روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 دی 1396  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 42416
0
0
مطالبه 30 میلیون یورویی ایزوایکو از کشتیرانی جمهوری اسلامی
مدیر عامل مجمتع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) گفت: این شرکت 30 میلیون یورو از کشتیرانی جمهوری اسلامی طلب دارد و اکنون پرداخت حقوق کارکنان ایزوایکو عقب افتاده است.
به گزارش ایرنا، «حمید رضاییان اصل» در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از مجموعه ایزوایکو اظهار داشت: اگر 20 درصد مطالبات دریافت شود، بسیاری از مشکلات ایزوایکو حل‌ می‌شود.
وی بیان داشت: بدهی‌های ایزوایکو بسیار کم است به گونه ای که مجموع بدهی‌های برق و آب به زیر 10 میلیارد ریال‌ می‌رسد و بیشتر بدهی‌ها مربوط به وام‌های سال‌های گذشته است. وی یادآور شد: انتظار داریم کشتی داران بزرگ کشور از ایزوایکو حمایت کنند که اگر این حمایت انجام شود به اشتغال کشور کمک شده است. ایزوایکو به عنوان بزرگترین صنعت کشتی سازی در خاورمیانه مطرح است که در حوزه مهندسی و ظرفیت‌ها فعال‌ می‌باشد. این مجتمع دارای سابقه 30ساله در بندرعباس بوده که به ساخت کشتی اقیانوس پیما، تعمیرات آن و هم چنین ساخت سکوهای نفتی و گازی مبادرت‌ می‌ورزد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، افزایش صادرات غیر نفتی از طریق کاهش موانع صادرات را امکان پذیر خواند.
به گزارش مهر «عامر کعبی» با اشاره به برگزاری نشست برخی مسئولان اقتصادی کشور با عنوان «بررسی چالش‌ها و راهکارهای حوزه صادرات غیرنفتی» که با حضور وزرای امور اقتصاد و دارایی، صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و رئیس بانک مرکزی به تنی چند از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، گفت: توسعه متوازن صاداراتی مهم ترین رکن تحقق اقتصاد مقاومتی است و لذا برای توسعه صادرات غیرنفتی و رهایی از اتکاء به صادرات نفتی به ویژه خام فروشی باید موانع پیش روی صادرات به شکل ریشه ای و مطابق استانداردهای نظام مالی بین المللی را مورد بررسی قرار داده و برای آن برنامه ریزی‌های هماهنگ با نظام جهانی اقتصادی داشته باشیم. وی افزود: برخی موانع داخلی و خارجی در این میان تاثیر و دخالت دارند که نوسانات نرخ ارز و تورم از مهمترین عوامل ناپایداری در روند عادی و با ثبات توسعه صادرات غیرنفتی است.
کعبی اظهار کرد: روی آوردن به مشوق‌ها و تخصیص انواع پاداش‌ها برای صادرکنندگان تاثیر به سزایی در روند توسعه و افزایش صادارات غیر نفتی دارد تا از این طریق بتوانیم در رقابت با برندهای جهانی، حرفی برای گفتن داشته باشیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه