روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 مرداد 1396  |  اقتصاد  |  کد خبر: 35669
0
0
با بالا گرفتن تنش لفظی آمریکا و کره شمالی
بورس‌ جهان یک تریلیون دلار زیان کرد
همدلی| وقتی کسی در جایگاه رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان یک ابر‌قدرت نظامی، اقتصادی و سیاسی جهان باشد، کلماتی که بر زبان می‌راند، از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که همین سخنان می تواند احتمالا منجر به تاثیری گسترده در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی در سطح جهانی شود. از این رو اگر رئیس‌جمهور آمریکا منشی جنگ‌طلبانه و افراطی را در پیش گرفته باشد، به شکلی غیر مستقیم سرنوشت بسیاری از مردمان جهان با مخاطره مواجه می‌شود. فرقی هم نمی‌کند از آسیا گرفته تا اروپا و آمریکا شمالی و آفریقا همه و همه در سطوح مختلف حق دارند که نگران شوند و این وضعیت مخاطره‌آمیزبیش از آن‌که به ابرقدرت بودن آمریکا مربوط باشد به نظام اختاپوسی سرمایه‌داری و نظام بازار آزاد ارتباط دارد. یعنی وقتی ترامپ با شدید ترین لحن ممکن کره شمالی را تهدید به حمله اتمی می‌کند، به نوعی همه جهان را تهدید می‌کند. در روزهای تنش‌ها میان کره شمالی و آمریکا به شدت افزایش یافته است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده است که پیونگ یانگ اگر بخواهد حتی به حمله به ایالات متحده یا متحدانش فکر کند باید «بسیار بسیار عصبی» باشد. قبل از این اظهارات کره شمالی گفته بود که در حالی برنامه‌ریزی برای حمله پرتاب موشک به گوام است. گوام جزو قلمروهای آمریکا در اقیانوس آرام است.
اصرار بر لفاظی‌های جنگ‌طلبانه از هر دو سو و مخصوصا رئیس‌جمهور آمریکا، تاثیری گسترده بر بازارهای جهانی گذاشته است. بر همین اساس طبق گزارش رویترز، زیانی که تنش لفظی میان کره شمالی و آمریکا به بازارهای جهانی وارد کرده، به یک تریلیون دلار رسیده است. این شوک وارد شده به بورس باعث شده سرمایه‌گذاران به سوی ین ژاپن، فرانک سوئیس، طلا و اوراق قرضه دولتی هجوم ببرند. دامنه زیان وارد شده دامن سهام اروپایی، وال‌استریت و سایر بازارهای سهام دنیا را نیز گرفته است. سهام اروپایی در روز جمعه برای سومین روز متوالی، سقوط را تجربه کرد. وال‌استریت نیز روندی نزولی و نگران کننده برای سرمایه گذارنش را از سر‌گذراند. شاخص سهام «داو جونز» 0.93، «استاندارد اند پورز 500/ S&P 500» 1.45 درصد و « Nasdaq» 2.13 درصد سقوط کرد. در همین حال، سهام FTSEurofirs1.11 درصد و سهام Nikkei 2 درصد کاهش یافت.
در بازار ارز نیز ارزش ین در برابر دلار آمریکا 0.8 درصد افزایش یافت. همچنین اونس طلا که دو هفته پیش، روند سه هفته‌ای رشد را ترک کرد و با حدود یک درصد افت به بهای ۱۲۵۸ دلار رسیده بود، هفته گذشته با کمک دور تازه تنش‌های میان پیونگ یانگ و واشنگتن، خود را به مرز ۱۳۰۰ دلار نزدیک کرد.
این تحولات ریسک‌گریزی را به شدت در بازارهای جهانی افزایش داد تا همزمان با افت شدید شاخص‌های بورس، پناهگاه‌های سرمایه از جمله طلا، ین ژاپن و فرانک سوئیس با افزایش تقاضا مواجه شوند. در همین اثنا، در فرانسه، یک عملیات تروریستی دیگر به شکل حمله با خودرو به سربازان انجام شد تا آشفتگی به حد اعلا برسد. شاخص دلار در این روز تحت‌تاثیر تنش‌ها به عدد 54/ 93 واحد افت کرد.ریسک‌گریزی معامله‌گران روز پنج‌شنبه نیز ادامه پیدا کرد تا اونس به اوج دو ماهه نزدیک شود. کیتکو در گزارش جمع بندی روز پنج‌شنبه خود نوشت:«افزایشی‌های بازار طلا اکنون به فکر عبور از مرز روانی مهم 1300 دلار هستند.
نقره هم راه طلا را پی گرفته و به اوج دو ماهه رسیده است.» بازارهای جهانی سهام که چهارشنبه به شدت افت کرده بودند، پنج‌شنبه نیز افت بیشتر شاخص‌ها را تجربه کردند. پنج‌شنبه کره شمالی آمریکا را بار دیگر تهدید به حمله به گوام کرد و گفت که طرح این حمله، تا یک هفته دیگر آماده خواهد بود. شاخص دلار در این روز با افت بیشتر به عدد 40/ 93 واحد رسید. در چهارمین روز هفته میلادی، نفت خام بدون توجه به مسائل شبه جزیره کره و تحت فشار عوامل داخلی بازار انرژی، افتی اندک را تجربه کرد. در بازار اوراق قرضه نیز، ارزش اوراق قرضه10 ساله دولت آمریکا و اوراق قرضه امن دولت آلمان به بالاترین رقم ها از ماه ژوئن تاکنون رسیده است. «شان آزبورن» از استراتژیست‌های ارشد ارز در کانادا درباره تنش‌های اخیر و تاثیر آن گفت: «ین» مهمترین خبر این روزهاست. بازارها به دنبال گریز از ریسک هستند. البته در این میان فرانک سوئیس در هفته جاری به عنوان یکی از ارزهای مطمئن وضعیت خوبی را تجربه کرد. طبق شاخص موسوم به DXY که ارز آمریکا در برابر سبدی از سایر ارزهای مهم را ارزیابی می کند، ارزش دلار 0.14 درصد کاهش یافته است.
در پی تنش های اخیر کارشناسان از زیان بازار سهام و رونق طلا می‌گویند
در روزهای گذشته سایه جنگ هسته‌ای باعث خروج یک تریلیون دلار سرمایه از بازارهای سهام شده است اما طلا شرایط دیگری دارد. «رابرت پاولیک» از استراتژیست‌های بازار در نیویورک آمریکا در این باره می‌گوید: تنش‌ها میان آمریکا و کره شمالی مردم را بسیار عصبی کرده است. آنها ممکن است به این فکر کنند که زمان آن فرا رسیده است که کمی از پول‌های خود را از بازار سهام خارج کنند.«فواد رزاق زاده» تحلیلگر تارنمای Forex معتقد است: جنگ لفظی میان رهبران آمریکا و کره شمالی بر نگرش سرمایه گذاران تاثیر گذاشته است. طلا و نقره ارزش بیشتری پیدا کرده است زیرا عمدتا کالاهای امن برای سرمایه‌گذاری به شمار می آیند.
در ادامه محبوبیت طلا، ین و فرانک در کنار افت بازارهای بورس در روزهای گذشته، شاخص کوسپی کره جنوبی 8/ 1 درصد دیگر افت کرد و به کف 5/ 11 ماهه رفت. وون کره جنوبی هم مقابل دلار 5/ 0 درصد دیگر ارزان شد. بورس‌های استرالیا
3/ 1 درصد افت کردند و بورس‌های چین و هنگ‌کنگ به ترتیب
6/ 1 درصد و 9/ 1 درصد عقب نشستند. شاخص‌های اصلی لندن، فرانکفورت و پاریس نیز بین 5/ 0 تا 1/ 1 درصد افت کردند.همزمان با افت بیش از یک درصدی نیکی ژاپن، ین مقابل دلار به اوج دو ماهه رفت و بیشترین رشد هفتگی ر ا از ماه مه ثبت کرد. در همین رابطه مایک مک گلون، استراتژیست ارشد واحد اطلاعات اقتصادی بلومبرگ بر این باور است که طلا به‌زودی به سطح قیمتی 1300 دلار در هر اونس دست خواهد یافت. اگر تنش‌های شبه جزیره کره ادامه داشته باشد، نفع بردن طلا از افزایش تقاضا و همچنین افت شاخص‌های بورس، حتمی خواهد بود.
او معتقد است : به‌نظر من غیر از دلار آمریکا، 2 عامل مهم دیگر نیز بر قیمت جهانی طلا موثر خواهد بود که یکی نرخ تورم و دیگری نوسان در بازارهای بین‌المللی است. طلا معمولا با افزایش نوسانات در بازارهای بین‌المللی با رشد زیادی روبه‌رو می‌شود. افزایش نرخ تورم نیز موجب افزایش تقاضای جهانی برای طلا و سایر فلزات گرانبها می‌شود.
او می‌افزاید: تورم و نوسان دو عامل مثبت برای قیمت طلا به‌شمار می‌رود.» «اگر نرخ تورم پایین باشد، فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را متوقف خواهد کرد و این هم عامل مثبت دیگری برای قیمت جهانی طلا خواهد بود. بدون افزایش نرخ تورم در اقتصاد آمریکا، بعید است که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش دهد.»با این همه، تحلیلگر ارشد موسسه گلدمن ساکس بر این باور است که علت اصلی عدم افزایش چشمگیر قیمت طلا و نفت در سال 2017 میلادی تحولات مربوط به طرف عرضه است.
جف کوری، تحلیلگر برجسته موسسه سرمایه‌گذاری «گلدمن ساکس» معتقد است: «قیمت جهانی نفت و طلا نتوانسته است از ابتدای امسال تاکنون مطابق با انتظارات اولیه با افزایش چشمگیری روبه‌رو شود که به‌نظر من علت اصلی این مساله تحولات طرف عرضه بوده است.» موسسه گلدمن ساکس در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که قیمت هر اونس طلا تا پایان امسال و 6 ماه نخست 2018 میلادی به‌طور میانگین به 1250 دلار خواهد رسید.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه