روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 دی 1396  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 42408
0
0
ذخیره سازی حدود 600 هزار تن مرکبات مازندران
استاندار مازندران اعلام کرد که از اواخر آبان امسال تاکنون حدود 600 هزار تن مرکبات این استان برای تنظیم بازار در سردخانه ها ذخیره شده است. به گزارش ایرنا ، محمد اسلامی در نشست شورای اداری شهرستان میاندرود در شرق مازندران هدف از این اقدام را حفظ توازن میان عرضه و تقاضا در بازار و جلوگیری از کاهش یا افزایش ناگهانی قیمت بویژه در شب عید اعلام کرد.
بنا بر آمارها رسمی ، استان مازندران 110 هزار هکتار باغ مرکبات دارد که سالانه حدود 2 میلیون و 500 هزار تن محصول از آن برداشت می شود. مازندران تامین کننده 60 درصد مرکبات مورد نیاز کشور است .
خرید و ذخیره سازی مرکبات مازندران برای حفظ تعادل بازار از اواخر ماه آبان همزمان با پیک برداشت محصول و ورود دلالان به بازار آغاز شد و همچنان ادامه دارد. سازمان تعاون روستائی به عنوان مباشر، خرید و ذخیره سازی مرکبات مازندران را بر عهده دارد.
هم اکنون قیمت تعیین شده برای هرکیلوگرم پرتقال در صورتی که کار ذخیره سازی و نگهداری را سازمان تعاون روستایی انجام دهد 2 هزار تومان و در صورتی که باغدار خودش اقدام به این کار کند ، 2 هزار و 300 تومان تعیین شده است. بر اساس آمارهای رسمی ، هم اکنون 119 سردخانه دارای مجوز با 473 هزار تن ظرفیت ، 148 واحد خدمات انبارداری با 381 هزار تن و 110 واحد سورتینگ با 55 هزار تن ظرفیت نگهداری میوه در مازندران فعال است. استاندار مازندران همچنین از تشکیل کارگروه ویژه برای ذخیره سازی مرکبات خبر داد و یکی از وظایف این کارگروه را کوتاه کردن دست دلالان اعلام کرد. اسلامی گفت که به هیچ وجه دلالان نباید وارد عرصه خرید و ذخیره سازی مرکبات شوند و تنها محصولاتی که از سوی مباشران تعیین شده خریداری و ذخیره سازی شود ، مورد حمایت قرار می گیرد. استاندار مازندران روند تنظیم بازار محصولات کشاورزی برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان را نیازمند همکاری بیشتر خود کشاورزان و باغداران دانست و تاکید کرد : دست اندرکاران حوزه کشاورزی باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که محصولات کشاورزی بدون حضور دلالان وارد بازار مصرف شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه