روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 آذر 1396  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 41040
0
0
برای تعطیلات آخر هفته به دیدن تئاتر برویم
کسی موهایش را ندیده بود تا اینکه خود را غرق کرد
پردیس تئاتر شهرزاد - سالن سه از فردا تا سه‌شنبه 14 مرداد ماه برای اجرای نمایش دوزخ میزبان تماشاگران خواهد بود که در مدت یک ساعت و 40 دقیقه اجرا خواهد شد. نویسنده، طراح و کارگردان این نمایش رضا اصغری است. بازیگران اصلی نمایشنامه نامبرده، توماج دانش بهزادی، رویا بختیاری، میترا شیرک‌وند و ایمان اصفهانی هستند. تهیه‌کنندگی این نمایش را صابر احدی انجام است. این نمایش آنگونه که در بیوگرافی خود نیز آورده است، براساس نمایشنامه «دربسته» اثرى از ژان پل سارتر تهیه شده است که سارتر در این نمایشنامه سعی دارد بر جنبه بیرونی و اجتماعی انسان تکیه کند. به‌عبارتی، انسان را از داخل وجود خود نمی‌سنجد بلکه او را در ارتباط با دیگران می‌سنجد و داستان را به سوی یکی از بنیادی‌ترین عقاید خود یعنی دوزخ هم‌صحبتی با دیگری هدایت می‌کند.
نمایشنامه «دربسته» نخستین‌بار در پاریس به اجرا درآمد. در این نمایشنامه سارتر به بررسی موقعیتی می‌پردازد که در آن هرکس مجبور است اعمالش را برای دیگری توجیه کند. در چنین موقعیتی، هر فرد باید خودش را به گونه‌ای برای دیگری عریان کند و در معرض دید قرار دهد. یک مرد و دو زن پس از مرگ در اتاقی با هم نشسته‌اند و هر سه می‌دانند که به جهنم آمده‌اند اما هر یک به نوبه خود پس از ورود به آن، از اینکه آتش جهنم و شکنجه‌های آن را مشاهده نمی‌کند، شگفت‌زده می‌شود و سرانجام حقیقت را درمی‌یابند و می‌فهمند که خود آن‌ها مامور عذاب هستند و هریک از آن‌ها مامور شکنجه دیگری‌ست.
گارسن، اینز و استل، سه شخصیت داستان هستند. گارسن و استل هر دو ریاکارند و اینز است که آن‌ها را وادار به اقرار موقعیتشان می‌کند. در ابتدای نمایش هریک از سه شخصیت می‌کوشند با کاستن از گناه خود و تحریف آن، از شرم حاصل از نگاه دیگری برهند اما پس از آن که پی می‌برند فریبکاریشان دیگر حتی نمی‌تواند خودشان را بفریبد، زبان به گفتن حقیقت می‌گشایند و درباره علت حضورشان در آنجا و اینکه قبلا کجا بوده‌اند سخن می‌گویند. گارسن می‌گوید به دلیل عقاید صلح‌طلبی و مخالفت با جنگ، او را تیرباران کرده‌اند. استل که جوان و زیبا است، می‌گوید با پیرمردی ازدواج کرده است تا برای خانواده فقیرش پولی فراهم کند و سپس با مردی که مورد علاقه‌اش بوده مرتکب زنا شده است. اینز به دروغ‌های آن‌ها می‌خندد و می‌گوید که اگر آن‌ها چنین افراد فداکاری بوده‌اند پس چرا محکوم به عذاب شده‌اند؟ پس از مدتی، هر سه اعتراف و حقیقت را فاش می‌کنند. گارسن پنج سال زنش را شکنجه داده بود و زن‌های بسیاری را به خانه می‌آورد و همسرش را مجبور می‌کرد تا برای آن‌ها در بستر صبحانه بیاورد. به هر حال، هر یک به واقعیت اعتراف می‌کنند و به عریانی خویش آگاه می‌شوند.
لازم به ذکر است که از دیگر عوامل این نمایش عبارتند از: سهیل ملک‌نژاد، نازنین طباطبایی، شایان کیانی، کتایون کیخسروی، فرشته گلچین، ندا سیالی، سپهر کشن فلاح و محمدرضا راه رخشان. در خلاصه این نمایش آمده است: سه نفر در دوزخی حبس شده‌اند که به تصوراتشان از دوزخ شباهتی ندارد.
از دیگر نمایش‌هایی که این روزها در سالن‌های نمایش درحال اجرا هستند، «آبجی» است که خلاصه داستان آن از این قرار است که: آبجی زشت است، خیلی زشت اما موهایش زیباست‌. کسی موهایش را ندیده بود تا شبی که خود را غرق کرد. این نمایش برداشتی آزاد از داستان «آبجی خانم» صادق هدایت است که فرهاد امینی آن را نوشته، مهدی شاه‌پیری کارگردانی کرده و مهران نائل تهیه‌کننده آن است. این اثر نمایشی که پیش از این در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران روی صحنه آمده است، هر روز ساعت 20 به مدت زمان یک ساعت در تالار سایه مجموعه تئاترشهر با بازی مینو ملکی، نسیم تاجی، مهرنوش بلمه، داریوش فائزی و عروسک‌گردانی کتایون رزم حسینی اجرا می‌شود. همچنین نمایش «راننده چینی» که خلاصه داستان این است که اگر متوجه شوید که تمام رفتار‌های شما زیر نظر بوده است چه حسی خواهید داشت؟ نمایش درباره زن و مردی است که تنها راه ارتباطیشان با دنیای خارج، دوربین‌های متعددی است که در سطح شهر کار گذاشته شده است. با پیشرفت داستان آن‌ها متوجه می‌شوند که از طرف یک راننده چینی تهدید می‌شوند. از دیگر نمایش‌هایی که در این روزهای تعطیل آخر هفته پیشنهاد می‌شود، «منو نمی‌بره» نمایشی ویژه مخاطب نوجوان و بزرگسال است و مضمون آن درباره‌ی رها شدن از تمام حسرت‌ها، دروغ‌ها، حسادت‌ها، جدایی‌ها و خاطره‌های تلخ و شیرین روزهای گذشته است. اُپرای عروسکی «مولوی»، «سلول‌های حروم» که در مورد یک بیمار مبتلا به سرطان است که خودش را با ابراهیم، پدر ایمان مقایسه می کند و در مسیر مبارزه با بیماری‌اش دچار بحران‌های روحی و اجتماعی می‌شود، «بیزاری» نمایش مردی که متوجه شده همسرش پسر معلولی را باردار است، سعی می‌کند او را مجبور به سقط جنین کند و با مخالفت همسرش خانه را ترک می‌کند. ١٧ سال بعد پسر که حالا روی ویلچر است و بسیار گوشه‌گیر است متوجه می‌شود پدر پشیمان شده و برای دیدن وی آمده است. این دیدار اتفاقاتی را رقم می‌زند و... .
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه