روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 مهر 1396  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 38446
0
0
معرفی مینی‌سریال «جالوت»
داستان مردی که از خاک برخاست
سعید قاضی‌نژاد:
«جالوت» سریال ساده‌ای‌ست. حکایت وکیلِ سابقاً موفق و پولداری که از عرش به فرش رسیده و حالا با پیدا شدن یک پرونده کنجکاوی‌برانگیز، در تلاش است جایگاهِ قدیمی خود را مجددا احیا کند... همین!
سریال هشت قسمتی «جالوت» ظاهر گول‌زننده‌ای دارد، اما بیایید ما گولِ این ظاهرِ ساده را نخوریم. پس با هم از نامِ عجیبِ این سریال آغاز می‌کنیم. حتما همه شما با داستانِ جالوت و داوود نبی آشنایی دارید؛ اما برای آن‌هایی که مثلِ من، آن را فراموش کرده‌اند، باید گفت: جالوت مبارزی درشت‌اندام و ماهر بود که در تمامی نبردهایش پیروز می‌شد؛ حضرت داوود هم جوان ساده‌ای که سرنوشت، او را در برابر جالوت قرار داد. نتیجه پیروزی داوود بود بر جالوت به وسیله فلاخن. سنگی که به دست حضرت داوود پرتاب شد و با اصابت به سرِ او باعث مرگ جالوت شد. نتیجه‌ای که هیچ‌کس آن را پیش‌بینی نمی‌کرد.
بیلی مک براید با بازی بیلی باب تورنتن، میراثِ عظیمی از خود به‌جا گذاشته است. او یکی از دو موسس شرکتی است که حالا به یکی از غول‌های وکالتِ آمریکا تبدیل شده و از قضا پرونده‌ای هم که این میان به او پیشنهاد می‌شود جنگِ تن‌به‌تنی است با این شرکتِ معظم با بیش از صد وکیلِ زبردست!
طبیعتاً نتیجه از پیش معلوم است و داوود داستانِ ما باید به جالوت ببازد. به‌خصوص که تمامِ راه‌ها در این پرونده به بن‌بست می‌رسد و هرچه داستان به جلو می‌رود امیدِ ما به‌عنوان بیننده کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر خواهد
شد.
نبردِ بیلی مک براید صرفاً یک مبارزه ساده نیست. او با شریک سابقش یعنی دونالد کوپرمن (ویلیام هرت) هم سر جنگ دارد. میراثی که او حالا به‌تنهایی صاحبِ آن شده است. شرکتی با دفترهای گوناگون در سراسرِ دنیا که وکالتِ کمپانی‌های بزرگ را برعهده می‌گیرد. اما یکی از این دو موسس در فقر و تنگدستی روزگار می‌گذراند و محلِ اقامتِ این روزهایش یک مُتلِ ارزان قیمتِ ساحلی است و هم‌نشینانش تعدادی خل و چلِ به تمام معنا. مردی که انگیزه‌هایش را از دست داده است و غرق در الکل و سیگار، روزگار می‌گذراند. اجازه بدهید بیش از این داستان را برای شما باز نکنیم. سریال آن‌قدر کوتاه است که گفتن هر چیزِ دیگری لطفِ دیدنش را کم‌رنگ خواهد کرد. بیلی باب تورنتن برای بازی در این سریال، برنده جایزه گلدن‌گلوبِ سال 2016 شد. آن هم در حضورِ رقیبانِ گردن‌کلفتی چون کوین اسپیسی و سریال «خانه پوشالی» و مجموع بازیگرانِ سریال «بازی تاج و تخت».
شاید یکی از دلایلی که باعث شد سریال، آن‌چنان که شایسته‌اش بود، دیده نشود؛ نوپا بودنِ کمپانی تولید‌کننده آن باشد. «آمازون» که به‌تازگی دست به تهیه و تولید فیلم و سریال زده، در زمانِ تولیدِ «جالوت» هنوز در ابتدای راه بود و همین گمنام بودن در زمینه تولید سریال باعث شد «جالوت» به اندازه تولیداتِ «نتفلیکس» دیده نشود. «دیوید ای کلی» خالق سریال علاوه بر نویسندگی به کار وکالت نیز مشغول است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه