روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 دی 1396  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 42417
0
0
مرغ‌های گوشتی اصفهان سالمند
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: 13 کانون شناسایی شده درگیر با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان مربوط به مرغ تخم گذار و رنگی است و هیچ واحد تولید و پرورش مرغ گوشتی مبتلا به این ویروس در استان اصفهان شناسایی نشده است.
به گزارش ایرنا، دکتر «محمد کشتکار» در جمع خبرنگاران تصریح کرد: میزان ابتلای مرغ‌های گوشتی به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نسبت به مرغ‌های تخم گذار کمتر است.
وی اضافه کرد: میزان حساسیت مرغ تخم گذار و بوقلمون به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان 65 برابر بیشتر از مرغ گوشتی است.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان به آمار کانون‌های آلوده به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان در سال گذشته اشاره کرد و افزود: سال گذشته تنها پنج کانون از مجموع 171 کانون آلوده به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان به تولید و پرورش مرغ‌های گوشتی اختصاص داشت. کشتکار صادرات و واردات هر محموله را تابع پروتکل‌های کشور مقصد دانست و گفت: در حال حاضر واردات مرغ زنده نداریم اما صادرات مرغ زنده از استان اصفهان به کشورهای همسایه انجام‌ می‌شود.
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه تاکنون هیچ موردی از آلودگی انسانی به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگانH5N8 گزارش نشده است گفت: هنوز موردی از انتقال آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به انسان گزارش نشده اما این دغدغه همیشه وجود داشته است و باید آمادگی کافی برای مقابله با این ویروس وجود داشته باشد.
استان اصفهان با 23 شهرستان و یک هزار و 831 روستا، دارای 2 هزار و 600 واحد مرغداری صنعتی، 17 کشتارگاه طیور و 33 کشتارگاه دام و بیش از 10 هزار مرکز بسته بندی و فرآوردی فرآورده‌های خام دامی است.
استان اصفهان با 180 واحد پرورش مرغ تخمگذار با ظرفیت تولید 5.9 میلیون قطعه مرغ و 95 هزار تن تخم مرغ در سال، رتبه دوم تولید تخم مرغ در کشور را دارد.
به گزارش ایرنا، بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان H5N8 ویروسی و مشترک بین انسان و طیور است.
انسان در ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار یا لاشه‌های پرندگان کشته شده‌ می‌تواند به این بیماری مبتلا شود.
آنفلوانزای پرندگان به رغم اینکه شیوع آن بشدت شیوع آنفلونزای انسانی در بین انسان‌ها نیست و خیلی سخت از پرنده به انسان منتقل‌ می‌شود اما در صورت انتقال تلفات و کشندگی بالایی دارد و به همین دلیل، مجامع بین المللی روی کنترل این بیماری خیلی تاکید دارند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه