روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1396  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 34198
0
0
نظر رهبر انقلاب درباره فیلم ماجرای نیمروز
ایرنا| مرکز اسناد انقلاب اسلامی خاطره منتشر نشده رهبر معظم انقلاب اسلامی از روز پاکسازی خانه موسی خیابانی را منتشر کرد. پس از اکران فیلم «ماجرای نیمروز» در سی ‌و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر، این فیلم در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی اکران شد و پس از آن عوامل فیلم در اول اسفندماه 1395 به دیدار ایشان رفتند. رهبر معظم انقلاب ضمن تفقد عوامل این اثر نظرات خود را درباره فیلم بیان فرمودند، پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بخشی از بیانات مقام معظم رهبری را منتشر می‌کند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار عوامل فیلم ماجرای نیمروز فرمودند: «این فیلم بسیار خوب بود، همه اجزای فیلم عالی بود، کارگردانی عالی بود، بازی‌ها عالی، قصه عالی بود. فیلم خوش ساخت بود.»
رهبر معظم انقلاب با اشاره به سکانسی از این فیلم درباره محاصره و پاکسازی خانه موسی خیابانی توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی فرمودند: «آن روزی که این قضیه (محاصره منزل موسی خیابانی) اتفاق افتاد، من محضر امام(ره) بودم، بچه‌ها آمدند و گفتند، از جمله همین آقای سیف‌اللهی؛ آمدند و گفتند که قضیه تمام شده، آمدند که به امام گزارش دهند،‌با دیدن فیلم شیرینی آن روز تکرار شد.»
ایشان درباره لزوم توجه سینما به شهید لاجوردی خطاب به کارگردان ماجرای نیمروز فرمودند: «انشاالله یک کاری هم برای آقای لاجوردی بکنید، ایشان از آن شخصیت‌هایی است که شایسته است برایشان کار انجام شود، در این فیلم اسمش بود اما لاجوردی کسی است که از قبل از انقلاب ما به او می‌گفتیم مرد پولادین.»
مقام معظم رهبری در پایان خاطر نشان کردند: «فیلم خیلی خوب بود. خیلی عالی بود.»به گزارش مرکز اسناد انقلاب اسلامی، «ماجرای نیمروز» که با حمایت اسنادی و تحقیقاتی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ساخته شده برخی از وقایع دهه 60 نظیر اعلام جنگ مسلحانه سازمان منافقین علیه جمهوری اسلامی، انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و انفجار دفتر نخست‌ وزیری را به تصویر کشیده است.
این فیلم همچنین به گوشه‌ای از جنایت‌های منافقین و کشتار مردم توسط آنان اشاره می‌کند.این فیلم همچنین در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره، سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.موسی نصیر‌اوغلو خیابانی معروف به موسی خیابانی پس از فرار مسعود رجوی از ایران فرماندهی نظامی گروهک منافقین که مبادرت به ایجاد ترور و وحشت در بین مردم انقلابی می کردند را برعهده گرفت ولی در روز 19 بهمن 1360 محل اختفای او در محله زعفرانیه تهران توسط نیروهای کمیته انقلاب اسلامی کشف شد که در جریان تصرف آن خانه موسی خیابانی و چند نفر دیگر از رهبران این گروه کشته شدند.
کن لوچ زیر نقد شدید رفت
مهر| با نمایش فیلم «من دنیل بلیک» در رژیم صهیونیستی، کن لوچ به عنوان کارگردانی که از حامیان تحریم فرهنگی رژیم صهیونیستی است، زیر باران نقد رفت. به نقل از گاردین، در حالی که کن لوچ به عنوان یکی از منتقدان و معترضان به رژیم صهیونیستی  شناخته می‌شود، نمایش گسترده فیلم او در مناطق تحت اشغال صهیونیست‌ها، وی را به این متهم کرده که او دیگر در زمره چهره‌های تحریم فرهنگی رژیم صهیونیستی قرار نمی‌گیرد.
این در حالی است که ادعا شده است وی اجازه داده است تا فیلمش در رژیم صهیونیستی نمایش داده شود. این کارگردان انگلیسی چندی پیش به شدت از هنرمندانی که در سرزمین‌های اشغالی رژیم صهیونیستی برنامه داشتند انتقادکرده بود و این رژیم را گروهی آپارتایدی خوانده بود.در عین حال تهیه‌کننده او به شدت اصرار دارد که نمایش فیلم «من دنیل بلیک» در این سرزمین‌ها کاری اشتباه بوده است. دلیل اصلی که فیلم‌های لوچ در رژیم صهیوینستی اکران شده است پس از اعتراض وسیع او به اجرای کنسرت گروه «رادیو هد» برای صهیونیست ها بسیار عجیب به نظر می‌رسد. خود لوچ این گروه را برای نادیده گرفتن حقوق فلسطینی‌ها متهم کرده و آنها را حامی رژیم آپارتاید خوانده بود. ربکا اوبراین تهیه‌کننده فیلم‌های کن لوچ گفته است اکران این فیلم به دلیل عقد قراردادی تصادفی از سوی وایلد بانچ کمپانی توزیع کننده صورت گرفته و این بدون اطلاع کن لوچ و کمپانی تولیدکننده وی یعنی «سیکستین فیلمز» بوده است.شانی توزیع‌کننده فیلم در رژیم صهیونیستی و مالک شبکه سینمایی «لو» که این فیلم را اکران کرده گفته است لوچ و تهیه‌کننده وی را از سال‌ها پیش می‌شناخته و هر سال هم به آنها پول پرداخت می‌کرده و هیچوقت با اعتراضی روبه رو نبوده است. این کمپانی گفته است از سال ۱۹۹۳ و وقتی امتیاز پخش فیلم «سنگ‌باران» را خریده هرگز مشکلی برای اکران فیلم‌های این کمپانی در رژیم صهیونیستی نداشته است. اما رییس کمپانی نشر فیلم وایلد بانچ از لوچ دقاع کرده و مدعی شده کن لوچ از آنها خواسته بود که فیلم را به رژیم صهیونیستی نفروشند.
سهم 15درصدی فیلم‌سازان زن در جشنواره شهر
همدلی| بیش از ١٨٠ فیلم‌ساز زن در بخش ملی ششمین جشنواره فیلم شهر حضور دارند و ١۵ درصد از متقاضیان این رویداد هنری را تشکیل می‌دهند. به نقل از روابط عمومی  ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، از بین بیش از ١۶٠٠ اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره در بخش ملی، حضور زنان فیلم‌ساز رشد قابل توجهی داشته است و مجموع ١۵ درصد از متقاضیان را به خود اختصاص می‌دهد.  براساس این گزارش، در این دوره از جشنواره در مجموع بیش از ١٨٠ فیلم‌ساز زن متقاضی حضور در بخش‌های سینمایی بلند، بلند داستانی، مستند بلند، مستند کوتاه و نیمه‌بلند، داستانی نیمه بلند و کوتاه، پویانمایی و محله هستند. این میزان از استقبال در بخش‌های داستانی نیمه بلند و کوتاه نمود بیشتری دارد و یک رکورد محسوب می‌شود.در بین بخش مختلف، بخش داستانی نیمه بلند و کوتاه با حضور ۴٩ فیلمساز در صدر قرار دارد و دو بخش پویانمایی و محله نیز هرکدام شاهد حضور ٣٩ فیلمساز است. بخش مستند کوتاه و نیمه بلند با حضور ٣۶ فیلم‌ساز، بخش سینمای بلند: ١٠ فیلمساز  و بخش بلند داستانی و مستند بلند نیز هر کدام شاهد حضور ٧ فیلم‌ساز زن هستند.پوران درخشنده (زیر سقف دودی)، نرگس آبیار (نفس)، تینا پاکروان (نیمه شب اتفاق افتاد)، نگار آذربایجانی (فصل نرگس)، منیر قیدی (ویلایی‌ها)، مرجان اشرفی‌زاده (آبجی)، سهیلا گلستانی (دو)، رقیه توکلی (مادری)، غزاله سلطانی (پرسه در حوالی شهر)، بهنوش صادقی (خانه دیگری)، فاطمه ثقفی (بیوگرافی)، پگاه آهنگرانی (مستند مردان ارباب جمشید) و... از جمله فیلم‌سازان نام آشنای حاضر در ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر هستند. ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر به دبیری سید علی احمدی از 9 تا 14 مردادماه جاری در پردیس سینمایی ملت برگزار خواهد شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه