روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 مهر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 38468
0
0
ترامپ علیه سپاه
روزنامه گاردین؛ سعید کمالی دهقان، 10 اکتبر 2017
ترجمه: زهرا شریعتی‌فر: تهران وعده داد درصورتی که ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، اشتباه استراتژیک قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی را مرتکب شود، با پاسخی قاطع از سوی ایران مواجه خواهد شد.
در 11 ماهی که از انتخاب دونالد ترامپ می‌گذرد، تهران به‌سختی از بروز عکس‌العمل‌های ناخودآگاه در مقابل این کشور جلوگیری کرده است اما واکنش این کشور به گزارش‌ها درخصوص اقدام امریکا برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اخطاری‌ست که اعلام می‌کند صبر این کشور حدّی دارد. پاسخ ایران موجب افزایش تنش‌ها در هفته اخیر شده است، تنشی که ممکن است به لغو توافق هسته‌ای ِسال 2015 منجر شود.
ترامپ با توجه به ضرب‌الاجل کنگره، تا آخر این هفته فرصت دارد تا تطابق برنامه هسته‌ای ایران با برجام را تائید کند اما او تهدید به عدم تائید این توافق کرد؛ اقدامی که می‌تواند وفاق میان امریکا و متحدان اروپایی‌اش را از میان ببرد، متحدانی که عمده آن‌ها را جامعه‌ی جهانی و نیز نیروهای نظامی امریکا تشکیل می‌دهند.
هنوز این عدم قطعیت وجود دارد که آیا ترامپ برجام را تائید خواهد کرد و یا خیر. موضوعی که دستاورد مهم سیاست خارجی دولت اوباما به‌شمار می‌رفت. ممکن است وی تحریم‌های جدید و نمادینی را وضع و یا تحریم‌های مربوط به موضوع هسته‌ای را با نقض آشکار برجام، تمدید کند.
جرقه‌های تهدید اما از ایران به گوش می‌رسد. وزارت خارجه ایران اظهار داشت که جمهوری اسلامی به قرارگیری نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی از سوی امریکا پاسخی قاطع خواهد داد. گرچه این گروه نظامی متهم به حمایت از حماس و حزب‌الله است اما تاکنون نام آن از سوی امریکا در این فهرست قرار داده نشده است.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه اعلام داشت:«امیدواریم امریکا مرتکب این اشتباه استراتژیک نشود، زیرا در غیراین‌صورت واکنش ایران قاطع و دندان‌شکن خواهد بود و این کشور باید پذیرای عواقب اقدام خود باشد.»
دو روز پیش، رسانه دولتی ایران گزارش داد که فرمانده کل سپاه پاسداران، پایگاه‌های نظامی امریکا در منطقه را درصورت انجام این عمل، تهدید کرده است.
محمدعلی جعفری در سخنانی بیان داشت:«همان‌طور که پیش از این اعلام کردیم، اگر قانون جدید امریکا درخصوص تحریم‌ها تصویب شود، این کشور باید پایگاه‌های نظامی خود در شعاع 2000 کیلومتریِ مرزهای ایران را تخلیه و منتقل کند.»
اتحادیه اروپا تصریح کرد که به‌طور کامل از توافقات هسته‌ای ایران حمایت می‌کند و سازمان انرژی اتمی بین‌المللی تاکنون هشت بار پای‌بندی تهران به این توافق را تائید کرده است. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، پیشنهاد کرد که این توافق می‌تواند الگویی برای حل مناقشه اتمی کره‌ی شمالی باشد. ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا نیز به همتای اسرائیلی خود، بنیامین نتانیاهو، تاکید کرد که بریتانیا قاطعانه به این توافق پای‌بند خواهد بود و باور دارد که برجام در حفظ امنیت منطقه بسیار حیاتی است.
آندرو کلر، معاون سابق بخش تحریم‌ها در وزارت خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با گاردین تاکید کرد که عدم تائید برجام توسط ترامپ سیاست «گل به خودی» است و جای دادن نام سپاه در فهرست مذکور بی‌فایده و برای برجام مخرب است.» این تصمیم می‌تواند به خروج از توافق منتهی شود، آن هم در شرایطی که ایران مکررا پای‌بندی خود را به توافق اثبات کرده و درنتیجه برداشتن تحریم‌های گذشته، فعالیت‌های اقتصادی بیشتری را در دستورکار دارد. برجام تا زمانی معتبر است که نیت و هدف ما پای‌بندی به آن باشد. ممکن است تحریم‌ها در‌نهایت قابل اعمال مجدد نباشند اما عدم تائید آن توسط ترامپ، برجام را از دیدِ دولت‌ها و شرکت‌ها در شرایط بی‌ثباتی قرار خواهد داد.»
«سپاه پاسداران هدف تحریم‌های چندگانه ایالات متحده خواهد بود و بعید است که قرار گرفتن نام آن در فهرست گروه‌های تروریستی از فعالیت‌های نظامی آن جلوگیری کند اما ایران را با چالش‌های تجاری و بازرگانی مواجه خواهد ساخت.»
ریچارد دالتون اظهار داشت که تروریست خواندن این گروه، شرایط را متشنج می‌کند. «ایران همواره به رویارویی با امریکا بی‌تمایل بوده زیرا می‌داند که توان ضربه زدن به این کشور را ندارد، از این رو دشوار می‌توان تشخیص داد که تا چه حد واکنش اخیر این کشور، جنجال و هیاهو و تا چه میزانِ آن واقعیت است.» من فکر نمی‌کنم که ایران به جنگ مستقیم با امریکا و یا حتی زد و خورد در عراق و یا سوریه تمایل داشته باشد.»
دالتون اضافه کرد: ترامپ قصد دارد تا در موضوع هسته‌ای ایران، «نقشِ بد» را بازی کند؛ او مجموعه‌ای از تحریم‌ها را برای اعمال علیه این کشور به کنگره پیشنهاد خواهد کرد. اقدامی که تعرض سیاسی به متحدان اروپایی‌اش محسوب شده و می‌تواند موارد مختلفی چون مباحث موشکی، مقررات زوال‌پذیر و یا بازدید از سایت‌های نظامی و تحریمِ شرکت‌های هواپیمایی و بانک‌های اروپایی در ارتباط با ایران را شامل شود. طبق نظرات دالتون، خروج از برجام ، رصد برنامه‌های هسته ای ایران را به‌طور کامل غیرممکن می‌کند و خطرات متعاقب آن، ایالات متحده را در مسیر درگیری با ایران قرار می‌دهد، آن هم در شرایطی که امریکا و جهان با بحران هسته‌ای دیگری به نام کره شمالی مواجه هستند.»
وی ادامه داد:«درگیری احتمالی موجب می‌شود که مردم امریکا درخصوص وفاداری ترامپ به سوگند خود مبنی بر توانایی درک منافع ملی این کشور، دچار ابهام و پرسش شوند.»«عدم قطعیت‌های بسیاری در این خصوص وجود دارد: آیا امریکا تحریم‌های ثانویه‌ای را بر شرکت‌هایی که نفت ایران را خریداری می‌کنند وضع خواهد کرد؟ آیا آن‌ها زمان را به عقب برمی‌گردانند، به گونه‌ای که تحریم‌های رفع شده‌ی مربوط به موضوع هسته‌ای که در ژانویه 2016 دوباره اعمال خواهند شد و یا خود را با وضع تحریم‌های بیشتری که در ذات خود غیرهسته‌ای هستند، راضی می‌کنند؟ این‌که رویکرد ترامپ به این موضوع چه خواهد بود و کنگره به رویکرد وی چگونه واکنش نشان خواهد داد، هنوز مشخص نیست و بالطبع عکس‌العمل اروپاییان نیز به اقدامات امریکا نامشخص خواهد بود.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه