روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 مرداد 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 35660
0
0
نمایندگان شورای نگهبان ساعت 12 شب صندوق‌ها را ترک کردند
روایت وزیر کشور از ساعات پایانی شب انتخابات
همدلی | دو طرف انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم در هر چیز که با هم اشتراک نظر نداشته باشند، در یک مورد متفق‌القول هستند. هر دو طرف می‌گویند که تمدید نکردن وقت رای گیری بعد از ساعت 12 شب 29 اردبیهشت ماه از سوی وزارت کشور سبب شده است که بیش از 5 میلیون رای‌دهنده نتوانند رای خود را به صندوق‌ها بریزند. مخالفان تمدید می‌گویند چون در قانون تصریح شده که انتخابات در یک روز برگزار و تمام شود، تمدید مهلت رای‌گیری به بعد از ساعت 12 آن را به روز دیگری می‌کشاند و این خلاف قانون
است.
در این میان هواداران دولت معتقدند که این 5میلیون رای معمولا متعلق به اصلاح‌طلبان وهواداران دولت بوده و می‌گویند بدنه هوادار اصول‌گرایی معمولا در همه این سال‌ها در اوایل روز رای‌گیری به صندوق‌ها مراجعه کرده و رای خود را به صندوق‌ها می‌ریزند. یکی از اولین کسانی که به این موضوع اعتراض کرد، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس و از هواداران حسن روحانی بود. مطهری در کانال تلگرامی خود در این باره نوشته بود:«شورای نگهبان هم گفته است چون از ساعت ۲۴ به بعد، روز شنبه محسوب می‌شود و در قانون آمده روز جمعه، پس رای‌گیری باید خاتمه یابد هرچند ده‌ها هزار نفر پشت درب حوزه‌های رای‌گیری باقی مانده باشند، در حالی‌که ادامه رای‌گیری مثلاً تا یک ساعت بعد از نیمه شب از کسانی که تا ساعت ۲۴ پشت درب‌ها باقی مانده‌اند به این معنی نیست که رای‌گیری در روز شنبه انجام شده است و عقل سلیم حکم می‌کند که از چنین افرادی اخذ رای شود و حق آنها ضایع
نشود.»
مطهری انتقاد خود را به این صورت مطرح کرد:«این گونه تفسیرها از قانون را حقا باید جمود به لفظ نامید. امیدوارم سایر تفسیرهای شورای نگهبان از قوانین این گونه نباشد.»
حسن روحانی نیز پس از انتخابات در صفحه خود در توئیت نوشت: « اگر شورای نگهبان پیشنهادهای هیات اجرایی و تسهیل روند رای‌گیری را می‌پذیرفت، افراد بیشتری می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند.»
یکی دیگر از این افراد رسول منتجب‌نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی است که در انتقاد به عملکرد وزیر کشور درباره عدم تمدید زمان رای‌گیری انتخابات، گفته بود:«من نمی‌دانم، چطور برخی به خود اجازه می‌دهند تا از ادامه همکاری وزیر کشور فعلی با دولت حرف بزنند. همه دیدند که مسئولان برگزاری انتخابات که زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کردند، در روز انتخابات به قدری عرصه را تنگ کردند که قریب به 5 میلیون در صف‌ها ماندند و نتوانستند، رای بدهند.»
با این همه برخی از نزدیکان رئیسی نامزد ریاست جمهوری نیز به این موضوع اعتراض کرده و معتقد بودند که عدم ارائه تعرفه به برخی رای‌دهندگان در ساعات پایانی روز 29 اردیبهشت، سبب شد تا برخی از هواداران رئیسی نتوانند رای خود را به صندوق‌ها بریزند.
در این میان اگرچه وزیر کشور هدف انتقاد برخی از این منتقدین بود، آن‌ها معتقد بودند که تمدید انتخابات در اختیار وزیر کشور بوده و او می‌توانست امکان رای دادن این جمعیت را فراهم کند. اما وزیر کشور نیز تاکنون چندین بار به این انتقادات واکنش نشان داده و توضیحاتی ارائه کرده است. عبدالرضا رحمانی فضلی اما روز گذشته در مجمع نمایندگان خراسان توضیحات تازه‌ای در این باره داد و گفت که شورای نگهبان از ساعت 12شب 29 اردیبهشت 96 همه عوامل خود را از صندوق‌های رای فراخواند و به نیروی انتظامی دستور داد که درب حوزه‌های رای به روی رای‌دهندگان بسته شود.
وزیر پیشنهادی کشور برای کابینه دوم روحانی در خصوص اینکه گفته می‌شود در انتخابات سال جاری 4میلیون رای از دست دادیم، گفت: واقعا این‌گونه نبوده است، اگر 4 میلیون نفر رای نداده باشند و یک میلیون نفر از این تعداد در تهران باشد، باید همان شب انتخابات در تهران هزار کیلومتر صف تشکیل می‌شد.
وی افزود: اشکال انتخابات سال جاری این بود که از ساعت 12به بعد شورای نگهبان ایستاد و گفت بعد از 2 شب رای‌گیری نمی‌کنیم و به نیروی انتظامی دستور دادند تا اماکن رای‌گیری را ببندند و به نیروهای خود نیز دستور دادند تا محل اخذ رای را ترک کنند.
رحمانی فضلی با بیان اینکه در این شرایط اگر ما یک رای می‌گرفتیم در سیستم ثبت می‌شد و امکان داشت کل صندوق باطل شود، اظهار داشت: من برای اینکه کل صندوق‌ها را نجات بدهم، مانع از ادامه رای‌گیری شدم. ضمنا قانون هم می‌گوید فقط در روز جمعه و تا ساعت 12 می‌توان انتخابات را برگزار
کرد.
وزیر پیشنهادی کشور گفت: یک بار در دوره قبل که انتخابات مجلس بود بنده انتخابات را بعد از ساعت 12 نیز ادامه دادم که پس از آن خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و ایشان فرمودند آقای رحمانی فضلی شنیده‌ام در بعضی از حوزه‌ها تا ساعت یک و نیم شب هم رای‌گیری کرده‌اید، پس از پاسخ مثبت اینجانب مقام معظم رهبری فرمودند این کار غیر قانونی
است.
وی ادامه داد: در آن جلسه به رهبری معظم انقلاب عرض کردم از اول انقلاب این طور بوده که افرادی که در انتهای صف بودند به داخل حوزه‌ها وارد می‌شدند و رای‌گیری انجام می‌شد که مقام معظم رهبری نیز در این زمینه فرمودند این شیوه خلاف قانون است و نباید انجام شود.
رحمانی فضلی گفت: واقعا ارزیابی ما این نیست که 4میلیون رای گرفته نشد، بلکه ارزیابی ما 700هزار نفر بود و با در نظر گرفتن 300 هزار نفر که از صبح آمدند و به علت شلوغی رای ندادند جمع کل آراء حدود یک میلیون نفر می‌شود.
وزیر پیشنهادی کشور گفت: در این انتخابات اخیر 8 میلیون رای اضافه شد که یک میلیون و نیم آن فقط در تهران اضافه شد و سرعت رای‌گیری از 94 ثانیه به 86 ثانیه رسید و اشکال این بود که نتوانستیم از آن‌هایی که در انتهای صف بودند رای
بگیریم.
وی با بیان اینکه 20درصد به تعداد صندوق‌ها اضافه کردیم، افزود: در این شرایط صدا و سیما نیز 3، 4حوزه‌ای که در تهران شلوغ بودند را نشان می‌داد و این تصور ایجاد شد که 4میلیون رای از مردم گرفته نشده در حالی که آمارها نشان می‌دهند بین ساعت 10 تا 11، 150هزار نفر رای داده‌اند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه