روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 مرداد 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 35657
0
0
بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی افزایش یافت
ایدز ایرانی به روایت آمار
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی در کشور در حال افزایش است، جدیدترین آمار مبتلایان به این بیماری را اعلام کرد.
«پروین افسر کازرونی» رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایلنا درباره آخرین آمار مبتلایان به ایدز اظهار کرد: تا اول فروردین سال ۹۶، تخمین زده می‌شود؛ ۶۶۳۵۹ نفر در کشور مبتلا به ایدز باشند که از میان‌ آن‌ها ۳۴۹۴۹ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده که از این تعداد ۸۴ درصد مرد و ۱۶ درصد زن هستند. همچنین ۵۳درصد از این تعداد بین ۲۱ تا ۳۵ سال است و از کل افراد شناسایی شده ۹۴۷۷ نفر فوت شده‌اند.
او به راه‌های انتقال ویروس ایدز به افراد شناسایی شده تا اول فروردین سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: 66/3 درصد از این افراد براثر استفاده از سرنگ مشترک و از طریق اعتیاد تزریقی مبتلا شده‌اند. همچنین 19/3 درصد از طریق رابطه جنسی، 1/5 درصد از طریق مادر به کودک و ۷ دهم درصد براثر خون و فرآورده‌های خونی مبتلا شده‌اند که البته راه انتقال از طریق فرآورده‌های خونی در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است.
افزایش ایدز در بین زنان
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اشاره به آمارهای مبتلایان به ایدز در ماه‌های ابتدایی سال ۹۶ خاطرنشان کرد: مبتلایان از ابتدای سال جاری تاکنون شامل۳۰ درصد زن و ۷۰درصد مرد هستند. ۳۹درصد از این افراد از طریق اعتیاد تزریقی، ۴۱درصد از طریق رابطه جنسی و ۳درصد از طریق مادر به کودک مبتلا شده‌اند.
وی افزود: همچنین مبتلایان به ایدز در سنین زیر ۱۵سال ۳۷درصد در کشور تخمین زده شده‌اند و از این تعداد نیز ۸۸درصد به دوره مراقبت رفتند و ۹۸درصد از افرادی که به دوره مراقبت رفتند در حال دریافت دارو هستند. همچنین در عمده کودکان زیر ۱۵سال، بیماری از طریق مادر مبتلا که اطلاعی از وضعیت خود نداشته، منتقل شده است.
بی‌اطلاعی۶۰ درصد مبتلایان از بیماری خود
کازرونی با اشاره به آمار بیماران زنده مبتلا به ایدز خاطرنشان کرد: ۲۶۶۹۹ نفر افراد زنده مبتلا به ایدز شناسایی شده‌اند. در حقیقت ۳۴درصد مبتلایان شناسایی شده‌اند و بیش از ۶۰درصد افراد مبتلا به ایدز هنوز از بیماریشان اطلاعی ندارند. از این تعداد در یک سال اخیر ۱۲هزار و ۳۶۰ نفر به مراکز مشاوره مراجعت کرده‌اند و تحت مراقبت و درمان قرار گرفته‌اند. همچنین از تعداد افرادی که به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند ۹ هزار و ۸۸۰ نفر تحت درمان دارویی ضد ویروس هستند.
اجرای برنامه ۹۰.۹۰.۹۰
او درباره برنامه پیشگیری از بیماری ایدز با عنوان ۹۰۹۰۹۰ توضیح داد: براساس تعهدات بین‌المللی هدف نهایی کنترل ایدز یا HIV این است که تا سال ۲۰۳۰ همه‌گیری HIV کنترل و مهار شود. برای اینکه به این هدف نهایی برسیم تا سال ۲۰۲۰ لازم است ۹۰درصد افرادی که مبتلا به ایدز هستند از بیماری خود مطلع باشند، همچنین ۹۰ درصد از افرادی که از بیماری خود آگاه هستند، تحت مراقبت و درمان قرار بگیرند و حجم ویروس در ۹۰درصد افرادی که تحت مراقبت هستند به حدی برسد که دیگر قابلیت انتقال به فرد مقابل را نداشته باشند.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با بیان اینکه از ۳۴درصد مبتلایان به ایدز که شناسایی شده‌اند؛ ۵۰درصد به برنامه‌های مراقبت درمان وصل شده‌اند، گفت: ۸۲درصد از افرادی که به برنامه‌های مراقبت وصل شده، تحت مراقبت‌های درمانی و دارویی قرار گرفته‌اند. براساس چهارمین برنامه استراتژیک در راستای رسیدن به اهداف ۹۰- ۹۰- ۹۰، بخش مراقبت درمان برای اجرای این طرح آماده شده و پزشکان، پرستاران و مشاوران برای این منظور آموزش دیده‌ و مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری راه‌اندازی شده است.
کازرونی تاکید کرد: درست است که HIV مانند برخی از بیماری‌ها درمان قطعی ندارد، اما وقتی درمان دارویی برای فرد مبتلا به ایدز آغاز می‌شود نه تنها سیستم ایمنی فرد تقویت می‌شود، بلکه باعث می‌شود فرد یک طول عمر معمولی داشته باشد. همچنین حجم ویروس در بدن او کاهش می‌یابد و قابلیت انتقال را از دست می‌دهد.
بازنگری در دستورالعمل درمانی
او با اشاره به اینکه دستورالعمل درمانی ایدز مورد بازنگری قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در دستورالعمل جدید پس از اینکه بیماری به طور قطع تشخیص داده شد، مرحله دریافت دارو برای آن‌ها آغاز شود، در حالی که در گذشته همه افرادی که بیماریشان به طور قطع تشخیص داده می‌شد دارو دریافت نمی‌کردند و افراد واجد شرایط برای دریافت دارو انتخاب می‌شدند، اما در حال حاضر وقتی بیماری فردی تشیخص داده شد، تحت مشاوره قرار می‌گیرد تا پایبندی به درمان داشته باشد و درمان دارویی را نیز همزمان آغاز می‌کنیم.رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مراجعه افرادی که هنوز از بیماریشان مطلع نیستند، بسیار برای ما اهمیت دارد، تصریح کرد: مردم بدانند؛ مراکز مشاوره و درمان بیماری‌های رفتاری مراکزی است که با رعایت رازداری و به صورت رایگان کلیه خدمات را ارائه می‌دهد و افرادی که فکر می‌کنند در معرض ابتلا بودند، می‌توانند برای انجام آزمایش به این مراکز مراجعه کنند.
راه‌اندازی ۱۵۰۰ پایگاه مشاوره
کازرونی با اشاره به اینکه در سطح کشور بیش از ۱۵۰۰پایگاه مشاوره جهت آزمایش HIV و مشاوره و حدود ۲۰۰مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری است که وقتی بیماری فردی تشخیص داده شد، در این مراکز کلیه خدمات لازم به آن فرد ارائه می‌شود. HIV بیماری عفونی است که در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، قابل درمان و کنترل است و فرد در صورتی که به موقع بیماری او تشخیص داده شود، می‌تواند زندگی عادی داشته باشد.
افزایش بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی
او با اشاره به پیشگیری درباره این بیماری گفت: متاسفانه به دلیل عدم آگاهی بیش از ۶۰درصد افراد مبتلا به ایدز هنوز از بیماری خود اطلاعی ندارند، از سوی دیگر روند انتقال این بیماری از طریق روابط جنسی در حال افزایش است. یکی از مهم‌ترین اقدامات افزایش آگاهی نوجوانان و جوانان در مورد خود مراقبتی و افزایش آگاهی والدین و بالا بردن مهارت فرزندپروری است تا بتواند با برقراری ارتباط مناسب با کودکان از گرایش نوجوان و جوانان به رفتارهای پرخطر جلوگیری کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه