روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 آذر 1396  |  جامعه  |  کد خبر: 41048
0
0
از اول دی‌ماه
برخی داروهای معمولی از پوشش بیمه خارج و برخی داروهای مهم وارد می‌شوند
در حالی که بیمه ابزاری حمایتی است که در فشار اقتصادی ناشی از بیماری به کمک بیماران می‌آید تا آن‌ها در فرآیند درمان کمترین بار مالی را متحمل شوند و از طریق این بسته حمایتی فقط رنج بیماری را به دوش کشند و از آن یکی درد یعنی گرانی هزینه دوا و درمان، در امان باشند، حالا به نظر می‌رسد بعد از گذشت چند سال از طرح تحول سلامت، رفته‌رفته دولت و نهادهای مرتبط به این نتیجه رسیده‌اند که اندک‌اندک قیمت دوا و درمان را در پوشش‌های مختلف آزاد کنند.
کافی است گذرتان به یکی از داروخانه‌های محل زندگیتان بیفتد تا به شکلی ممتد این جمله را بشنوید:«این چند قلم دارو از این نسخه آزاد محاسبه می‌شود»، «این دارو تحت پوشش و تعهد بیمه نیست»؛ این جملات آشنا را متصدیان پذیرش دارو در داروخانه‌ها می‌گویند. از طرفی در روزهای گذشته به شکلی کاملا نامحسوس مسئولان دولتی هم تصمیم گرفتند به شکلی نرم و کاملا محتاطانه و به بیانی غیرشفاف و سازمانی، از تغییرات طرح تحول سلامت مثل اینکه سرپرست خانواری که دارای بیمه سلامت هستند باید 250هزار تومان پول بدهند تا بیمه آن‌ها به بیمه ایرانیان تبدیل شود یا اینکه برخی از داروهایی که پیش‌تر مشمول بیمه می‌شد، حالا آزاد شده و... .
اما آنچه در جریان است، اینکه مسئولان تلاش می‌کنند تا حذف ابزار حمایتی ویژه درمان و بهداشت را که از وظایف اولیه و بنیادین هر دولتی است، در یک بسته‌بندی شیک و با ماهیتی خیرخواهانه به مردم تحویل دهند و این خود موضوعی است که باید به تفصیل به آن پرداخت.
اینکه روز گذشته رئیس سازمان غذا و دارو خبر می‌دهد که با مصوبه شورای عالی بیمه قرار شده پوشش بیمه‌ای برخی داروهایی که بیمار بدون نسخه امکان دریافت آن‌ها را دارد، حذف شده و قرار است از اول دی ماه اجرایی شود، خبری است که در وهله اول منطقی به نظر می‌آید.
اما قابل تامل است که در حالی غلامرضا اصغری خبر از اجرایی‌شدن این مصوبه از اول دی ماه می‌دهد که ایشان هیچ اشاره‌ای به تعداد و نام دارو‌های مدنظر مصوبه شورای عالی بیمه نمی‌کند.
در واقع داروهای تحت نام «او تی سی»یا بدون نسخه، داروهای ساده و معمولی هستند که مردم می‌توانند این دارو‌ها را بدون تجویز پزشک و ارائه نسخه از داروخانه‌ها تهیه کنند اما آنچه در واقعیت روزمره سراغ داریم، نشان می‌دهد که حوزه داروهای بدون نسخه مرز مشخصی ندارد. کما اینکه قواعد داروخانه تا داروخانه برای فروش داروی بدون نسخه فرق می‌کند.
اینکه رئیس سازمان غذا و دارو این مصوبه را مصوبه خوبی می‌داند چون بر اساس آن داروهای معمولی (OTC) مثل سرماخوردگی و استامینوفن از پوشش بیمه‌ای حذف می‌شوند و اعتبار پوشش بیمه‌ای این دارو‌ها برای داروهای دیگری که مورد نیاز بیماران خاص و مزمن و صعب‌الاعلاج است هزینه می‌شود، در واقع منطقی است اما یک واقعیت دیگر هم وجود دارد و آن اینکه از چند ماه پیش پروژه تغییر و تحول طرح سلامت از سوی دولت کلید خورده است. طرحی که به گفته کارشناسان به دلیل آنکه فاقد منابع مشخص تامین مالی بوده هزینه‌ای گزاف برای کشور ایجاد کرده و اگر اجرای این طرح بر ریلی نادرست در جریان باشد، می‌تواند در حد مسکن مهر کشور را با بحران مواجه کند.
گذشته از همه این‌ها اگر این مصوبات به ظاهر منطقی و گام به گام دولت، اقداماتی جهت حذف پوشش‌های بیمه‌ای و آزادسازی دارو و درمان (حالا به هر دلیلی) باشد، باید گفت دولت دوازدهم در طرح‌های حمایتی‌اش با مشکل مواجه شده است.
البته اصغری این را هم می‌گوید که رقم کل اعتبار بیمه‌ای داروهای بدون نسخه حدود ۱۴۰ میلیارد تومان است و این اعتبار قرار است برای کمک به حمایت از داروهای بیماران صعب‌العلاج، انتقال یابد.
اصغری در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره یارانه داروهای بیماران صعب‌العلاج می‌گوید: یارانه داروی این بیماران همچنان تداوم دارد و هیچ مشکلی در مورد یارانه داروی بیماران صعب‌العلاج وجود ندارد. یارانه حمایت از هزینه داروهای بیماران صعب‌العلاج حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان است، طبق روال، این اعتبار در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و وزارت بهداشت این اعتبار را برای حمایت از داروهای بیماران صعب‌العلاج در اختیار بیمه‌ها قرار
می‌دهد.
اصغری افزود: البته همان‌طور که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در تخصیص برخی اعتبارات تاخیر دارد، در این مورد هم تاخیر در پرداخت وجود دارد اما سازمان‌های بیمه‌گر، طبق روال، پوشش هزینه‌های داروهای بیماران صعب‌العلاج را ادامه می‌دهند و برای بیماران مشکلی به‌وجود نیامده است.
بخش دیگر سخنان رئیس سازمان غذا و دارو به وضعیت بدهکاری سازمان‌های بیمه اختصاص دارد.
وی در این باره در جمع خبرنگاران می‌گوید: یک مقدار وضعیت بهتر شده است و حدود ۲۰ درصد از بدهی بیمه‌ها پرداخت شده است؛ یعنی سازمان بیمه سلامت حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی خود را به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت کرد و همین حدود هم سازمان تامین اجتماعی از بدهی خود را به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت کرد و دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز از این میزان حدود ۲۰ درصد را برای بدهی‌های دارویی اختصاص دادند.
با این پرداخت، بدهی‌های داروخانه‌های خصوصی در اردیبهشت ۹۶ پرداخت شد و برای داروخانه‌ها و هزینه‌های بیمارستان‌های دانشگاهی، بدهی‌های آذر ۹۵ پرداخت شده است.
با این پرداخت‌ها که ادامه هم دارد، چرخ کارخانه‌های دارویی به حرکت درآمده و نگرانی‌ها تا حدی برطرف شده است. البته نه کاملا، ولی نسبت به گذشته بهتر شده است و به طور متوسط روزانه ۱۰۰ میلیارد تومان به بیمه‌ها پرداخت می‌شود تا بتوانند بدهی خود را به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت کنند.
آنچه مسلم است، این است که کلیت سخنان اصغری به‌خوبی تصویری از وضعیت بهداشت عمومی، دارو و درمان و اینکه طرح تحول اکنون چه حال و روزی دارد را به ما نشان می‌دهد!
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه