روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1396  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 34194
0
0
وزیر ارشاد در نشست روز گذشته چشم‌انداز تئاتر استان‌ها مطرح کرد:
برای همیشه مفهوم « توقیف» را از اذهان پاک کنیم
همدلی | سعید قاضی‌نژاد. نشست چشم‌انداز تئاتر استان‌ها صبح دیروزیک‌شنبه 25 تیرماه در تالار «سنگلج» با حضور وزیر ارشاد، معاون هنری و مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد این وزارتخانه برگزار شد. شاید مهم‌ترین حرف این نشست لااقل برای اهالی سینما مباحث مربوط به فیلم‌های توقیفی باشد. فیلم‌هایی که تعدادی از آنها مثل «صد سال به این سال‌ها» ساخته سامان مقدم نزدیک به یک دهه از توقیف آنها گذشته و خبری هم از امکان اکران آنها نیست. فیلمی که سه بازیگر مهم سینمای ایران یعنی، پرویز پرستویی، رضا کیانیان و فاطمه معتمدآریا سه نقش اصلی آن را به عهده دارند. فیلم مقدم بخشی از حوادث دوران معاصر که مربوط به قبل و بعد از انقلاب است را در قالب یک داستان به مخاطبانش ارائه می‌دهد. یکی از کنجکاوی‌های فیلم سامان مقدم برای کسانی که خبرهای مربوط به تولید این فیلم را در زمان فیلم‌برداری تعقیب کرده‌اند گریم بازیگران آن است. هر سه باید دوران جوانی و میان‌سالی را در سال‌های مختلف بازی می‌کردند و همین مسئله از عکس‌های محدودی که از فیلم منتشر شده مشهود است. چهره جوان شده پرستویی و کیانیان و معتمد‌آریا همچنان از کنجکاوی‌های این اثر توقیف شده سامان مقدم است. اما مهم‌ترین حرف این نشست در مورد توقیف فیلم‌های سینمایی مطرح شد. وزیر ارشاد اعلام کرد اساساً باید مفهوم توقیف آثار هنری را از بین
ببریم.
مفهوم توقیف فیلم‌ها را برداریم
وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما می‌خواستیم یک بار برای همیشه این مفهوم توقیف را از اذهان پاک کنیم. فیلم یا مجوز می‌گیرد یا نمی‌گیرد. فیلم یا مجوز می‌گیرد یا نمی‌گیرد. چیزی به اسم توقیف در ادبیات نمایشی غلط است. اکثریت قریب به اتفاق فیلم‌ها مجوز می‌گیرند و بقیه نیز که نمی‌گیرند باید اصلاحات را اجرا کنند. مثلا یکی از فیلم‌ها تهیه‌کننده و کارگردان تمایلی به اصلاح ندارد به همین دلیل به نظر ما این فیلم قابلیت اکران نیز نخواهد داشت!
وزیر ارشاد با اشاره به برخی حواشی فیلم‌ها ادامه داد: اما به جای قضاوت عجولانه این کار را به نظام‌های تخصصی بسپارید. حوزه سینمایی از یک نظام استاندارد برخوردار است و مطابق آن عمل می‌کند و همه ملاحظات اقتصادی و اجتماعی فرهنگی و هنجارهای لازم را توجه می‌کند و چنان چه چالشی در این خصوص باشد باید گزارش کنند و بر اساس آن در همان شورا باید مجددا به تصمیم برسد.
صالحی امیری در پایان گفت: در فرایند مجوز فیلم‌ها نه وزیر و نه رئیس سازمان سینمایی و نه هیچ سازمان دیگر مداخله ندارد بلکه در روند قانونی خودش بررسی می‌شود. ما در دولت آقای روحانی گفتیم که گوش شنوایی داریم و معتقد هستیم که حتما باید نقد را بشنویم و به آن پاسخ دهیم و همچنین باید حساسیت لازم نسبت به حساسیت‌های دینی داشته باشیم و فیلم ها حتما باید ارزش‌های دینی و اخلاقی را تبلیغ کنند.
فریاد و مظلومیت «آتنا»ها تا «ستایش»‌ها پیام‌های تلخی است
وی ادامه داد: یکی از نکاتی که به نظر من بسیار مهم است، بحث سازگاری اجتماعی است. شما خشونت را می‌بیند که از نقاط مختلف ایران گزارش می‌شود. افول اخلاق و فریاد مظلومیت آتنا تا ستایش پیام‌های تلخی در جامعه اسلامی است. من معتقدم سینما و تئاتر، شعر، ادبیات و کتاب ما باید در این عرصه‌ها وارد شوند و در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک کنند.ویر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در وزارت‌خانه ستادی را برای این کار تعریف کرده‌ام بیان کرد: بنده به عنوان عضو شورای عالی اجتماعی کشور مسئولیت دارم که از منظر فرهنگی در جهت آسیب شناسی فعالیت کنیم.خوشبختانه این ستاد فعال شده است و اقدامات جدی انجام داده و  ما با مدیران گفتگو داشتیم برای پیدا کردن راه‌حل‌ها.
در حوزه نشر در بهترین وضعیت بعد انقلاب به سر می‌بریم
صالحی امیری که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، با بیان اینکه به اعتقاد من، در حوزه نشر کتاب در بهترین وضعیت بعد از انقلاب به سر می‌بریم گفت: 83 هزار عنوان کتاب مجوز نشر داده شده است. خوشبختانه مجموعه مولفین نسبت به خطوط زرد و قرمز نطام واقف هستند و یک هماهنگی ذهنی و فکری شکل گرفته و ما ضمن اینکه آزادی نشر، قلم و بیان را قبول داریم وظیفه ما ایجاد فضای لازم برای نشر و قلم است. ولی باید چارچوب‌های ارزشی-فرهنگی نظام را رعایت کنیم و در این خصوص تعارف هم نداریم. ممکن است در این 83 هزار مجوز هم چند مورد مشکل داشته باشند که آنها را نیز رفع خواهیم کرد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارایه کتاب‌های «غیر اخلاقی» در کتاب‌فروشی‌ها و دستفروشی‌ها بیان کرد: کتاب‌هایی که شما از آنها نام بردید، حتما غیر قانونی است وکتاب‌های بدون مجوز و غیر قانونی را با هماهنگی که با قوه قضایی و نیروی انتظامی داشتیم، با مداخله جدی آنها به سرعت در یک سال اخیر کاهش داده‌ایم. اگر امروز گزارشی به همکاران ما داده شود ظرف کمتر از 2 یا 3 روز نیروی انتظامی اقدام قانونی انجام خواهد داد.
صالحی امیری درخصوص یکی دو فیلمی که اخیرا حواشی برای اکران آنها بوجود آمده افزود:نظام پروانه ساخت و نمایش و اکران، یک نظام قانون‌مندی است که روال جاری دارد هیچ‌کس در آن مداخله‌ای ندارد. اعضایی که برای شورای ساخت و نمایش انتخاب شده‌اند از بهترین‌های حوزه فرهنگ هستند و صاحب صلاحیت هستند و هیچ‌کس در صلاحیت حرفه‌ای و اخلاقی آنها شبهه‌ای ندارد. یک روحانی هم در این جمع برای نظارت‌های دینی و فقهی حضور دارد، در مجموع سالیانه درسازمان سینمایی صدها مورد فیلم کوتاه و بلند را مجوز می‌دهیم و بعضی از این فیلم‌ها نیز از طرف سازمان مجوز نمی‌گیرند. سیاست سازمان سینمایی ما این است که اصلاحات را اعلام می‌کند و در صورت انجام اصلاحات دوباره برای پروانه نمایش بررسی می‌شود و در نهایت تایید خواهد شد.
کمک به تئاتر ایران
سیدرضا صالحی‌امیری در حاشیه نشست چشم‌انداز تئاتر استان‌ها که در تماشاخانه «سنگلج» برگزار شد با بیان اینکه تئاتر باید به موضوعات اجتماعی ورود بکند گفت: امروز باید تئاتر پاسخگو مسائل اجتماعی ایران باشد. من مسائل اجتماعی ایران را در ده مورد (در این نشست) بر شمردم که مهم‌ترین آنها، بحث اخلاق اجتماعی، امنیت اجتماعی، سبک زندگی، سازگاری اجتماعی و انسجام اجتماعی است؛ در مجموع جهت‌گیری تئاتر باید به سمت پاسخ به موضوعات اجتماعی باشد.
جایگاه تئاتر را ارتقا بدهید
مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد در چشم‌انداز تئاتر استان‌ها از دلایل برگزاری این نشست سخن گفت و در پایان خطاب به وزیر ارشاد گفت: «استدعا می‌کنم تا مجموعه وزارتخانه را به همافزایی برای ارتقا جایگاه تئاتر رهنمون سازید.»
مهدی شفیعی در این همایش که در تالار «سنگلج» با حضور وزیر ارشاد و معاون هنری این وزارتخانه برگزار شد، در سخنانی گفت: چرا این نشست طراحی و اجرا شده است؟ اساساً چه لزومی به الگوآفرینی، همنواختی فرصت‌ها و تعالی مدیریت در حوزه تئاتر استانها وجود دارد؟ آیا صِرف چند هماهنگی اداری نیاز به ایجاد زحمت برای هنرمندان و مسئولان از سراسر کشور جهت حضور در یک نشست دارد؟
او ادامه داد: شاید جمله‌ای که در چند ثانیه دیگر آن را به عرض می‌رسانم می‌توانست در پایان این سخنان بیاید و به عنوان یک آرزو، یک ادعای مدیریتی یا شیفتگی به حوزه مورد علاقه خودم و شما مطرح شود اما گفتن این جمله در آغاز سخنانم دلیل برگزاری این نشست و تمایل به فراتر رفتن از هماهنگی‌های اداری و اجرایی حوزه تئاتر را نمایان می‌سازد.شفیعی با نقل قول این جمله که در روزگار فعلی شاید به جرات بتوان این ادعا را مطرح کرد که کمتر حوزه فرهنگی هنری در کشور همانند تئاتر به این اندازه دارای تنوع مضمون و شکل است تصریح کرد: این آن جمله‌ای است که ما را گرد هم آورده است و نیاز به گفتگو درباره الگوآفرینی، هم نواختی فرصت‌ها و تعالی مدیریت را ضروری می‌سازد.
محورهای در نظر گرفته شده برای این نشست به همه‌ آن چیزی که در حوزه تئاتر می‌شناسیم نمی‌پردازد. آن چه در شرایط فعلی باید برجسته‌سازی شود توجه به ظرفیت بی‌نظیر تئاتر در ارتقای فرهنگ عمومی، جامعه‌پذیری، فرهنگ‌پذیری، رشد اجتماعی کودکان و نوجوانان، اقتصاد فرهنگ و مشخصاً ارتقای شرایط اقتصادی فعالان حوزه تئاتر است.مدیر مرکز هنرهای نمایشی گفت: امروز همکاران و مدیران ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها در کنار نمایندگان هنرمندان تئاتر در این جمع حضور دارند. نمایندگانی که از طریق انتخاب هنرمندان، نماینده آنها شده‌اند. چگونه می‌توان این همافزایی را ارتقاء داد؟ چه ظرفیت‌هایی برای این همافزایی وجود دارد؟ چه ظرفیت‌هایی باید به وجود بیاید؟ درباره چه موانعی باید گفتگو کرد؟ دلیل برگزاری این نشست گفتگو درباره این سوالات است. رشد آگاهی‌های عمومی، رشد تحصیلات دانشگاهی، توجه خانواده‌ها به ایجاد شرایط مناسب برای ارتقاء فرهنگی و اجتماعی کودکان و نوجوانان، وجود قوانین بالادستی که نظر به مشارکت بیشتر مردم در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد و مواردی از این دست بخشی از ظرفیت‌های موجود ارتقاء و گسترش تئاتر در جامعه است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه