روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 آذر 1396  |  بین الملل  |  کد خبر: 41067
0
0
جنگ هم چهره زنانه دارد و هم مردانه
مسلما هرکس که کتاب می‌خواند، میان آن‌ها یکی را بیش از همه دوست دارد و به نوعی روی آن تعصب پیدا می‌کند. سال دوم دبیرستان در یکی از کتاب‌های درسی کتابی معرفی شد که آن را دوسال بعد، یعنی دوره پیش‌دانشگاهی خواندم. با اینکه از نویسندگان بزرگ ایرانی و اروپایی هم خوانده‌ام اما «نورالدین پسر ایران» را به همه آن‌ها ترجیح می‌دهم.
نویسنده کتاب خانم «معصومه سپهری»، خاطرات جنگی آقای «نورالدین عافی» را براساس مصاحبه‌ای که از ایشان گرفته بودند با امانت‌داری کامل منتشر کردند. آقای عافی آنچه بر ایشان گذشت را عینا منتقل و جنگ را به‌خوبی در کلامشان توصیف کردند. شاید خیلی از ما که جنگی در زندگی خود نداشته‌ایم نتوانیم با خواندن کتاب‌های دیگر و حتی دیدن فیلم‌ها ماهیت آن را درک کنیم و آن را بشناسیم اما آنچه بر آقای عافی گذشت، چهره جنگ و زندگی افراد جنگ‌زده را نمایان می کند. خوانش کتاب روان است، دیدی باز به مخاطب می‌دهد و گذر زمان حین خواندن حس نمی‌شود.
بعد از اینکه کتاب را تمام کردم، تصویر ذهنی که از جنگ داشتم عوض شد، حال اگر جایی گرفتار جنگ شود را می‌فهمم با اینکه تجربه‌اش نکرده‌ام. اینکه جوانان ما از جمله خودم این روزها سرگرم مسائل حاشیه‌ای هستیم و اصل‌ها را نمی‌شناسیم،‌ جای تاسف دارد. با خواندن این کتاب کسانی را که زندگی خود را فدای ما کرده‌اند را می‌شناسیم و تفاوتش را با داستان‌های اغراق‌آمیز درک می‌کنیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه