روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 مرداد 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 35704
0
0
در اعتراض به تشکیل مجلس موسسان ونزوئلا؛
پرو، سفیر ونزوئلا را اخراج کرد
ایسنا | دولت پرو در اعتراض به تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی در ونزوئلا سفیر این کشور را اخراج کرد. همچنین رئیس جمهوری پرو از همتای ونزوئلایی خود خواست از قدرت کناره‌گیری کند. به گزارش رویترز، ونزوئلا در واکنش به اخراج سفیرش از لیما دستور داد تا کاردار سفارت پرو در کاراکاس این کشور را ظرف پنج روز ترک کند. پرو سفیرش در کاراکاس را مارس سال جاری میلادی از ونزوئلا خارج کرده بود. این بیانیه از سوی دولت لیما روز جمعه کمی پس از آن منتشر شد که پدرو کوچینسکی، رئیس جمهوری پرو، نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را "دیکتاتور" خواند.
این نخستین باری است که یک کشور از زمان رای‌گیری ۳۰ ژوئیه سال جاری میلادی که به تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی در ونزوئلا منجر شد، سفیر این کشور را اخراج می‌کند. در آمریکای لاتین پرو موضعی سرسخت در قبال سیاست‌های مادورو دارد و به اقدامات وی به شدت انتقاد کرده است. اخیرا نیز دولت پرو دیپلمات‌های ارشد منطقه را فراخوانده تا درباره ونزوئلا در لیما به بحث و تبادل نظر بپردازند؛ ۱۲ کشور حاضر در این نشست مراتب اعتراض خود را به اقدامات دولت کاراکاس علیه مخالفان و همچنین تشکیل مجلس موسسان تغییر قانون اساسی ابراز داشته‌اند. مادورو می‌گوید مجلس موسسان تنها راه برای ابقای امنیت و ثبات در ونزوئلا است و رئیس جمهوری پرو را که بانکدار سابق در وال استریت بوده، "دشمن ونزوئلا" می‌داند. وزارت خارجه ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت کاراکاس به روابط عمیق خود با مردم پرو با وجود این اقدام از سوی دولت لیما ادامه می‌دهد. همچنین دیه‌گو مولرو،‌ سفیر پرو در ونزوئلا باقی می‌ماند. درهمین حال، رئیس جمهوری پرو درخواست مادورو برای گفتگوی رو در رو را رد کرد و خواستار برکناری وی شد. وی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز در نشست سرمایه‌گذاری آمریکای لاتین گفت که مادورو اعتبارش را با تشکیل این مجلس موسسان از دست داده و دیگر نمی‌تواند زمامدار امور در ونزوئلا باشد.
دومین دیوار در سرزمین‌های اشغالی
بامداد | اسرائیل در حال ساخت دیوار دیگری است تا خود را در برابر دشمنانش محافظت کند. اما قرار است این دیوار نامرئی باشد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز مقامات نظامی این رژیم می‌گویند در ماه‌های آینده برنامه تسریع ساخت یک مانع زیرزمینی در اطراف غزه را ارائه خواهند داد. این تونل قرار است به‌عنوان مانعی برای نیروهای حماس عمل کند که در جنگ با این رژیم در سال ۲۰۱۴ از این تونل‌ها استفاده می‌کردند. اسرائیل در بسیاری مواقع از این ناحیه آسیب‌پذیر است و برای این رژیم این تونل‌ها یک چالش شده است. حصارهای زمینی و بتنی که رژیم صهیونیستی در قسمت‌هایی از کرانه باختری قرار داده است، ناشی از عملیات شهادت‌طلبانه فلسطینی‌ها در دور دوم انتفاضه بوده است. همچنین حصارهای فولادین بزرگی نیز در امتداد مرزهای شمالی با سوریه و لبنان قرار داده است. در مرزهای جنوبی سرزمین‌های اشغالی نیز این رژیم چنین حصارهای فولادی با اردن و سینای مصر کشیده است. غزه را هم که پیش‌تر دور تا دور حصار کشیده است تا از باقی فلسطین جدا بیفتد. غزه سال‌‌هاست که به دست حماس اداره می‌شود.
به‌نظر می‌رسد رویکرد دیوارکشی در سطح بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته است. دونالد ترامپ نیز پیش‌تر به دیوار موجود در مرزهای سرزمین‌های اشغالی اشاره کرده بود و گفته که آن را به‌عنوان یک الگو مد نظر خود قرار داده است تا در مرز مکزیک از این نوع استفاده کند. کشورهای اروپایی هم نیز در مواجهه با مهاجران و پناهجویان قصد دارند از این تکنیک دیوارسازی اسرائیلی‌ها استفاده کنند.
اما مقامات نظامی رژیم صهیونیستی در مورد سد زیرزمینی که قرار است چگونه کار کند با احتیاط سخن می‌گویند. در خلال صحبت‌های آنها مشخص شده است که این دیوار قسمت فوقانی و بالای زمین دارد و در لایه‌های زیرین نیز از سیستم‌های تکنولوژیک پیشرفته بهره‌مند خواهد شد. هزینه ساخت این دیوار ۴ میلیارد شکل (یک میلیارد دلار) تخمین زده شده است. براساس گزارش‌ها ساخت این سد در عمق ۱۳۰ متری زمین صورت خواهد گرفت. سرلشکر ایال زمیر، فرمانده ارتش رژیم صهیونیستی در جنوب، هفته گذشته به خبرنگاران گفت ساخت این سد زیرزمینی ۲ سال وقت می‌برد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه