روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 آبان 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 40109
0
0
صنعت نفت در بحران زلزله غرب کشور چه کرد؟
بازگشت گازرسانی به روال عادی ‪-‬ به گزارش شانا، حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت، در شرکت ملی گاز در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی با شبکه خبر، درباره وضع گازرسانی به منازل و اماکن در مناطق زلزله‌زده در غرب کشور گفت: همه شبکه‌های گازرسانی در غرب کشور روند عادی خود را طی می‌کنند، همچنین از سوی همدان نیز برای مناطق زلزله‌زده کمک فرستاده‌ایم، که در این میان بیشترین مشکل مربوط به استان کرمانشاه بوده است.در پی وقوع زلزله در غرب کشور، شرکت ملی گاز ایران دستور توقف فعالیت پالایشگاه گاز ایلام را صادر کرد تا فعالیت این پالایشگاه پس از انجام بازرسی‌های فنی و تایید نبود مشکلات فنی، ازسرگرفته شود. گاز در سه شهر مرزی مسیر زلزله در سرپل ذهاب، قصر شیرین، ثلاث باباجانی و جوانرود را قطع کرده‌ایم تا عملیات نشت‌یابی انجام شود. خوشبختانه در زمان وقوع زلزله بیشتر مردم خارج از منازل خود بودند و اتفاق خاصی در امر گازرسانی رخ نداد، با این وجود زمانی که مردم به منازل خود بازگردند در صورتی که گاز منازلشان قطع باشد، می‌توانند به شرکت گاز استانی اطلاع دهند تا گاز را وصل کنند، همچنین در صورتی که بوی گاز را استشمام کنند باید به سرعت به شرکت گاز اطلاع دهند. تا عصر امروز شرایط به روال عادی باز می‌گردد و این قطعی گاز تنها به دلیل حفظ امنیت مردم و بررسی نشت‌یابی گاز در شهرها است.
ادامه تولید در مجتمع‌های پتروشیمی غرب کشور
مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی از روند عادی در تولید مجتمع های پتروشیمی غرب کشور پس از وقوع زلزله شب گذشته این منطقه خبر داد. به گزارش شانا، علی محمد بساق زاده در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی با شبکه خبر درباره آخرین وضع مجتمع‌های پتروشیمی غرب کشور پس از وقوع زلزله در این منطقه اظهار کرد: مجتمع‌های پتروشیمی ایلام، پلیمر کرمانشاه، مهاباد، کرمانشاه، بیستون و کردستان واقع در غرب کشور پس از وقوع این حادثه، همه در شرایط عادی قرار دارند. وقوع چنین حوادثی در طراحی و ساخت مجتمع های پتروشیمی پیش‌بینی شده است و تولید در همه مجتمع‌های پتروشیمی در حال انجام است. همچنین خط لوله اتیلن غرب نیز در حالت عادی قرار دارد و هیچ مشکلی در این خط لوله بروز نکرده است.
آماده‌باش بهداشت و درمان نفت برای ارائه خدمات
پیمان فریدنیا دبیر کمیته پدافند غیرعامل و مدیریت بحران ستاد سازمان بهداشت و درمان صنعت گفت: با توجه به وقوع زلزله در مناطق غربی کشور به‌ویژه در شهرستان سرپل‌ذهاب، آمادگی لازم برای اعزام تیم پزشکی و آمبولانس از دو منطقه معین تهران و اهواز ایجاد شده و در هماهنگی با ستاد مدیریت بحران منطقه به سرعت امدادرسانی آغاز خواهد شد .به منظور آمادگی برای امدادرسانی به مصدومان و با توجه به لرزه‌های شدید و پس‌لرزه‌های متعدد، فرماندهی مدیریت بحران در سه مرکز بهداشت و درمان صنعت نفت غرب کشور، آغاجاری و شما‌‌‌ل‌غرب کشور تشکیل و همه مراکز بهداشتی - درمانی وابسته به این مراکز به حالت آماده‌باش کامل در آمدند.
آماده‌باش ۲۴ ساعته شرکت ملی پخش
سیدمحمدرضا موسوی‌خواه، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، با بیان اینکه از دقایق اولیه (شامگاه یکشنبه، ۲۱ آبان‌) وقوع زمین‌لرزه شدید در غرب کشور، ستاد بحران در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تشکیل شد، گفت: مناطق معین شرکت شامل منطقه همدان، لرستان و آذربایجان غربی از دیشب در حال آماده‌باش به سر می‌برند. همچنین تعداد زیادی نفتکش بنزین و نفت سفید با امکان توزیع سوخت سیار از همدان به سمت کرمانشاه و کردستان اعزام شده است که در صورت مشکل در تاسیسات و جایگاه‌ها، سوخت‌رسانی به مردم متوقف نشود. با توجه به حضور بالگردها در مناطق زلزله‌زده برای امدادرسانی به مصدومان، سوخت هوایی ATK مخصوص بالگردها به صورت مظروف از کرمان، لرستان و همدان به مناطق زلزله‌زده ارسال شده‌اند. سیدمحمدرضا موسوی‌خواه همچنین در تازه‌ترین گزارش خود درباره توزیع سوخت در مناطق زلزله‌زده غرب کشور به شانا گفت: همه جایگاه‌های عرضه بنزین سه منطقه ایلام، کرمانشاه و کردستان از شامگاه یکشنبه فعال بوده‌اند و تنها در سرپل ذهاب به دلیل قطعی برق و شدت زلزله چهار جایگاه آن آسیب دیده‎اند. یکی از این چهار جایگاه عرضه سوخت همان دیشب و دو مورد آن امروز صبح دوباره آماده بهره‌برداری شدند و کارکنان شرکت هم‌اکنون در حال تعمیر جایگاه حادثه‌دیده هستند. سه جایگاه سیار نیز آماده شده است که با دستور ستاد بحران کشور بلافاصله با محموله بنزین در مکان مورد نظر مستقر خواهد شد. افزون بر سوخت ATK سوخت GP۴ نیز به صورت مظروف در اختیار بالگردهای معمولی و نظامی همه واحدهای درخواست‌کننده قرار گرفته است. این میزان سوختی که از دیشب تاکنون در شهرهای مورد نظر عرضه شده، دو برابر مصرف روزهای عادی بوده است.
اعزام تیم‌های پزشکی برای کمک به زلزله‌زدگان
سعید منصوری، رئیس بهداشت و درمان غرب کشور گفت: پس از وقوع زلزله شدید شامگاه یکشنبه (۲۱ آبان‌) در استان کرمانشاه، دو تیم با امکانات کامل درمانی شامل پزشکان، پرستاران، بهیاران، چند دستگاه آمبولانس مجهز به تجهیزات پزشکی و چادرهای امدادرسانی برای کمک به مصدومان و هموطنان آسیب‌دیده به مناطق زلزله‌زده در غرب کشور اعزام شدند. خوشبختانه دیشب هیچ‌گونه خسارت جانی در شهرک‌های مسکونی مناطق نفتی گزارش نشد و تنها بخشی از ساختمان‌ها در اثر زمین‌لرزه آسیب دیدند. تیم‌های پزشکی بهداشت و درمان غرب کشور تا پایان امدادرسانی و آواربرداری در مناطق زلزله‌زده مستقر می‌مانند.
مردم از دستکاری رگلاتورها خودداری کنند
محمدرضا یوسفی‌پور، رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) شرکت ملی گاز، روز گذشته در نشستی با خبرنگاران گفت: هر سال در فصل سرما شاهد وقوع حوادث ناگوار برای هموطنان عزیزمان هستیم، مرگ خاموش بدترین تجربه به سبب رعایت نکردن مسائل ایمنی است که امیدواریم امسال شاهد تکرار آن نباشیم. حوادث پیش‌بینی‌نشده مانند زلزله شامگاه یکشنبه ازجمله مواردی هستند که گازرسانی به مردم برای مدتی معین، متوقف می‌شود؛ مردم در چنین شرایطی به هیچ عنوان نباید رگلاتورها را دستکاری کنند در غیر این صورت سیستم ایمنی گاز منازل آن‌ها از کار می‌افتد.
خللی در روند انتقال سوخت با تاسیسات خطوط لوله ایجاد نشده است
عباسعلی جعفری‌نسب، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت گفت: در پی وقوع زلزله شدید شامگاه یکشنبه در استان کرمانشاه، تاسیسات خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی منطقه غرب با مشکلی روبه‌رو نشده است و تاسیسات و تجهیزات این شرکت در حال فعالیت هستند. روند انتقال مواد نفتی کماکان در شرایط ایمن و پایدار ادامه دارد. منطقه غرب شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت وظیفه انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی را در ناحیه غرب کشور و از طریق سه مرکز انتقال نفت شهید قمری (نفت شهر) و پایطاق و کرمانشاه و همچنین دو تاسیسات کرمانشاه و سنندج برعهده دارد.
صادرات گاز به بغداد بدون مشکل ادامه دارد
مجید بوجارزاده، مدیر روابط عمومی و سخنگوی شرکت ملی گاز در گفت‌و‌گو با شانا اعلام کرد: با وجود وقوع زلزله در شب گذشته، تاسیسات شرکت گاز در مناطق غرب کشور از سلامت و امنیت کافی برخوردار بوده و صادرات گاز به بغداد با حجم ۱۴میلیون مترمکعب در روز طبق روال عادی ادامه دارد. عصر امروز (دوشنبه) جلسه کمیته بحران در کرمانشاه با حضور آقایان عراقی و مومنی و مسئولان استانی برگزار می‌شود تا جوانب گوناگون این حادثه ازجمله قطع و وصل گاز، مدیریت حادثه پیش‌آمده مورد بررسی قرار گیرد. تیم‌های عملیاتی از همدان، اصفهان، کردستان و استان مرکزی به کرمانشاه اعزام شده‌اند. گاز ۴۰ هزار مشترک در پی وقوع زلزله جهت اطمینان از سلامت مردم و شبکه گازرسانی قطع شد که نشت‌یابی گاز مشترکان ادامه دارد و هرجا که اطمینان یابیم مشکلی در وصل گاز به وجود نمی‌آید، گاز را مجدداً وصل می‌کنیم.
سعید مومنی، مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز نیز به خبرنگار شانا، گفت: در محدوده کرمانشاه ۸۰۰ روستا و ۲۷ شهر گازرسانی شده‌اند که به توصیه شورای تامین گاز در سه بخش سرپل ذهاب، قصر شیرین و ثلاث باباجانی که میزان تخریب بالایی داشته‌اند قطع شده است. در مناطقی که قطع گاز انجام شده مصرف‌کننده گاز خانگی نیز نداریم؛ چراکه مردم از منازل خود خارج شده‌اند و کارشناسان نیز پس از نشت‌یابی، گاز بخشی از مشترکان را وصل کردند و نشت‌یابی سایر منازل و ساختمان‌ها نیز ادامه دارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه