روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 مرداد 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 35703
0
0
هشدار کارشناسان بین المللی درباره شاهرگ حیاتی ترورسیم
داعش هنوز پول دارد
همدلی| تروریست های داعش طی ماه‌های اخیر، با پاتک مهلکی مواجه شده اند، اما داعش همچنان خطرناک است زیرا مقاومت نظامی آنها در ماه ژوئیه در موصل در برابر نیروهای ائتلاف بین‌المللی نشان می‌دهد که آنها هنوز امکانات فراوانی دارند.شاید فاجعه‌بار ترین خبر برای امنیت ملل اینست که به گفته کارشناسان سازمان ملل تروریست‌های داعش همچنان پشتوانه مالی دارند و می‌توانند در اروپا و جاهای دیگر ضربه بزنند.
کارشناسان مسائل تروریسم در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل هشدار می‌دهند که شبکه تروریستی داعش، به برکت امکانات مالی، همچنان فعال است و می‌تواند ضربه‌های سنگینی وارد کند. به نظر کارشناسان امور تروریسم، داعش به ویژه خارج از خاورمیانه، برای نمونه در اروپا و در کشورهای جنوب شرقی آسیا، ظرفیت فعالیت دارد. برخی شواهد نشان می‌دهند که داعش به تحرکات خود در کشورهای خاوردور مانند فیلیپین افزوده است.
بنا بر این گزارش، عده زیادی از جهادگران مزدوری که به عراق و سوریه اعزام شده بودند، به کشورهای خود برگشته‌اند. آنها تجربه رزمی کسب کرده‌اند و دولت‌ها باید با هشیاری کامل مراقب فعالیت آنها باشند.
ترفندهای انتقال پول
به نظر کارشناسان، از آنجا که داعش تنها حجم نازلی پول برای هواداران خود واریز می‌کند، به سختی می‌توان فعالیت‌های مالی آن را ردیابی کرد.
دو منبع عمده تامین مالی داعش عبارتند از فروش نفت خام از مناطقی که همچنان زیر تسلط دارد و دیگر باج‌گیری از مردمی که در اقلیم آنها زندگی می‌کنند. روشن است که شکست‌های ماه‌های اخیر منابع آنها را کاهش داده است.
به تازگی روزنامه "وال استریت ژورنال" گزارش داد که داعش با دستاویز معاملات ساختگی از طریق پایگاه‌های اینترنتی مانند "ای‌بی” ebay می‌کوشد به افراد خود پول برساند. برای نمونه ماموران اف‌بی‌آی مدارکی دارند مبنی بر این که یک جهادگرا در آمریکا با "فروختن" یک دستگاه چاپ‌گر مبلغ ۸۷۰۰ دلار پول دریافت کرده است. جهادگرای مزبور مبلغ یادشده را هزینه حفظ ارتباطات خود با مرکزیت داعش کرده است.
دشواری قطع منابع مالی داعش
بنا به اطلاعات جدید فروش نفت سهم عمده درآمدهای "داعش" را شامل نمی‌شود. اخذ مالیات، مصادره اموال و فروش مواد خام از دیگر منابع مالی این گروه است. هزینه هر حمله تروریستی در اروپا نیز حدود ۱۰ هزار دلار برآورد می‌شود. معمولاً افسانه "شکست ناپذیری داعش"به سرسختی و خشونت بیش‌از حد جنگجویان این گروه، ایدئولوژی داعش در جلب نیروهای جوان، استراتژی کلی آمریکا و غرب در خاورمیانه، رویارویی قدرت‌های منطقه‌ای مانند ایران، ترکیه، عربستان سعودی، اسرائیل و نبود برنامه مشترک و موارد دیگری هم‌چون سیاست‌های سرکوب‌گرایانه دولت‌های عراق و سوریه در قبال مخالفان نسبت داده می‌شود. بی‌شک این مولفه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بیان بخشی از "جان سختی" گروه داعش بوده و باید به‌طور مستقل مورد کاوش و مداقه قرار گیرند. اما همه این عوامل بدون پشتوانه مالی نمی‌توانستند به فعالیت‌های "داعش" شکل "اجرایی و عملیاتی" دهند. بی‌تردید یکی از دلایل اصلی استمرار فعالیت‌گروه "داعش" (داعش) منابع مالی این گروه است.
در این گزارش کوشیده شده که با استناد به اطلاعات و داده‌های جدید از سوی نهاد‌های رسمی و امنیتی کشورهای غربی تصویری از امکانات مالی "داعش" به عنوان پایه تداوم حضور نظامی و سیاسی این گروه از آفریقا تا آسیا ترسیم شود.
دارایی "داعش”
بنا به ارزیابی دولت آلمان دارایی گروه "داعش" حدود یک تا دو میلیارد دلار است. اما "نویه تسرورشه تسایتونگ"، روزنامه معتبر چاپ زوریخ با استناد به کارشناسان غربی دارایی "داعش" را حدود دو تا چهار میلیارد دلار تخمین می‌زند. همه داده‌های اقتصادی و مالی نشان می‌دهند که گروه "داعش" به‌طور واقعی به صورت یک "دولت متعارف" عمل می‌کند و از کسب‌ درآمدهای گوناگون برای پیشبرد اهداف سیاسی خود به گونه‌ای نظام‌مند بهره می‌گیرد.
عمر حسین، یکی از مسئولان مالی "داعش" در وبلاگی در اواخر ماه اوت امسال "گلایه" از این دارد که به‌رغم "تخفیف‌های سخاوتمندانه‌ی" این گروه به دلالان و طرف‌های معامله، آنان هم‌چنان در پی کسب سودهای بیش‌تر هستند. حسین می‌نویسد: «البته تجار منصف نیز وجود دارند، اما اغلب آنان در پی سودجویی بیش‌تراند.» اما چه کسانی طرف‌های معامله "داعش" هستند.
ابطال یک پیش‌داوری قدیمی
پیش از این سازمان‌های اطلاعاتی غرب بر این عقیده بودند که بخش عمده درآمدهای "داعش" از طریق فروش نفت و درحدودی محدودتر، از گاز کسب می‌شود. شاید به همین علت گروه "داعش" را بدرستی "ثروتمند‌ترین گروه شبه‌نظامی جهان" می‌نامند.
البته این ارزیابی تنها شامل سازمان‌های اطلاعاتی غرب نبود، بلکه رسانه‌ها و گروه‌های مخالف "داعش" نیز بر این باور بودند که حدود ۶۰ درصد درآمدهای این گروه از طریق فروش نفت قاچاق فراهم می‌شود. لوای خطیب، مسئول موسسه انرژی عراق میزان فروش نفت قاچاق توسط داعش تا پایان سال ۲۰۱۴ را حدود ۸/ ۲ میلیون دلار در روز تخمین می‌زند.
به گفته شاهدان عینی، در سال ۲۰۱۴ در اربیل، واقع در اقلیم کردستان عراق دلالانی بودند که نفت پالایشگاه بیجی که به تصرف نیروهای "داعش" در آمده بود را به نصف قیمت خریداری می‌کردند. اما بنا به اطلاعات جدید درآمدهای نفتی تنها بخشی از درآمد گروه داعش" را تشکیل می‌دهند و باید تصریح کرد که درآمدهای نفتی سهم عمده‌ را در این میان ندارند. آخرین برآوردها از درآمد نفتی داعش میان ۱۰ تا ۳۸ درصد در نوسان است. بنا به سندی که در دیرالزور از درآمدهای نفتی "داعش" بدست رسیده، میزان فروش نفت و گاز تنها ۲۸ درصد کل درآمدهای "داعش" را شامل می‌شود.
ارزیابی دولت آلمان نیز واقعی بودن این رقم را تایید می‌کند. بنا به تخمین منابع رسمی آلمان فروش نفت سهم عمده درآمدهای "داعش" را تشکیل نمی‌دهد.
شمار و حقوق جنگجویان "داعش”
بنا به ارزیابی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گروه داعش در سال ۲۰۱۴ بیش از ۳۰ هزار جنگجوی تمام وقت در اختیار داشته است. اما دیوید گارتن‌ستاین-روس کارشناس امنیتی آمریکا در دانشگاه جورج‌تاون شمار جنگجویان "داعش" را ۱۰۰ هزار نفر تخمین می‌زند. بنا به ارزیابی کارشناسان دولت آلمان هر جنگجوی "داعش" ماهانه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار حقوق دریافت می‌کند. حقوق ماهانه فرماندهان عملیاتی "داعش" حدود ۳۰۰۰ دلار برآورد می‌شود.
بیشتر بخوانید:
یک برآورد محتاطانه از حقوق جنگجویان ارتش داعش نشان می‌دهد که این گروه تروریستی باید ماهانه دست‌کم ۱۵ میلیون دلار خرج نیروهای خود کند. این رقم تخمینی بدون در نظر گرفتن هزینه‌ی سلاح، مهمات، غذا، دارو، فعالیت‌های لجستیکی و آموزش ارتش "داعش" است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه