روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 دی 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 42432
0
0
تکنولوژی‌ها تعیین کننده دولت‌ها
مهدی اسفندیار‪-‬ تکنولوژی و به شکل اهم آن دانش راه گریزناپذیر حفظ استقلال و پایه‌های هر حکومت و ملتی است و بدون تردید هرچقدر فاصله علمی و فنی ما با دنیا بیشتر شود به همان اندازه استقلال و امنیت ما تهدید‌ می‌شود؛ مثال ساده آن تاخت و تاز بیگانه در افغانستان و حفظ نسبی استقلال در پاکستان است که شاید منتقدان بگویند پاکستان به دریای آزاد راه دارد و درآمد سرانه و.... اگر چنین است باید بپرسیم پس چرا عربستان همچنان متاثر از نقش آمریکا در منطقه است و اگر از همه اینها بگذریم؛ کره شمالی اگر به دانش هسته‌ای دست پیدا نمی‌کرد؛ قادر به این همه جولان دادن بود؟!
حالا سوال اینجاست که اگر در پروسه عقب ماندگی اقتصادی و فنی و صنعتی و ... که در نتیجه ایزوله شدن کره شمالی در شرف وقوع است؛ غرب به سطحی برسد که بتواند از چالش اتمی کره شمالی بگذرد؛ آنگاه این جوانک به کدام پستو خواهد خزید؟!
بگذارید از دریچه‌ای دیگر سخن بگویم؟!
دانش مهندسی در حال احاطه کردن دانش پزشکی است› این را تکنولوژی‌هایی‌ می‌گویند که هر روز کار را ساده تر‌ می‌کنند... توسعه عمیق علوم انسانی در جوامع غربی که موجب توجه جدی به فلسفه علم و پیشرفت‌های بزرگ شد و تبدیل به جریانی شد که همچنان با سرعت و قدرت به پیش‌ می‌رود.
به هرحال چه آنکه غرب ندیده‌های ایدئولوژیک دست آوردهای علمی غرب را نبینند و چه آنکه ببینند و نفهمند و یا اینکه خود و خویشان جملگی در درون مدهوش و در برون تمارض کنند؛ علم در دنیا مسیری را‌ می‌رود که هیچ سنخیتی با آنچه ما در حال طی کردن آن هستیم ندارد. هجوم عجیب نخبه‌های علوم انسانی و مهندسی به سمت رشته‌های پزشکی که دقیقا خلاف رویکرد جهان است ؛ نشان‌ می‌دهد اوضاع ما خوب نیست؟! جهت گیری ما به سمت علم نادرست است (انتشار آمار مقالات وزیر بهداشت ‹ که در کمتر از هر هفته یک مقاله بین المللی ارائه داده است به خوبی نشان‌ می‌دهد که تکیه بر این آمارها به عنوان معیار پیشرفت علمی امری ناصواب است.)
متاسفانه در موضوع علم فقط به از هم پاشیدن علوم فنی و مهندسی کار خلاصه نمی شود؛ بلکه علومی چون مدیریت و بخصوص حقوق و ... نیز شدیدا در کشور دچار افت شده اند و مدرک گرایی و توسعه کمی و قارچ گونه دانشگاه‌های ایران سبب شد که افراد ناشایسته و دارای روابط سیاسی و ‌... جای افراد کارآمد را در سیستم‌های خصوصی و دولتی بگیرند و خلاقیت و مهارت و تخصص جای خود را به کمی نگری و تقلب و مدرک گرایی بدهند و چرخ اقتصاد و صنعت و سیاست کشور را قفل کنند.
آنچه در مورد افت دانش در کشور بیان کردیم امری نصبی و در مقایسه با حرکت شتابان دنیاست که موجب وابستگی کشور به واردات دسته بیل و خوراک سگ و اسب گردیده است و متاسفانه با وجود موارد بسیار روشن عینی مثل ناتوانی مدیریت کشور در مهار تورم و بحران‌های زیست محیطی و اشتغال و حدود پانزده میلیون پرونده قضایی در سال؛ بازهم نمی توان عده‌ای را قانع کرد که اینها نشانه‌های آشکاری از افت دانش مدیریت و صنعت و ... در کشور هست که ناتوانی خود را در مواجهه با بحران‌ها نشان داده است و در پاسخ به نقد افرادی چون بنده؛ آمار مقالات افرادی چون قاضی زاده ‌هاشمی را به عنوان شاخص پیشرفت مطرح‌ می‌کنند.
به هرحال چه دوستان قبول کنند که در جهت گیری علمی و دانشگاهی و ... اشتباه کردند و چه قبول نکنند؛ دنیا در مسیر شتابان خود به سمت استیلا بر جوامع کمتر توسعه یافته؛ فقط به وابستگی خوراک سگ و اسب و اینترنت و اپلیکیشن و‌هارپ و حمله بیولوژیکی و ... اکتفا نخواهد کرد و ... کارش را انجام‌ می‌دهد. به هرحال برای بنده کاملا مسجل شده است که دنیای اکنون و آینده، جایی است که دست برتر در دانش حرف اول را خواهد زد نه مکاتب ایدئولوژیک... از قافله دانش عقب نمانیم؛ تبادل استاد و دانشجو و توجه به کیفیت و رشد کیفی علوم انسانی با نگاهی بی‌غرض به واقعیات دنیا؛ حیاتی‌ترین کار در حکمرانی امروز است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه