روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 دی 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 42389
0
0
مراسم نخستین کنگره هاشمی رفسنجانی به مناسبت سالگرد درگذشت او برگزار شد
روحانی نبود
جهانگیری: مانند هاشمی اعتراضات را به رسمیت بشناسیم
گروه سیاسی- باتوجه به‌این‌که قرار بود رئیس‌جمهور یکی از حاضرین و سخنرانان مراسم نخستین کنگره هاشمی رفسنجانی باشد، این مراسم درحالی دیروز صبح در سالن اجلاس‌ سران با حضور میهمانان خارجی و برخی شخصیت‌های سیاسی کشور برگزارشد که حسن روحانی در آن حضورنیافت. با این‌حال دقایقی قبل از برگزاری مراسم حسن روحانی در توییتی یاد مرحوم هاشمی‌رفسنجانی را گرامی‌‌داشت. وی نوشت: «او معیار و عیار سیاست‌ورزی و سیاست‌مداری بود؛ به کشورش عشق می‌ورزید و آرزویش تبیین اسلام واقعی و سربلندی ایران بود. نامش بلند و یادش گرامی.» اما غیبت رئیس‌جمهور موجب گلایگی خانواده هاشمی شد و واکنش آن‌ها را در پی ‌داشت. به نقل از تسنیم فاطمه هاشمی - فرزند هاشمی رفسنجانی - عدم حضور رئیس‌جمهور در این مراسم را «دلیلی بر مظلومیت هاشمی» دانستند. فاطمه‌هاشمی معتقد است که پدرش «مظلوم بود و مظلومیت‌اش ادامه خواهد داشت.» محمدهاشمی برادر مرحوم هاشمی‌رفسنجانی نیز به خبرگزاری فارس در خصوص حضور روحانی در این مراسم گفت بنا به‌دلایلی که نمی‌دانیم، چند روز قبل از برگزاری این مراسم، «از دفتر رییس جمهور اطلاع‌دادند که ایشان در کنگره حضور پیدا نمی‌کنند.» معاون اول رییس‌جمهور از سخنرانان مراسم بود که در سخنان خود با تاکید بر لزوم بهره‌گیری از اندیشه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ابعاد مختلف، گفت امروز باید همه مانند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حساس و نگران اما امیدوار و فعال باشیم و به مردم اعتماد کنیم. سیدحسن خمینی از دیگر سخنرانان این جلسه بود. نوه امام خمینی(ره) در سخنان خود مرحوم هاشمی را برای جامعه مایه امید ‌دانست و وجود وی در شرایط طوفان‌زا را یک لنگرگاه قلمداد کرد. تولیت حرم امام‌خمینی توسعه سازندگی و رفاه مردم را از نگاه هاشمی شروط حیات یک جامعه دانستند.اسحاق‌جهانگیری نیز از سخنرانان مراسم بود. وی در سخنان خود گفت: « هاشمی در انتخابات 92 رئیس‌جمهوری را انتخاب کرد.» معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان این‌که باید از منش هاشمی در اداره کشور استفاده کرد، به اعتراضات اخیر در ایران اشاره کرد و نسبت دادن این ناآرامی‌ها به کشورهای عربی را «بدترین حرف» دانست.
درباره هاشمی سخن‌گفتن کار سختی‌است
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور دیروز در نخستین کنگره بزرگ‌داشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان این‌که سخن‌گفتن درباره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کار بسیار سختی است، اظهار کرد:«این کنفرانس و مراسم سالگرد مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، فرصتی برای بازخوانی و بازآفرینی اندیشه و تجربه‌ای‌است که در سخت‌ترین و پیچیده‌ترین مقاطع مبارزه سیاسی از پیش از استقرار جمهوری اسلامی و پیشرفت نظام  حضوری موثر و برجسته و گاه منحصربه‌فرد داشته‌است.» وی خاطرنشان کرد:«در هر مقطعی که در تاریخ‌معاصر ایران جستجو‌شود از سال‌ها پیش از پیروزی انقلاب تا آخرین لحظات حیات آیت‌الله هاشمی، نام ایشان در کنار نام فعال‌ترین و تاثیرگذارترین سیاست‌مداران و روحانیون کشور قرار دارد و چنان‌چه بخواهیم از میان پنج چهره روحانی سرشناس که در انقلاب نقش داشتند و سیاست‌مداران بزرگ و مدیران برجسته کشور فردی را به‌عنوان تاثیرگذارترین چهره انتخاب کنیم، حتما آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در همه عرصه‌ها شاخص‌ترین چهره‌است.»
هاشمی عمیقا ایران را می شناخت
به گزارش ایسنا، معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد: «هیچ صحنه‌ای از انقلاب‌اسلامی را نمی‌توان یافت که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در میانه‌آن حضور نداشته‌باشد. این وسعت حضور و تجربه فردی و شناخت و تجزیه‌و‌تحلیل رویدادها به ایشان تفکری چندبعدی ‌و نظری چندجانبه داده‌بود.آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به‌لحاظ فرهنگی عمیقا ایران را می‌شناخت و در اندیشه توسعه کشور بود. ایشان برای توسعه کشور امبیرکبیر را به‌عنوان الگو قرار داده بود و در پیش از انقلاب او برای آیت‌الله‌هاشمی به‌عنوان کسی که در دوران قدرت خود به‌سازندگی ایران پرداخت، سرمشق بود.»
آرمانگرای واقعی
جهانگیری‌ ادامه‌داد:«ارتباطات و مطالعات آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی به‌گونه‌ای بود که خشت‌به‌خشت ایران را می‌ساخت و به‌لحاظ سیاسی یک آرمان‌گرای واقعی بود. او از ابتدای زندگی تا پایان حیات آرمان‌های بزرگی برای ایران در ذهن داشت و یک انقلابی جامعه‌نگر بود که تا مرز شهادت نیز پیش‌ رفت اما لحظه‌ای در راه مبارزات، خود تردید نداشت. او یک استراتژیست تاثیرگذار بود که در ساماندهی انقلاب و نهادهای پس از انقلاب‌اسلامی نقش بسیار تاثیرگذاری ایفاکرد. او زمانی‌که در مجلس حضور یافت مجلس در راس امور قرارگرفت و وقتی‌که به دولت رفت سرعت توسعه کشور را،افزایش‌داد. هم‌چنین زمانی که در دوران دفاع مقدس مدیریت جنگ را برعهده گرفت توانست موفقیت‌های خوبی حاصل کند و در زمانی‌که حرف از صلح شد، خود را در پذیرش قطعنامه پیش‌قدم کرد.آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی مسائل منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را در زمان سیاست جمهوری به بهترین‌نحو حل‌کرد و در دوران ایشان بهترین رابطه با کشورهای عربی را داشتیم.»
ردصلاحیت ناباورانه
وی خاطرنشان کرد: «آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی سیاست‌ورزی را مبتنی بر مردم و جامعه می‌دانست و به انتخابات باور داشت و همواره بر برگزاری انتخاباتی آزاد که حقوق مردم با مشارکت بالای آن‌ها رعایت شود، تاکید می‌کرد. از همین‌رو بود که ایشان علی‌رغم این‌که در بالاترین مسئولیت‌هایی که موردنقد بود، قرارمی‌گرفت، خود را در معرض رای مردم قرار می‌داد. آیت‌الله‌هاشمی در انتخابات 92 به صحنه آمد،اما ناباورانه ردصلاحیت شد.»
معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که شاید عده‌ای فکر می‌کردند با ردصلاحیت هاشمی، او از صحنه کنار برود، تصریح کرد: «آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی پس از ردصلاحیت در انتخابات 92 قهرنکرد، بلکه برای همان انتخابات برنامه‌ریزی و فردی را رییس‌جمهور کرد.او برای انتخابات‌های بعدی نظیر انتخابات‌های مجلس 94 و خبرگان و انتخابات ریاست‌جمهوری 96 نیز، برنامه‌ریزی‌هایی داشت. آیت‌الله هاشمی برای انتخابات 96 از اوایل سال 95 برنامه‌ریزی داشت و حداقل در طول سال 95 و پیش از فوت‌شان سه بار با من دراین‌باره صحبت‌کردند. ایشان‌ دراین صحبت‌ها اصرار فراوانی بر کاندیداتوری آقای روحانی داشتند.
او به یک الگو برای تکنوکرات‌ها تبدیل شد
جهانگیری با تاکید بر این‌که هاشمی‌رفسنجانی در سیاست به جوان‌گرایی اعتقاد‌داشت و نواندیش بود، گفت:« به‌دلیل این اندیشه آیت‌الله هاشمی سال گذشته مشاهده کردیم که در مراسم تشییع ایشان، موج عظیمی از جوانان پیکر او را تا بهشت زهرا بدرقه کردند. آیت‌الله‌هاشمی هم‌چنین به‌لحاظ اقتصادی از جمله افرادی بود که ابعاد و مفهوم توسعه را می‌دانست و در این زمینه صاحب‌نظر بود. او به یک الگو برای تکنوکرات‌ها تبدیل شد چرا که هم به رسیدگی به مناطق محروم و روستاها و وضعیت معیشتی مردم معتقد بود و هم برنامه‌هایی برای انجام اقداماتی بزرگ، درکشور در‌ ذهن داشت و در دوران ریاست‌جمهوری ایشان نیز طرح‌های بزرگی، در کشور پایه‌ریزی شد.»
هاشمی سند هویت جمهوری اسلامی است
معاون اول رییس‌جمهور تصریح کرد: «آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی شناسنامه و سند هویت جمهوری اسلامی ایران است و نمی‌توان او را نادیده گرفت؛ او مرد عبور از بحران‌ها و مرد صبر و امید بود و همواره برای روزهای سخت برنامه‌هایی داشت. آیت‌الله‌هاشمی امروز خود را می‌فهمید و برای فرداها برنامه‌ریزی می‌کرد. او مرد مدارا و تدبیر بود و همواره در میانه میدان حضور داشت و همین دلایل‌است که امروز ایران بیش و پیش از همیشه نیازمند مشی آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی است.» معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: «در دی ماه سال قبل به‌خدمت ایشان رسیدیم و درحال بحث درباره وقایع سال 88 و آینده کشور بودیم و ایشان گفتند من زمانی‌که دیدم عده‌ای می‌خواهند جریانی از انقلاب را حذف کنند، گفتم که این‌ها دور من جمع می‌شوند و من آن‌ها را به نظام وصل می‌کنم و نمی‌گذارم که از نظام جدا شوند.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه