روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 آبان 1396  |  جامعه  |  کد خبر: 40101
0
0
مدیرعامل گروه فولاد مبارکه:
با داشتن استراتژی مدون می‌توان در چرخه رقابت باقی ماند
همزمان با برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات (ایران کانمین ۲۰۱۷) در تهران، نشست تخصصی «زنجیره فولاد در افق ایران ۱۴۰۴» با سخنرانی بهرام سبحانی، مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، برگزار شد.
در این کارگروه تخصصی که محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران، بهرام شکوری، عضو هیئت مدیره خانه معدن و رئیس بخش معدن اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی و جمعی از مدیران، کارشناسان معدن و صنایع معدنی کشور و اصحاب رسانه حضور داشتند، سبحانی در سخنانی، با ارائه گزارش کاملی درباره وضعیت برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، الزامات موازنه ظرفیت در زنجیره تولید فولاد را تبیین کرد.
وی با اشاره به انگیزه‌هایی که پیش از این باعث شده بود هنگام تنظیم سند چشم‌انداز، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در نظر گرفته شود، مصرف سرانه فولاد کشور را حدود ۲۱۵ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: اگر تا سال ۱۴۰۴ جمعیت کشور به حدود ۹۰ میلیون نفر و مصرف سرانه به حدود ۳۳۰ کیلوگرم افزایش یابد، در این حالت برای مصرف داخلی فقط به ۳۰ میلیون تن فولاد نیاز خواهیم داشت و مابقی ظرفیت تولیدی بایستی در بازارهای صادراتی به فروش برسد. این در حالی است که مزیت‌هایی نظیر گاز، انرژی، معدن و نیروی انسانی مستعد، در ایران شرایطی فراهم آورده است تا با استفاده از این ظرفیت‌ها، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در دستور کار قرار داده شود که البته دستیابی به این هدف درصورت برطرف شدن چالش‌های فرارو، چندان هم بلندپروازانه و دور از دسترس نیست.
وی بر تولید اقتصادی و افزایش توان رقابت با سایر رقبا تاکید کرد و با تشریح زنجیره تولید، از ضریب بهره‌برداری پایین از ظرفیت نصب‌شده، پراکندگی جغرافیایی واحدهای تولیدی فعال و در دست اقدام، ظرفیت‌های غیراقتصادی، ناقص بودن و عدم موازنه در زنجیره تولید، تکنولوژی تولید، بهره‌وری پایین نیروی کار و بی‌توجهی به نیاز بازارهای صادراتی به‌عنوان اساسی‌ترین چالش‌های موجود در زنجیره تولید یادکرد.
سبحانی در همین خصوص خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل را نیز باید به این مشکلات اضافه کرد، به‌خوبی واضح است که نتیجه همه این کاستی‌ها، نداشتن توان لازم برای رقابت است.
سبحانی با اشاره به وضعیت فعلی واحدهای فولادسازی کشور و علل زیان‌دهی آن‌ها و با تاکید بر اینکه فولاد مبارکه در تمامی بخش‌های خود هم‌اکنون با تمام ظرفیت و ضریب ۱۰۰درصدی در حال کار و تولید است، اظهار کرد: ظرفیت بالقوه فولادسازی‌های کشور ۳۰میلیون تن و ظرفیت بالفعل آن ۲۰میلیون تن و متاسفانه ضریب به‌کارگیری ۶۶ درصد است و این باعث می‌شود واحدهای تولیدی زیان‌دِه شوند.
وی با اشاره به میزان آهن اسفنجی، چدن، گندله، کلوخه، کنسانتره سنگ آهن فعلی کشور و سایر مواد لازم برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، افزود: با احتساب میزان تولید در طرح‌های فعال و در حال احداث، در همه این بخش‌ها با کمبود مواجه هستیم. چنانچه این کمبودها هم برطرف شود، همانگونه که اشاره شد با مشکل پراکندگی مواجه هستیم؛ به نحوی که فقط سه واحد بالای ۲میلیون تن در کشور داریم و ۵۱ واحد در کشور وجود دارند که می‌خواهند در مجموع ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد تولید کنند و همه این واحدها به پست برق، جاده، آب و سایر ملزومات لازم برای تولید احتیاج دارند و این پراکندگی باعث می‌شود مزیت تولید رقابتی از بین برود.
او در بخش دیگری از سخنان خود، پایین بودن بهره‌وری نیروی کار را یکی دیگر از معضلات تولید رقابتی دانست و گفت: در کشورهای آسیای میانه این مورد وضعیت نامطلوبی دارد؛ به نحوی که در این کشورها این میزان حدود شش نفر ساعت بر تن تولید است. این در حالی است که در شرکت فولاد مبارکه اصفهان که بالاترین ظرفیت را نسبت به تعداد کارکنان دارد، این میزان حدود پنج نفر ساعت است که نسبت به سایر بخش‌های کشور بهترین شرایط را دارد ولی همچنان از متوسط جهانی فاصله دارد.
وی خاطرنشان کرد: برای رفع همه این معضلات باید به دنبال فناوری روز باشیم تا بتوانیم محصول باکیفیت تولید کنیم؛ باید با نگاه به بازارهای جهانی و تعریف و شناسایی بازارهای هدف، محصولاتی منطبق با نیاز بازارهای جهانی تولید کنیم و به خاطر داشته باشیم کشورهای توسعه‌یافته دوران ساخت‌وساز خود را سپری کرده‌اند و از این پس به فولادهای ویژه و کیفی نیاز بیشتری دارند.
مدیرعامل فولاد مبارکه در تکمیل سخنان خود توجه به شرایط اقلیمی کشور را یکی دیگر از شروط اساسی برای موفقیت در تولید ۵۵ میلیون تن فولاد ذکر کرد و در این خصوص افزود: در این زمینه باید به وجود زیربناهای لازم و هزینه‌های مربوط به جابه‌جایی مواد بین‌بخشی و ارسال تولیدات به بازارهای هدف داخلی و جهانی توجه کنیم و ببینیم این واحدها در کجا و با چه ظرفیتی ساخته شوند، قیمت تمام‌شده رقابتی ایجاد می‌کنند.
در ادامه این نشست، مدیرعامل فولاد مبارکه در پاسخ به سوال یکی از حاضران در جلسه مبنی بر اینکه برای تامین مواد اولیه از منابع خارج از کشور در زنجیره فولاد آیا راهکاری در نظر گرفته شده است یا خیر، گفت: همانگونه که اشاره شد به طور قطع واردات سنگ‌آهن و مواد اولیه برای شرکت‌هایی که مزیت دسترسی به آب‌های آزاد را دارند، می‌تواند مقرون به صرفه باشد و در نظر نیز گرفته شده است.
وی در پاسخ به این سوال که دلیل افزایش نرخ تعرفه بر روی محصولات فولادی از سوی اتحادیه اروپا چه بوده است، گفت: امروزه وضع تعرفه بر روی واردات محصولات به دلیل حمایت از تولید داخل و برای این است که واحدها بتوانند روی پای خود بایستند؛ ضمن اینکه وضع تعرفه از سوی اتحادیه اروپا بر روی کشوری خاص نبوده و همه شرکت‌های صادرکننده به اروپا را شامل شده است.
سخنران نشست تخصصی «زنجیره فولاد ایران ۱۴۰۴»، در پاسخ به این سوال که چه موانعی پیش روی توسعه قرار دارد، تصریح کرد: یکی از بزرگترین این موانع، سرمایه‌گذاری است. منابع مالی در کشورهای دیگر با کمترین بهره و حتی بدون بهره به صورت درازمدت در اختیار تولید و توسعه قرار داده می‌شود. در کشور ما نیز با تشویق بخش خصوصی و کاهش ریسک برای سرمایه‌گذاران خارجی و یا استفاده از منابع مالی آن‌ها می‌توان به این بخش کمک کرد.
وی در جواب این سوال که در چه صورت تولید در کشور ما موفق خواهد بود، گفت: با نگاه بین‌المللی و داشتن استراتژی مدون در توسعه می‌توان شرایطی فراهم کرد که بتوان در چرخه رقابت باقی ماند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه