روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 دی 1396  |  ورزش  |  کد خبر: 42410
0
0
نشست جشنواره هنرهای تجسمی فجر برگزار شد؛
تغییر نام، تضمین کننده حضور مخاطب عام
نشست رسانه‌ای دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر صبح دیروز سه‌شنبه ۱۹ دی در موزه هنرهای معاصر تهران و با حضور مجتبی آقایی دبیر کل و جمشید حقیقت شناس دبیر هنری جشنواره برگزار شد.
در ابتدای این جلسه مجتبی آقایی دبیرکل دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: جشنواره هنرهای تجسمی فجر جشنواره جوانی تلقی می‌شود و امسال ما به دهمین دوره گام نهادیم که سیر تکامل دوره های هفتم، هشتم و نهم جشنواره است و امیدواریم امسال بتوانیم آثار خلق شده در حوزه هنرهای تجسمی را به خوبی به نمایش بگذاریم.
به گزارش مهر، او افزود: جشنواره هنرهای تجسمی فجر نمایی کلی از هنرهای تجسمی کشور است که از دوره هفتم راهی برای حضور مدیای جدید به این رویداد ملی باز شد. در دوره دهم یک شورای هنری متشکل از هنرمندان زیادی تشکیل شد که کامبیز درم بخش، اصغر کفشچیان مقدم، بهروز دارش، فرح اصولی، بیژن صیفوری، صداقت جباری، محمدعلی بنی‌اسدی، بهزاد اژدری و منیژه صحی به عنوان اعضای شورای هنری معرفی شدند.
این هنرمند عکاس افزود: در جشنواره امسال میزبان کشورهایی همچون مکزیک، روسیه، یونان، اسپانیا، ترکیه و... خواهیم بود و حضور کشورهایی مثل افغانستان، تاجیکستان و برخی کشورهای همسایه هنوز قطعی نشده است. در مجموع بیش از ۱۰۶0۰ اثر به دبیرخانه رسیده که ۹۱ اثر طی ۶ مرحله انتخاب و به دهمین دوره جشنواره تجسمی فجر راه پیدا کرده است.
آقایی با اشاره به اینکه ما مرکز رصد هنرهای تجسمی نداریم بیان کرد: گله مندی بزرگ من و جامعه تجسمی بحث نبود مکان مناسب برای عرضه آثار هنرهای تجسمی است. متاسفانه امروز در شرایطی هستیم که با داشتن سرمایه‌های بزرگ در حوزه تجسمی نمی توانیم کلیات آثار را به نمایش در آوریم و مجبوریم خیلی از آثار را کنار بگذاریم.
دبیر کل دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با انتقاد از اینکه در بخش هنرهای تجسمی نهاد متمرکزی وجود ندارد، گفت: ما در سینما نهادهای خوبی داریم که به حوزه سینما کمک می‌کنند. در تئاتر هم نهادهایی از بدنه خود تئاتر وجود دارند و در موسیقی هم همینطور است، اما در بخش هنرهای تجسمی نهادی به عنوان خانه هنرهای تجسمی وجود ندارد و نگاه صنفی نداریم. تشکیل این محلِ هم‌افزایی می‌تواند کمک شایانی به هنرهای تجسمی بکند که امیدواریم این امر محقق شود.
در ادامه جمشید حقیقت‌شناس دبیر هنری جشنواره بیان کرد: انتخاب آثار در دهمین دوره جشنواره طی سه مرحله انجام شد؛ در مرحله اول تمام داوران به مدت یک هفته از بین بیش از ۱۰۶0۰ کار ۱۶۶۲ اثر را انتخاب کردند. در مرحله بعدی که به صورت حضوری بود و در دبیرخانه انجام شد، ۱۵۹ اثر انتخاب شد و در مرحله سوم از بین ۱۵۹ اثری که در مرحله دوم انتخاب شده بود، با حضور شورای هنری ۹۱ اثر انتخاب شد که ۸ اثر خارجی هم از ۸ هنرمند خارجی در این جشنواره حضور دارند. در بخش خارجی به غیر از آثار، ۷ مهمان از آمریکا، سوییس، آذربایجان و ایتالیا و دو هنرمند ایرانی خارج از کشور نیز حضور خواهند
داشت.
حقیقت شناس با اشاره به اینکه از جشنواره هشتم قرار بر این شد تا مردم را در کنار جشنواره هنرهای تجسمی داشته باشیم، عنوان کرد: با تغییر نام جشنواره هنرهای تجسمی به جشنواره هنر می‌توانیم مخاطبان عام را نیز در کنار خود داشته باشیم.
دبیر هنری دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بیان کرد: امسال به صورت آزمایشی گالری‌هایی انتخاب شد که هر گالری یک هنرمند را در کنار خود خواهد داشت. بخش هنرمندان استانی با نام شاخه‌های زرین یا طوبی حضور فعال هنرمندان کل کشور را به همراه خواهد داشت. در طول برگزاری جشنواره یک روز ملی برای کشورهای شرکت‌کننده در جشنواره خواهیم داشت که در سال گذشته نیز برگزار شد و استقبال خوبی هم از آن به عمل آمده است. بحث مکان بسیار مهم است، اما ما کاخ جشنواره نداریم و نداشتن مکان یکی از آسیب‌های بزرگ هنرهای تجسمی است. بخش خصوصی در این زمینه فعالیت داشته اما کافی نبوده و بایستی عزم جدی برای تدارک مکان جشنواره داشته باشیم‌.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه