روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 مرداد 1396  |  یادداشت  |  کد خبر: 35653
0
0
ولی‌الله شجاع‌پوریان
مدیریت عقلانی به جای مدیریت جهادی با خوانش قالیباف
پس از کش‌‌وقوس‌های فراوان بالاخره بهشت‌نشینان محمدعلی نجفی را به عنوان نامزد نهایی شهرداری تهران انتخاب کردند تا بعد از آغاز رسمی فعالیت پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، کلید اداره مدیریت شهری به این سیاستمدار توانمند و پاک‌دست سپرده شود. پس از حسن اعتماد شهروندان تهرانی به 21منتخب شورای شهر تهران در انتخابات اخیر، اعضای شورا نیز در رویکردی شفاف و برنامه‌محور نجفی را به عنوان شهردار انتخاب کردند تا نشان بدهند مدیریت شهری در دوره اخیر می‌تواند دارای پیشرفت‌های امیدبخشی باشد.
یکی از نکات مثبت نجفی در طول دوران مدیریتی، برنامه‌محوری و اعتقاد راسخ به برنامه‌ریزی و هدف‌مندسازی فعالیت‌ها و برنامه‌هاست، از همین‌رو انتظار می‌رود بعد از یک دوره دوازده ساله شاهد اصلاحات عمیقی در الگوهای مدیریت شهری باشیم.
قالیباف به عنوان شهردار تهران در طول 12سال تلاش زیادی داشت تا خود را مقلد تئوری مدیریت جهادی نشان دهد. گرچه هیچ‌گاه تعریف دقیق و شفافی از مدیریت جهادی عرضه نشد، اما وی با ارائه تصویری پرتلاش، حضور مداوم در دفتر کار، مدیریت میدانی بحران‌ها، بازدیدهای مداوم از پروژه‌های فنی و عمرانی، ژست‌های مرد‌م‌دارانه، اولویت تعهد بر تخصص و... مدیریت جهادی را با همین مولفه‌ها و شاخص‌ها، معنا و القاء کرد. گرچه مدیریت جهادی باعث شد قالیباف در حوزه ساخت‌وساز برخی از پروژه‌های بزرگ و مطرح مثل بزرگراه‌ها، تونل، مترو و ... در مقام یک مدعی نمره قابل قبولی به خود بدهد، اما نمی‌توان از آشفتگی سازمانی، تصمیمات غیرکارشناسی و بی‌نظمی‌های مالی در مجموعه شهرداری به راحتی گذشت، پربیراه نیست ثبت بدهی چند هزار میلیاردی شهرداری تهران را یکی از عواقب مدیریت جهادی با خوانش قالیباف بدانیم که بدون حساب و کتاب مالی و استناد به مطالعات و اصول برنامه و بودجه، چنین بار مالی‌‌ای را برای شهرداری تهران به یادگار گذاشت! به واقع می‌توان گفت تئوری مدیریت جهادی آزمون خود را در طول 12سال پس داده و در سه دوره متوالی با «نه» بزرگ مردم تهران روبه‌رو شده است. اکنون با استقرار شورای پنجم و انتخاب دکتر نجفی به عنوان شهردار منتخب، ضرورت تزریق روحی جدید به مدیریت شهری و ارائه الگوی علمی و عقلانی از مدیریت احساس می‌شود. شهروندان تهرانی بعد از یک دهه تحمل آزمون و خطا و بی‌توجهی به اولویت‌های شهری از سوی مدیریت شهری مترصد مدیریتی عقلانی هستند تا به جای اجرای پروژه‌های دهن‌پرکن و تبلیغاتی گرهی از گره‌های ناگشودنی شهر بگشاید. مدیریت عقلانی یعنی توجه به اصول و قواعد مدیریت، تاکید بر راهکارهای علمی و کارشناسی، پژوهش‌محوری، استفاده از تخصص و دانش روز، استفاده از تجارب موفق جهانی به جای پافشاری بر الگوهای سنتی و فاقدکارآمدی نهادمند و... که می‌تواند برای شهر و شهروندان مفید باشد.
سنجش و ارزیابی کارنامه نجفی در مدیریت‌های گذشته این خوش‌بینی را ایجاد می‌کند که مدیریت عقلانی و برنامه‌محوری جایگزین مدیریت جهادی در دوره مدیریت شهری جدید خواهد شد. دکتر نجفی این فرصت تاریخی را نیز در اختیار دارد تا به نسلی از تاریخ اثبات کند برای مدیریت موفق و مطلوب، یک جامعه علاوه بر نیاز به کار پرتلاش و شبانه‌روزی، پاشنه بالاکشیدن، کمر همت بستن، در میان مردم بودن و ژست‌هایی از این قبیل نیازمند تفکر، خلاقیت، برنامه‌ریزی، راهبرد، استراتژی و عقلانیت است، مفاهیمی که بعد از غیبتی بیش از یک‌دهه‌ای اکنون با انتخاب نجفی در حال پدیدارشدن
است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه