبات بینالمللی و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی را نداشته است. ایران از برخی از حقوق خود  مثل غنی‌سازی 20درصد و تاسیسات اراک و فردو گذشت کرد. در مقابل قرار  بود فضایی و گشایش‌هایی در ابعاد اقتصادی و سیاسی ایجاد شود که این اتفاق رخ نداده است.»
جمالی توضیح داد: «ایران بر اساس منافع ملی به برجام عمل کرده و در ادامه نیز در همین راستا تصمیم می‌گیرد؛ لذا نباید خویشتن‌داری ایران در مقابل نقض مکرر برجام از سوی آمریکا منجر به سوء‌برداشت در بین اروپایی‌ها شود که ایران دچار ضعف هست چون ایران ظرفیت‌های زیادی برای مقابله با این اقدامات دارد.»
آیا می‌توان در رابطه با موضوع دفاعی و امنیتی مذاکره کرد؟
محمدابراهیم رضایی عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال عملیات روانی برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره هستند، گفت: «آمریکایی‌ها بدانند که ایران در هیچ موضوع دیگری با آنها مذاکره نخواهند کرد و موضوع دفاعی نیز قابل مذاکره نخواهد بود.»
او در واکنش به شروط آمریکا برای ادامه اجرای برجام، گفت:«تاکنون آمریکا به صورت مستمر برجام را نقض کرده و رفتارهایی نشان داده است که همگان به این موضوع پی برده که نمی‌توان با آمریکا اعتماد کرد. اکنون نیز آمریکایی‌ها به دنبال عملیات روانی و بازی هستند تا ایران را از مزایای برجام محروم کرده و از طرف دیگر با ایجاد رعب و وحشت و عملیات روانی ایران را پای میز مذاکره بکشانند.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه