روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 مرداد 1396  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 35687
0
0
تولید بنزین ستاره خلیج‌فارس از مرز ۳۲۰ میلیون لیتر گذشت
آغاز جهش بزرگ صنعت پتروشیمی در دولت دوازدهم
همدلی | گروه انرژی ـ ادامه اجرای جهش دولت صنعت پتروشیمی باهدف تکمیل زنجیره ارزش، افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی از مواردی است که باید در دولت دوازدهم موردتوجه قرار بگیرد. در این راستا با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده و با توجه به طرح‌های در دست اجرا در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی در دولت دوازدهم ۴۵ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۳۵ میلیارد دلار و ارزش تولید نزدیک به ۲۳ میلیارد دلار به قیمت سال پایه ۹۰ به بهره‌برداری خواهد رسید. در این باب با توسعه پالایشگاه‌های کشور، توان داخلی تولید باکیفیت واقعی در حال رشد است. درحالی‌که روز گذشته تولید بنزین یورو 4 در واحد بنزین سازی پالایشگاه آبادان از سر گرفته شد، مدیرعامل جدید شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس نیز از تولید بیش از 320 میلیون لیتر در این پالایشگاه خبر داد.
تولید روزانه 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 و 5 از ابتدای شهریور
پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در مجاورت پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت تولید اسمی روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و ۵، تولید ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل و سه محصول سوخت جت، ال پی جی و نفت سفید از حدود ۱۱ سال پیش در حال ساخت است و هم‌اکنون هم آخرین هفته‌های به اتمام رسیدن این طرح ملی است. مدیرعامل جدید شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس دراین‌باره اظهار کرد: تولید بنزین ستاره خلیج‌فارس از مرز ۳۲۰ میلیون لیتر گذشت. مرتضی امامی درباره اینکه هم‌اکنون وضع پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس دقیقا چطور و در چه مرحله‌ای از راه‌اندازی به سر می‌برد؟ گفت: ابتدا باید بگویم که پروژه ستاره همانند هر پروژه دیگری در این مقیاس، به‌طور مرحله‌ای راه‌اندازی می‌شود و هم‌اکنون نیز در آخرین هفته‌های راه‌اندازی کامل به سر می‌برد. وی افزود: آخرین هفته‌های بهره‌برداری از فاز اول که البته به‌موازات آن‌کاره‌ای راه‌اندازی فاز دو و سه هم انجام می‌شود. به گفته امامی، تولید بنزین فاز اول پالایشگاه که به دلیل دریافت میعانات گازی مناسب، باکیفیت بالا و با استاندارد یورو ۴ و اکتان ۹۵ تولید می‌شود، در حال حاضر روزانه ۶ میلیون لیتر در روز است، البته نفتای سبک واحد ccr، هم به آن اضافه می‌شود که این میزان حجم تولید بنزین را تا ۱۰ میلیون در روز هم افزایش می‌دهد.
مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس یادآور شد که با راه افتادن واحد ۱۸ در آخر مردادماه ٩۶، می‌توانیم ادعا کنیم که چرخه تولید بنزین در فاز اول کامل شده است، در این صورت اگر خوراک کامل (۱۲۰ هزار بشکه در روز) تحویل بگیریم می‌توانیم روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ یا ۵ تولید کنیم. می‌توان گفت که تولید بنزین در این پالایشگاه از آخر همین ماه (مرداد) به حدود ظرفیت اسمی ۱۲ میلیون لیتر در روز خواهد رسید. وی گفت: در حال حاضر روزانه ۷۷ هزار بشکه میعانات گازی به‌عنوان خوراک وارد پالایشگاه می‌شود. همچنین تولید کل بنزین از روز افتتاح پالایشگاه تاکنون بیش از ٣٢٠ میلیون لیتر بوده که ۲۸۰ میلیون لیتر آن تحویل شرکت ملی پخش‌شده است.
همه فرآورده‌های پالایشگاه
امامی در مورد فرآورده‌های این پالایشگاه به ایسنا گفت: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس پنج محصول شامل بنزین، گازوئیل، سوخت جت، نفت سفید و ال پی جی تولید می‌کند، البته اگر گوگرد را در نظر نگیریم. تمرکز ما به دلیل اولویت‌های وزارت نفت و بالانس منفی کشور در تولید و مصرف بنزین، تولید این فرآورده بوده است. از طرفی به دلیل اینکه بیشتر خوراک دریافتی این پالایشگاه به بنزین تبدیل می‌شود، بنابراین تولید گازوئیل، نفت سفید و ال پی جی میزان کمی بوده و البته این در حالی است که نیاز کشور هم به این محصولات در حال حاضر کم است. به‌عنوان‌مثال ما هم‌اکنون در کشور، برای گازوییل اضافه‌تولید داریم.
به گفته او، تولید بنزین ۳۲۰ میلیون و ارسال کل بنزین تا امروز ۲۸۱ میلیون لیتر، کل نفتای شیرین ۱۲۴ میلیون لیتر، نفتای ترش ۳۴۰ میلیون لیتر و نفت گاز هم ۴۷۰ میلیون لیتر بوده است. گازوییلی که در این پالایشگاه تولید می‌شود، در بین پالایشگاه‌های کشور جزو باکیفیت‌ترین‌هاست، البته این در حالی است که هنوز یک واحد خالص‌سازی گازوئیل راه‌اندازی نشده که در صورت راه‌اندازی، کیفیت گازوئیل از میزان کنونی که یورو ۴ است فراتر می‌رود. گازوئیل تولیدی که حدود ۲ میلیون لیتر در روز است دارای کیفیت بسیار بالایی است که به همین دلیل با گازوئیل پالایشگاه مجاور ترکیب و وارد خط می‌شود. اگر واحد ۱۶ (واحد موردنظر خالص‌سازی گازوئیل) راه‌اندازی شود، ناخالصی گوگرد گازوییل تولیدی پالایشگاه به زیر ۵۰ پی‌پی‌ام در لیتر خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس درباره تولید و فروش ال پی جی در آینده نیز گفت: دو مدل طرح مدنظر ماست یکی فروش به سبک بای‌بک و مدل دوم سرمایه‌گذاری در تولید که مدل دوم به حدود ۲۰۰ میلیون دلار و ساخت یک خط لوله ۷ کیلومتری نیاز دارد و در این صورت می‌توان ال پی جی را به‌طور مستقیم فروخت. ازنظر من ال پی جی تولیدی پالایشگاه نفت ستاره مشتری‌های خوبی دارد و ما از این بابت نگرانی نداریم. امامی درباره صادرات محصولات این پالایشگاه نیز گفت: به وزارت نفت پیشنهاد کرده‌ایم که به‌جز بنزین که متعهد به توزیع آن در داخل کشور هستیم، مابقی محصولاتمان را بفروشیم که البته به سیاست‌گذاری در قیمت، روش فروش و تشریفات اداری و ... نیاز دارد. هم‌اکنون چندین ماه است که نفتا صادر می‌شود، اما برای ادامه صادرات در مقیاس وسیع و چندین فرآورده، به سازوکار بیشتری نیاز داریم.
تولید بنزین یورو 4 در پالایشگاه آبادان از سر گرفته شد
از سوی دیگر خبری مرتبط با افزایش میزان تولید بنزین در کشور راجع به ازسرگیری تولید بنزین یورو 4 در پالایشگاه آبادان است. مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان گفت: با اتمام طرح تعمیرات در واحد بنزین سازی پالایشگاه آبادان تولید بنزین یورو 4 در این پالایشگاه از سر گرفته شد. اسفندیار دائم‌الذکر به ایرنا گفت: به دلیل تعمیرات اساسی واحد تولید بنزین، چند ماهی تولید بنزین یورو 4 در پالایشگاه آبادان متوقف‌شده بود. وی اظهار داشت: هم‌اکنون روزانه 23 هزار بشکه بنزین یورو 4 در پالایشگاه آبادان در حال تولید است و بعد از تثبیت تولید توزیع آن در کلان‌شهرها آغاز می‌شود. دائم‌الذکر گفت: بنزین یورو 4 پس از تولید در پالایشگاه آبادان برای توزیع در اختیار شرکت پخش فرآورده‌های نفتی قرار می‌گیرد و سپس با تانکر و لوله در کلان‌شهرها و جایگاه‌های سوخت در آبادان و خرمشهر توزیع می‌شود. وی اظهار داشت: به‌طور متوسط روزانه 500 هزار لیتر بنزین یورو 4 در جایگاه‌های سوخت آبادان و خرمشهر عرضه می‌شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه