روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 34208
0
0
هفته سرنوشت ساز برای پاکستان
رسیدگی به اتهامات فساد مالی نوازشریف آغاز شد
ایرنا | امروز دوشنبه، همزمان با آغاز یکی از سرنوشت سازترین هفته ها برای دولت و حزب حاکم کنونی پاکستان به ریاست 'نواز شریف' خواهد بود،؛ کسی که این روزها به دلیل نزدیک شدن پرونده اتهامات فساد مالی علیه وی و اعضای خانواده اش به روزهای حساس، در شرایطی دشوار قرار گرفته است.
دادگاه عالی پاکستان که اکنون گزارش کمیته تحقیقاتی مشترک ویژه بررسی پرونده های اتهامات مالی علیه نخست وزیر این کشور و فرزندانش را در اختیار دارد، از فردا روند رسیدگی به آن را آغاز خواهد کرد و احزاب مخالف حزب حاکم پاکستان از روزهای گذشته موج تبلیغات جدید علیه حزب حاکم را آغاز کرده و اعلام کرده اند که نیتجه رسیدگی به این گزارش دادگاه عالی، چیزی جز استعفای نواز شریف از قدرت نخواهد بود.
نزدیکان نخست وزیر طی روزهای گذشته اعلام کردند که محتوای گزارش یاد شده به هیچ وجه قابل قبول نیست و نواز شریف و فرزندانش قصد دارند دادخواستی علیه این گزارش تنظیم کرده و دادخواست خود را به دادگاه عالی ارجاع دهند. اما اکنون که کمتر از یک روز به شروع رسیدگی دادگاه عالی به گزارش کمیته تحقیقاتی مشترک زمان باقی است، هیچ دادخواستی از سوی خانواده نخست وزیر به دادگاه ارجاع نشده است.
هفته گذشته بعد از آنکه کمتیه تحقیقاتی مشترک ویژه بررسی پرونده های اتهامات فساد مالی، اختلاس و پولشویی علیه نخست وزیر پاکستان و اعضای خانواده اش، گزارش نهایی خود را به دادگاه عالی برای رسیدگی های بعدی ارجاع داد، فاز جدیدی در این ماجرای دردسرساز برای حزب حاکم پاکستان آغاز شد و نگرانی‌های زیادی را برای دولت کنونی در سال پایانی حکومت آن ایجاد کرده است.
در این کمیته تحقیقاتی مشترک نمایندگانی از دستگاه های مختلف نظارتی، قضایی و امنیتی پاکستان از جمله نماینده ای از دستگاه اطلاعات و امنیتی ارتش(آی-اس-آی) عضویت داشتند و محتوای گزارش نهایی آن به گونه ای است که به مذاق نخست وزیر و اعضای خانواده اش به هیچ وجه خوش نیامده و آنان را در جدی ترین مخمصه در طول چهار سال اخیر که از آغاز دولت جاری می گذرد، قرار داده است.
با وجود فشار بی امان احزاب مخالف نخست وزیر پاکستان برای وادار کردن وی به استعفا پس از اعلام گزارش کمیته تحقیقات ویژه بررسی پرونده اتهام فساد ملی علیه نواز شریف، وی روز پنج شنبه گذشته به صراحت اعلام کرد که به خواسته 'گروهی توطئه گر' توجه نخواهد کرد و استعفا نمی کند.
اما بسیاری از تحلیل گران پاکستانی معتقدند این بار شرایط برای نواز شریف بسیار دشوار شده است و تقریبا هیچ راه دیگری برای او جز کناره گیری از نخست‌وزیری باقی نمانده است.
برخی رسانه های پاکستانی نیز در سرمقاله های خود به نواز شریف توصیه کرده اند تا با استعفا از سمت نخست وزیری، ادامه مسیر پرونده قضایی و دفاع از خود را پیگیری کند و درصورتی که بی گناهی خود را به اثبات برساند، طبق قانون دوباره می تواند کرسی نخست وزیری را پس بگیرد و این بهترین گزینه در شرایط کنونی برای نواز شریف است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه