روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
20 مهر 1396  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 38444
0
0
کارگردان «زن شگفت‌انگیز» در گفت‌وگویی از فیلمش دفاع کرد
زنان علیه سینمای مردان
ظاهرا دعوای «جیمز کامرون» و «پتی جنکینز» هم‌چنان ادامه خواهد داشت
سعید قاضی‌نژاد. آتش این اختلافات و پرسش و پاسخ‌ها را جیمز کامرون روشن کرد. وقتی در اوج فروشِ فیلمِ «زن شگفت‌انگیز» از شخصیت زنِ فیلم انتقاد کرد و گفت: این زن نمی‌تواند الگوی درستی برای سینمای اکشن زنانه باشد. بلافاصله بعد از این حرف پتی جنکینز در توئیتر پاسخ جیمز کامرون را به‌تندی داد و اعلام کرد حرف جیمز کامرون نمی‌تواند معیار و ملاک درستی باشد. این جدال قلمی و پاسخ کارگردان فیلم «زن شگفت‌انگیز» و حرف‌های جیمز کامرون را در همان ایام برای شما خوانندگان «همدلی» منتشر کردیم اما هیچ‌وقت فکر نمی‌کردیم که این حرف و نظر و انتقادها دامنه‌دار باشد و این‌دو باز هم به آن اشاره کنند.
این اختلاف‌نظرها در زمانی بیان شد که جیمز کامرون در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود، قصد دارد تا بازسازی دیگری از فیلم‌های «ترمیناتور» داشته باشد و در تلاش است تا سارا کانر (شخصیت زن فیلم ترمیناتور که در مقابل ربات‌ها می‌جنگد) را به‌شکلی در مقابل دوربین به‌تصویر بکشد که الگوی درست و صحیحی برای سینمای اکشن زنانه باشد. البته در آن گفت‌وگو کامرون اشاره‌ای به فیلم «زن شگفت‌انگیز» نکرد اما برای همگان روشن بود که او سارا کانر را شخصیت زنانه و جنگنده‌تری نسبت به کاراکتر «زن شگفت‌انگیز» می‌داند. این جدال و دعواها ظاهرا همچنان ادامه دارد. حتی اگر این دو کارگردانِ قهار قصد نداشته باشند تا پاسخی به یکدیگر بدهند اما با حضورشان در هر برنامه و نشست و گفت‌وگویی با سئوال‌های بی‌شماری روبه‌رو می‌شوند که پیرامون همین بحث است. این‌بار اهالی رسانه در هالیوود بی‌خیال بحث آن‌ها نمی‌شوند.
البته از زاویه‌ای دیگر و بدون نگاه پاپاراتزی‌واری که بسیاری از خبرنگاران به این دعوا دارند، گروهی از منتقدان معتقدند بحث ایجاد شده بین این دو کارگردان می‌تواند فتح بابی باشد برای بحث حضور زنان در فیلم‌های اکشن؛ زاویه دید کاملاً مردانه جیمز کامرون به حضور زنان در سینمای اکشن در تقابل با نگاه زنانه پتی جنکینز به این حضور.
پتی جنکینز کارگردان فیلم «زن شگفت‌انگیز» در تازه‌ترین مصاحبه‌اش، «زن شگفت‌انگیز» را فیلمی زنانه نمی‌داند. شاید این دیدگاه تاثیر حرف‌های جیمز کامرون باشد اما او از زاویه دیگری به این اتفاق نگاه کرده است.
فیلمی قهرمانانه ساخته‌ام
پتی جنکینز کارگردان فیلم تحسین‌شده «زن شگفت‌انگیز» مصاحبه‌ای با مجله Vanity Fair’s New Establishme- داشته که در آن به سوالاتی پاسخ داده است. او در مصاحبه‌اش به این اشاره داشته که مونث بودن شخصیت اصلی فیلم به معنای این نیست که فیلم زنانه است، جنکینز «زن شگفت‌انگیز» را فیلمی قهرمانانه خواند. او هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که روزی برسد تا در هنگام ساخت یک اثر سینمایی، دیگر بحث‌های جنسیتی و هم‌چنین موضوع تنوع نژادی مطرح نباشد.
جنکینز در مصاحبه‌‌اش این‌گونه گفت:«این مصاحبه‌ای بود که باید صورت می‌گرفت (درباره تنوع موضوعی در هالیوود)، این بیش از آن‌که درباره مشاهده تنوع سوژه‌های سینمایی باشد، درباره این است که ما می‌پذیریم در یک جهان بسیار متنوع و متکثر زندگی می‌کنیم.»
فیلم «زن شگفت‌انگیز» در اکران خود توانست نظرات مثبت بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند و فروش داخلی 412 میلیون دلاری و فروش جهانی 821 میلیون دلاری را کسب کند. این فیلم توانست رکورد‌های جدیدی از جمله: «محبوب‌ترین فیلم تابستان» امسال را از آن خود کند و دیگر رکورد مهمی که برای فیلم به ثبت رسید، عنوان «پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما به کارگردانی یک فیلم‌ساز زن» بود.
البته خود جنکینز می‌گوید که دلیل ساخت فیلم، رکورد شکستن نبوده، بلکه شخصیت و داستان فیلم بوده است. او دراین‌باره گفت:« فیلمی که درباره یک زن ساخته می‌شود بدین معنی نیست که فیلمی زنانه‌ است. «زن شگفت‌انگیز» فیلمی درباره قهرمان شدن بود نه فیلمی زنانه. من می‌خواهم فیلم‌هایی بزرگ درباره تجارب زندگی بسازم که شخصیت اصلی آن‌‌ها یکی زن باشد.»
احتمالا شما هم با خواندن پاسخ‌های جنکینز، بدون این‌که نامی از جیمز کامرون در میان باشد، یاد دعوای قلمی آن‌ها افتادید. به‌خصوص بخشی از حرف‌های او که در آن عنوان کرد:«فیلمش فیلمی زنانه نیست»، به‌صورت مستقیم پاسخی بود بر حرف‌ها و انتقادهای جیمز کامرون به او و فیلمش. چندان دور از انتظار نیست اگر تا چند روز دیگر جیمز کامرون هم در گفت‌وگویی پاسخ این حرف‌ها را بدهد، بدون این‌که البته به‌صورت مستقیم به نام این کارگردان اشاره‌ای کند. این دعوا ظاهرا ادامه خواهد داشت.در انتها برای علاقه‌مندان فیلم «زن شگفت‌انگیز» باید گفت دنباله این فیلم سینمایی در سال 2019 روی پرده سینماها خواهد
رفت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه