روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 34207
0
0
عمار حکیم آشکارا با همه پرسی اقلیم کردستان مخالفت کرد
جدایی کردستان؛ سونامی تقسیم در عراق
همدلی| مساله همه‌پرسی در عراق این روزها به نقل محافل سیاسی در این کشور بدل شده است.هرچند بعضی از سران کُرد از این همه پرسی به عنوان ابزاری برای چانه زنی یاده کرده و آن را جدی نمی دانند اما این بحث مخالفت صریح کشورهای منطقه به ویژه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را به همراه داشته است.
باوجود آنکه خیلی از رهبران و جریان های سیاسی در عراق علیه همه پرسی منطقه اقلیم موضع گرفته اند اما هیچ یک به اندازه سید عمار حکیم رهبر ائتلاف ملی فراگیرترین مجموعه سیاسی که دولت و بزرگترین فراکسیون را در پارلمان عراق در اختیار دارد، طیف بارزانی را آشفته نکرده است.
رهبر ائتلاف ملی نخستین بار در آوریل گذشته در جریان سفر به کشور مصر، به صراحت اعلام کرد که اگر دولت کردستان شکل بگیرد، تنها رژیم صهیونیستی آن را به رسمیت خواهد شناخت.
این موضع را سید عمار حکیم در اوایل ماه ژولای جاری در تهران تکرار کرد و ضمن هشدار به تبعات منطقه ای استقلال کردستان عراق، گفت که فقط رژیم اسراییل از انجام همه پرسی در اقلیم کردستان حمایت می کند.
رهبر ائتلاف ملی شب شنبه (15 ژولای 2017) در دیدار تعدادی از نخبگان دانشگاهی و فرهنگی عراق بار دیگر تاکید کرد که مخالف انجام همه پرسی در اقلیم کردستان عراق است و گفت که این امر باعث تجزیه عراق و دیگر کشورهای منطقه می شود.
عمار حکیم از ایالات متحده، کشورهای همسایه و جهان خواست تا حرف خود را در مورد وحدت عراق از طریق مکانیزم‌های آشکار  مطرح کنند نه اینکه تنها به اظهار نظر بسنده کنند.
وی افزود: همگان ملاحظات و حقوقی دارند، حال چه این طرف‌ بغداد باشد یا اربیل. عدالت ایجاب می‌کند که معادله حق و واجب در نظر گرفته شود.
عمار حکیم نسبت به این امر هشدار داد، چه بسا بلندپروازی‌ها در زمینه جدایی از عراق در مناطق بسیاری و در وهله نخست در بصره و شهرهای جنوب به جریان بیفتد و این بلندپروازی‌ها به تمامی کشورهای همسایه نیز انتقال یابد که باعث می‌شود منطقه آماج سونامی تقسیم قرار بگیرد.
وی تاکید کرد: جدا شدن کردها بر مبنای اصول قانون اساسی نیست بلکه حق تعیین سرنوشت یک حق انسانی است اما مشکل در پس چگونگی انجام آن است.
عمار حکیم تصریح کرد: کردها دو بار این گزینه را انتخاب کردند که در عراق بمانند؛ یک بار در سال ۱۹۱۷ و بار دیگر در سال ۲۰۰۵ زمانی که به گزینه عراق فدرال یکپارچه از طریق قانون اساسی رای دادند که سازوکار مخالفت با عراق فدرال یکپارچه را تعیین می‌کرد که دربرگیرنده مخالفت دو سوم سه استان بود اما با این وجود، کردها و دیگران به این قانون اساسی رای دادند.
وی در این باره به نبود قانون همه پرسی در پارلمان دولت فدرال، نیز پارلمان اقلیم کردستان و نبود کمیساریای همه‌پرسی اشاره کرد.
حکیم خاطرنشان کرد: تصمیم برای جدایی اقلیم کردستان تصمیمی است که باید با اراده فدرالی از طریق نهادها صورت بگیرد.وی با توجه به تجربه‌های دیگر در منطقه که در اجرای "سیاست امر واقع" یعنی "تحمل خواسته‌ خود بر دیگران و سیاستی که تغییر نمی‌کند" موفق بودند اعلام کرد که مخالف اجرای سیاست امر واقع و تحمل آن بر دیگر گروه‌های عراقی است.این مقام عراقی تاکید کرد که مساحت اقلیم کردستان قبل و بعد از سال ۲۰۰۳ تغییر کرد. گسترش اراضی کردستان به ۱۰۰ درصد رسید در حالی که تمامی اراضی چه در موصل یا صلاح الدین یا دیالی یا کرکوک متعلق به عشایر عرب و ترکمان هستند و این حقوق با گذر زمان از بین نمی‌رود همانطور که حقوق کردها نیز هنگامی که نظام سابق آنها را آواره کرد، با گذر زمان تضییع نشد.
عمار حکیم تصریح کرد: تنها راه حل گفت‌وگو است که همان گزینه دولت فدرال است. مرحله پیروزی شاید خطرناک‌تر از زمان بحران باشد.شورای رهبری ائتلاف ملی عراق نیز شامگاه روز شنبه به رهبری سید عمار حکیم تشکیل جلسه داد و به صراحت با انجام همه پرسی در اقلیم کردستان عراق مخالفت کرد، که این امر نشان می دهد مخالفت با همه پرسی فقط به شخص سید عمار بر نمی گردد بلکه مواضع واحد ائتلاف ملی عراق است.
براساس بیانیه این شورا که در اختیار ایرنا قرار گرفته است: شورای رهبری ائتلاف ملی بر وحدت اراضی عراق و مخالفت با همه پرسی در اقلیم کردستان عراق تاکید می کند.
شدت مخالفتی که سید عمار و ائتلاف ملی در برابر همه پرسی نشان داده از یک سو و تنها ماندن طیف بارزانی که حتی احزاب عمده کردستان با آن مخالفت کرده اند، اصل همه پرسی را در محاق برده است.
‘مسعود بارزانی' رهبر حزب دمکرات کردستان عراق به امید اینکه بتواند نظر کشورهای اروپایی را در مخالفت با همه پرسی برگرداند، چند روزی است که به اروپا سفر کرده و حتی در سخنرانی هایش به علت مخالفت سید عمار حکیم، به شیعیان عراق طعنه زده است.
او درحالی که شیعیان با افزون بر 60 درصد جمعیت، اکثریت این کشور محسوب می شوند، مدعی شده است که شیعیان با کمک وی در عراق به قدرت رسیده اند.
وی همچنین گفت که به سقوط رژیم صدام کمک کرده و از این کار خود پشیمان است! زیرا معتقد است که شیعیان امروز به او پشت کرده و مخالف رسیدن کردها به حقوق شان شده اند.
این در حالیست که سید عمار حکیم در نشست شنبه‌شب با فرهنگیان و دانشگاهیان در بغداد عنوان کرد که به صراحت به کردها گفته که بگویند؛ آیا همه پرسی برای انجام استقلال کردستان عراق است یا تنها ابزاری برای دستیابی به پاره ای حقوق می باشد که کردها تصور می کنند از آنها محرومند؟ 
اعتقاد عمومی بر این است که طیف بارزانی که منادی همه پرسی شده، فقط برای کسب پاره ای امتیازات سیاسی در عراق این موضوع را دنبال می کند و یکی از دلایل فاصله گرفتن احزاب مهمی مانند اتحادیه میهنی، تغییر و جماعت اسلامی کردستان عراق از همه پرسی به همین دلیل است.
با وجود این طیف بارزانی، شخص سید عمار را با توجه به اعتبار سیاسی که نزد همه احزاب سیاسی عراقی از جمله احزاب کُرد دارد، در ناکام گذاشتن طرح همه پرسی در بعد داخلی عراق موثر می دانند و به همین دلیل بیشترین تیرهای انتقاد و بعضا توهین را متوجه او کرده اند.
همه پرسی تاکتیکی برای چانه زنی
نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران اعلام کرده است که همه پرسی استقلال کردستان عراق تاکتیک مذاکرات است با هدف اعمال فشار بر بغداد در مسائلی همچون تقسیم قدرت، نفت و گاز.به گزارش جام نیـوز، نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران اعلام کرده است که همه پرسی استقلال کردستان عراق تاکتیک مذاکرات است با هدف اعمال فشار بر بغداد در مسائلی همچون تقسیم قدرت، نفت و گاز.
«ناظم دباغ» نماینده حکومت اقلیم کردستان عراق در ایران اظهار داشت: در حال حاضر هدف ما جدایی از عراق نیست.دباغ به خبرگزاری فرانس‌پرس گفته است که اقلیم خواهان ماندن در چارچوب عراق است و هدف از برگزاری این همه‌پرسی تعیین تکلیف مشکلات کردها با حکومت مرکزی است.وی اعلام کرده است اگر بغداد تمایل به حل مشکلات ما نداشته باشد، آماده قربانی دادن هستیم.بر اساس گزارش ان آر تی، دباغ در بخش دیگری از سخنان خود گفته است هنوز هم تفکر حزب بعث در میان بخشی از مسئولان عراقی وجود دارد.سخنان ناظم دباغ در حالی است که مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق، روز 25 سپتامبر را به عنوان روز برگزاری همه‌پرسی اعلام کرد و با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین المللی با این مسئله جنجال‌برانگیز بر اجرای آن اصرار دارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه