روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
30 دی 1394  |  اقتصاد  |  کد خبر: 3846
0
0
ارز، تیر 95 تک نرخی می‌شود
همزمان با پلمپ 13 صرافی در تهران رئیس کل بانک مرکزی از ساماندهی بازار ارز خبر داد:همدلی- گروه اقتصادی: تک نرخی شدن ارز یکی از وعده‌هایی است که مسئولان بانک مرکزی بارها در طول دو سال و نیم گذشته از آن سخن گفته‌اند اما معتقدند که هنوز شرایط آن مهیا نشده است. اگرچه بسیاری از مسئولان بهترین زمان برای یکسان سازی نرخ ارز را منوط به ارتقای سطح ارتباطات بین‌المللی بانکی و کارگزاران می‌دانستند. حال همزمان با اجرایی شدن برجام در روزهای اخیر به نظر می‌‌رسد زمان مورد نظر فرارسیده است. روز گذشته رئیس بانک مرکزی از تک نرخی شدن نرخ ارز در شش ماه آینده خبر داد و با بیان اینکه پیش‌بینی کرده‌ایم که در نهایت تا 6 ماه آینده نرخ ارز را به‌صورت واحد و یکسان در اقتصاد کشور داشته باشیم گفت: این مساله کار بسیار ظریفی است و حمایت همه دستگاه‌ها را می‌طلبد. علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز پیش از این با اعلام نگرانی از بازگشت تورم پس از لغو تحریم‌ها با اتخاذ سیاست‌های انبساطی گفته بود: «امیدواریم بعد از اینکه توافقات نهایی انجام می‌شود و تحریم‌ها نیز حذف می‌شود، زمینه یکسان‌سازی نرخ ارز را فراهم کنیم.» حال با این سخن رئیس کل بانک مرکزی به نظر می‌رسد تک نرخی شدن ارز تیر ماه سال آینده اجرایی شود. پیش از این نیز هیئت کارشناسی صندوق بین المللی در گزارش دیدار خود با مسئولان ایرانی از برنامه تعهد مقامات ایرانی برای یکپارچه سازی بازار ارز تا پایان سپتامبر 2016 استقبال خبر داده بودند.
اما یکی از شرایط تک نرخی شدن ارز ساماندهی صرافان غیرمجاز و دلالانی است که ساماندهی بازار ارز را به هم می‌ریزند. چرا که علی رغم قوانین و مقرراتی که خرید و فروش ارز در خارج از صرافی‌ها را غیرقانونی اعلام کرده اما هنوز نبض بازار ارز و
قیمت گذاری در دست دلالان است. حال به این اوصاف باید دید بانک مرکزی چگونه می‌تواند تک نرخی شدن ارز را عملیاتی کند؟
بساط دلال‌های دلار جمع شد
یک روز پس از اظهارات سیف درباره ارز تک نرخی روز دوشنبه در یک عملیات گسترده و مشترک بین پلیس، سازمان تعزیرات و بانک مرکزی 13 صرافی که اقدام به خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار می‌کردند نیز تعطیل شدند. رئیس کل بانک مرکزی با بیان این‌که فعالیت خارج از دستورالعمل صرافی‌ها، خلاف بوده و حکم کار قاچاق را دارد اعلام کرد: پملب اخیر صرافی‌ها
در حالی انجام شده که فعالیت آنها مخل بازار بوده و اغلب مجوز آنها بیش از یکسال بود که باطل شده است.
وی با بیان این‌که بانک مرکزی در سال گذشته دستورالعملی را در رابطه با خرید و فروش ارز در بازار آزاد ابلاغ کرد و این مقررات در همه کشورهای دنیا وجود دارد، گفت: براین اساس صرافی‌ها موظف به رعایت آن هستند و هر کدام که مبادرت به اقدامی خارج از آن کنند، عملیاتی خلاف انجام داده و حکم کار قاچاق را دارد. سیف ادامه داد: صرافی‌ها باید انتظام پیدا کرده و در چارچوب قوانین و مقررات بانک مرکزی فعالیت کنند. این در حالی است که ما نیز بر این موضوع مصر هستیم و خوشبختانه با همکاری که از سوی نیروی انتظامی و سازمان تعزیرات حکومتی انجام شد، برخوردهای لازم با متخلفان در حال انجام است.
وی گفت: وقتی صرافی مجوز بانک مرکزی را دریافت می‌کند، آنگاه می‌تواند با شرایط تعیین شده قیمت خرید و فروش ارز را اعلام کرده و براساس آن به فعالیت خود ادامه دهد.
دست‌اندازهای
تک نرخی شدن ارز
موسسات بانکی و صرافی‌های غیرمجاز از دغدغه‌های اصلی بانک مرکزی طی سال‌های اخیر بوده. چرا که موسسات نام برده بدون توجه به هشدارهای بانک مرکزی چه در خرید و فروش ارز و چه در پرداخت سود مطابق با میل خودشان با مشتری برخورد و به کار خود ادامه می‌دهند. دراین میان اگر چه بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر هر از چندگاهی وارد میدان می‌شود اما به گفته آن‌ها به دلیل سرمایه‌های مردم در بانک‌ها و همچنین ضعف برخی از قوانین برای برخورد قاطع با این موسسات، ملاحظاتی برای برخورد قاطع‌تر با این مراکز وجود دارد. اگرچه بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند در همه جای جهان برخورد با موسسات و صرافی‌های غیرمجاز وظیفه اصلی بانک مرکزی است و نه هیچ نهاد دیگر. چرا که به گفته کارشناسان تا زمانی که بانک مرکزی نتواند کنترل نرخ ارز را به طور کامل در دست داشته باشد تک نرخی شدن ارز و کنترل نرخ آن توسط بانک مرکزی مشکل می‌شود.
پیش ازاین معاون ارزی بانک مرکزی در پاسخ به دلیل گرانی نرخ دلار در آستانه برجام و رسیدن به رقم 3700 تومان گفته بود: «دلال ها نرخ دلار را گران کردند». غلامعلی کامیاب با بیان اینکه آنچه در این بازار و شرایط خاص مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد پرهیز از التهاب‌آفرینی و ایجاد هیجان کاذب در بازار است، که برخی‌ها در ایجاد التهاب در جستجوی منافع شخصی هستند گفت: بازار ارز ما نیاز به آرامش دارد و قطعاً‌ آثار هیجانی، بلندمدت نمی‌تواند باشند و به محض فروکش کردن هیجانات مذکور و عوامل غیر بنیادین، به حالت طبیعی خود برخواهد گشت.
قیمت مناسب برای دلار تک نرخی
کارشناسان زیرساخت‌های لازم برای ارز تک‌نرخی را ثبات کسب‌وکار و بهبود روابط تجاری و سیاست خارجی ارزیابی کرده‌اند. ولی‌الله سیف نیز بهترین زمان در نظر گرفته شده برای یکسان‌سازی نرخ ارز توسط بانک‌مرکزی را زمانی دانست که سطح ارتباطات بین‌المللی بانکی و کارگزاران ارتقا پیدا کند. رئیس بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت ساماندهی بازار ارز و استفاده بهینه از منابع محدود ارزی گفت: ما از نرخی در بازار ارز حمایت می‌کنیم که بتواند حامی تولید، افزاینده اشتغال و عامل افزایش و توسعه صادرات باشد. در عین حال که بتواند به بازار ثبات بخشیده و در نتیجه آن اقتصاد نیز بهره‌مند شود. رئیس‌کل بانک مرکزی یکی از وظایف بسیار اساسی بانک مرکزی را حمایت و تلاش در جهت ایجاد فضای آرام در اقتصاد دانست و گفت : آرامش در بازار ارز و برخورداری از ثبات نسبی در بازار کشور از مسائلی است که دنبال می‌کنیم و از اتاق‌ها می‌خواهیم، در این مسیر بانک مرکزی را حمایت کنند؛ چراکه حمایت از تولید افزایش اشتغال و توسعه صادرات در دستور کار ماست.
برخی کارشناسان می‌گویند که با تثبیت نرخ ارز حول و حوش 3300تومان و افزایش نرخ ارز مبادله‌ای یا بین بانکی به بالای 3هزار تومان، شرایط برای حفظ نرخ ارز تک‌نرخی فراهم خواهد شد، به شرطی که واردات کنترل و درآمد نفتی و صادرات غیرنفتی افزایش یابد و فضای تجاری و بین‌المللی، از ثبات درآمد ارزی حمایت کند.
فاصله 600 تومانی نرخ دلار آزاد و دولتی
رانت آور است
یک کارشناس بانکی با بیان اینکه زمانی که تحریم‌ها کاملا لغو و مسیر نقل‌وانتقال درآمد ارزی، باز شود و تکمیل ذخایر و منابع ارزی بانک‌مرکزی را شاهد باشیم و مشکلات نقل‌وانتقال ارز حل شود، مقدمات یکسان‌سازی ارز فراهم خواهد شد گفت: ونزوئلا و آرژانتین نمونه بارز کشورهایی هستند که به دلیل ناکارآمدی سیاست ارز چند نرخی، آن را کنار گذاشتند و توانستند با ارز تک‌نرخی، ثبات را به بازارهای ارزی خود باز‌گردانند. سید کمال سیدعلی با بیان اینکه ارز چند نرخی در ذات خودش فساد، تبعیض و فشار زیاد بر مصرف‌کننده را به همراه دارد و باعث ایجاد رانت برای برخی افراد می‌شود که به نرخ پایین ارز دسترسی دارند گفت: مثلا در بخش واردات کالاهای مصرفی و مورد نیاز مردم با نرخ‌های پایین، عده‌ای با استفاده از رانت مجوز‌های وارداتی بیشتری به دست می‌آورند و به سود بادآورده‌ای می‌رسند. معاون سابق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه در صورتی که با تک نرخی شدن ارز زمینه سودسازی‌های کاذب این‌چنینی از بین خواهد رفت‌ گفت: با اوضاع و احوال اقتصاد امروز ایران که اختلاف دو نرخ تقریبا 600تومان است، ما نباید بی‌جهت به وارد‌کننده 600 تومان سوبسید بدهیم، بلکه باید از صادر‌کننده حمایت کنیم و وام‌ها را به سمت آنها سوق دهیم و واردات را به دلیل اقتصاد مقاومتی محدود کنیم تا منابع بیشتری در دست بانک‌ مرکزی باشد برای اجرای یکسان‌سازی ارز.
وی با بیان اینکه بانک‌مرکزی می‌تواند فاصله دو نرخ را به هم خیلی نزدیک کند و اگر فاصله نرخ فروش ارز بانکی را با نرخ بازار آزاد کم نکند و به عدد 100 الی 150 تومان نرسد، در واقع با این کار رانت را دوباره در جامعه توزیع خواهد کرد گفت: از طرفی وقتی این دو نرخ به هم نزدیک شود، اهداف یکسان‌سازی ارز با سرعت و سهولت بیشتری حاصل می‌شود.
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه