روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 آذر 1396  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 41036
0
0
انواع خشونت
خشونت خانگی‪-‬ به غیر از بحث تخصصی و بررسی شکل‌های متفاوت خشونت، رفتارهای خشونت‌آمیز دیگری هم وجود دارد که مشهود نیست و کمتر در جامعه با آن روبه‌رو هستیم. خشونت خانگی یکی از مهم‌ترین انواع آن است که در اصطلاح به آن «خشونت عمومی» گفته می‌شود. خشونتی که در فضای خانه و ارتباط خصوصی به دلیل اختلاف نظر در خصوصیت‌های فردی و ذهنی شکل می‌گیرد. این اختلاف‌ها متاثر از فرهنگی متفاوت میان زن و شوهر، خواهر و برادر یا والدین و فرزندان است. در مواردی که یکی از زوج‌ها دچار اختلال شخصیتی یا زمینه روانی معیوب است یا از نظر فکری و شخصیتی به هم نزدیک نیستند و یکدیگر را درک نمی‌کنند و به‌درستی نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط کلامی، ذهنی و هیجانی مناسب برقرار کنند، خشونت کلامی یا رفتاری نمایان می‌شود. شایع‌ترین شکل خشونت خانگی از طرف جنس مذکر به مونث است و متاسفانه در برخی از مناطق با این مشکل روبه‌رو هستیم که باعث بروز آسیب‌های جسمانی و روانی در فرد می‌شود و قابل جبران هم نیستند. خشونت خانگی گاهی با آسیب‌های فیزیکی یا حتی جرایمی مانند قتل و جنایت و تخریب شخصیتی و روانی طرف مقابل نیز همراه است.
خشونت والدین
شکل دیگر خشونت، خشونت والدین به فرزندان است. به طوری که فرزند خانواده در معرض تهاجم‌های خشونت‌آمیز والدین قرار می‌گیرد. این تهاجم‌ها می‌تواند به صورت آسیب‌های جسمی یا روانی یعنی کتک زدن، پرتاب کردن وسیله، توهین و به کار بردن الفاظ زشت و رکیک باشد. در بسیاری از موارد جمجمه یا بدن نوزادن توسط پدر و مادر به وسیله اشیای تیز مانند سوزن مورد آسیب قرار می‌گیرد. کودکانی که در اثر ضربه‌های فیزیکی دچار زخم و کبودی می‌شوند یا در معرض خشونت‌های کلامی که با توهین همراه است، قرار می‌گیرند، در آینده صدمه‌های جبران‌ناپذیری بر جسم و روانشان وارد می‌شود. معمولا این کودکان بعد از اینکه از فضای خانواده جدا و وارد جامعه می‌شوند، ممکن است با الگوبرداری از رفتاری کخ والدینشان در دوران کودکی با آن‌ها داشته‌اند، چنین رفتاری را با فرزند یا همسر خود داشته باشند.
خشونت در مدارس
در بسیاری از مواقع، خشونت، شکل روان‌شناختی به خود می‌گیرد. برخی از معلمان یا اولیای مدرسه به تصور اینکه می‌خواهند دانش‌آموز را متوجه اشتباهش کنند یا اینکه راه درست را به او نشان دهند، او را مورد تهاجم شخصیتی و روانی قرار می‌دهند. اگرچه در اغلب موارد خشونت در مدارس به صورت فیزیکی نیست اما هل دادن، پرتاب کردن شیء به سمت آن‌ها، توهین لفظی و... می‌تواند باعث بروز آسیب‌های روانی در آن‌ها شود. بنابراین باید به نوع رفتار و کلامی که نسبت به اطرافیان، به خصوص کودکان و نوجوان به‌کار برده می‌شود، توجه شود و والدین و مربیان هم آموزش‌های لازم را درخصوص رفتار مناسب با دانش‌آموزان ببینند تا در نهایت به نتیجه مطلوب از راهنمایی‌هایشان برسند.
خشونت جنسی
نوع دیگر خشونت که به مسائل شخصیتی و جنبه‌های بیمارگونه مربوط می‌شود، خشونت‌های جنسی است. متاسفانه به دلیل اینکه خشونت جنسی در جامعه «تابو» تلقی می‌شود، اغلب اطلاع‌رسانی درستی در موردش انجام نمی‌شود. خشونت جنسی انواع متفاوتی دارد و نوعی از آن ممکن است در فضای خانواده توسط زن و شوهر نسبت به یکدیگر یا از سوی فرد بزرگ‌تر نسبت به کوچک‌تر در محیط خانه یا جامعه شکل بگیرد که به صورت نامشروع و آزاردهنده است. شکل دیگر خشونت جنسی، میان دختران و پسرانی است که با یکدیگر در ارتباط هستند.
خشونت اجتماعی
خشونت اجتماعی، خشونتی است که بارها در جامعه شاهد آن بوده‌ایم؛ بی‌توجهی افراد به محیط، رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی، تجاوز به حقوق و حدود دیگران و ایجاد اضطراب و ترس در پی رانندگی یا تخریب منابع مادی و زیبایی‌هایی که طبیعت برایمان به ارمغان داشته است. بروز چنین رفتارهایی به دلیل بی‌اطلاعی و آموزش ندیدن افراد است.
منبع: هایپرکلابز
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه