روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 34175
0
0
صالحی: ان‌شاءالله ترامپ برجام را پاره کند
انتقاد از« فتوشاپ» کاری دلواپسان
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز گذشته در یازدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در مشهد خطاب به مخالفان برجام اظهار کرد: ان‌شاءالله ترامپ برجام را پاره کند تا بفهمیم به کجا خواهیم رسید.
به گزارش ایسنا، «علی‌اکبر صالحی» با تاکید بر اینکه برجام را باید منصفانه ارزیابی کنید نه آرزومندانه، گفت: حقایق روی زمین را ببینید، سوالی که مطرح می‌شود این است چه کار باید می‌کردیم تا آمریکایی‌ها بیایند و عذرخواهی کنند و تحریم‌ها برداشته شود .
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کسانی که مخالف برجام هستند بیایند و به این سوال پاسخ دهند، گفت: آیا صنعت هسته‌ای کشور ملک شخصی من بوده که در مذاکرات من برای آن شخصا تعیین تکلیف کنم و هر چه آمریکایی‌ها بگویند ما بگوییم چشم، چنین طرز فکری حکومت و نظام را زیر سوال می‌برد. یعنی این نظام هیچ متولی نداشته که یک نفر مثل من برای کشور تعیین تکلیف کند؟
معاون رئیس جمهور ادامه داد: اصلا فرض کنید اگر نظام این‌طور باشد، بنده همین قدر عقل برای خودم قائلم که چنین مخاطره‌ای نکنم، من با یک دستورالعملی به آنجا می‌روم که حالا من چند موردش را برای شما می‌گویم.
وی با اشاره به اینکه نظام برای ما کف تعیین می‌کرد، گفت: اینها را بعدا تاریخ می‌نویسد و همه آن نوشته شده است، گفتند 4000 ماشین سانتریفیوژ اگر داشته باشیم خوب است، مصوبات آن هم هست، ما چند ماشین گرفتیم، 6 هزار تا، یعنی از کفی که نظام برای ما تعیین کرده بود 2 هزار ماشین هم بیشتر گرفتیم.
صالحی درخصوص فردو نیز گفت: در این رابطه هم به ما گفتند چند صد جسد ماشین فقط بر روی استندها باشد، ولی ما 1044 ماشین گرفتیم، نه فقط جسد ماشین، بلکه ماشین‌ها بچرخد و فقط اورانیوم تزریق نشود، یعنی اراده کنیم فردا اورانیوم هم تزریق می‌کنیم، این فقط کف بود، اما ما در بعد فنی چه گرفتیم، حالا نمی‌خواهم بگویم در چه جاهایی کف چه بود و ما چه گرفتیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان کرد: اگر برجام برای آمریکایی‌ها خوب است، چرا ترامپ و اسرائیل از آن ناراحت است، چرا ترامپ می‌گوید برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا است، آیا بدترین است چون صنعت هسته‌ای ما را متوقف کرده، آیا او می‌خواسته صنعت هسته‌ای ما پابرجا باشد، جواب آن را وزیر اطلاعات اسرائیل داده است، گفته شما چه کار کردید، ایران که صنعت هسته‌ای‌اش را دارد و اگر اراده کند در آستانه تولید سلاح هسته‌ای است.
صالحی با اشاره به اینکه ما 10 میلیارد دلار در رابطه با صنعت هسته‌ای پروژه بستیم و کارش هم شروع شده، ادامه داد: آیا صنعت هسته‌ای وجدانا متوقف شده است؟ آیا نظام مسئولی ندارد که بگذارد صنعت هسته‌ای متوقف شود؟ آیا اشکالی داشت که بعد از برجام تولید نفت به حدود 4میلیون بشکه برسد؟ اشکال دارد صادرات نفت ما به بیش از دوو نیم میلیون بشکه برسد؟ اشکال دارد فساد در فروش نفت کنار زده شود؟
وی اضافه کرد: آیا اشکالی دارد با برجام فشار در فروش نفت کشور کنار زده و دلار، کشتیرانی و نفتکش‌های کشور آزاد شود؟ بله ما بهتر از این هم می‌توانستیم، من یک بار گفتم ما هربار می‌رویم مذاکره قوی‌تر می‌شویم، بعد یک نفر گفت پس شما می‌روید آنجا آموزش می‌بینید، می‌گویم آقا چرا این حرف را می‌زنی، استاد اولوالعزم هم هر کتابی را بیشتر بخواند بیشتر به علمش افزوده می‌شود، مگر ما خداییم که دیگر به کمالات‌مان افزوده نشود، نقد هم می‌کنیم، نمی‌دانیم چگونه نقد کنیم. آقایان تاریخ نشان خواهد داد، بروید از خود ترامپ بپرسید، ان‌شاءالله که ترامپ برجام را پاره کند تا ببینیم چه می‌شود.
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: متاسفانه آمریکایی‌ها در برجام عملکرد درستی نداشتند، چگونه درست نبوده، اینجاست که مقام معظم رهبری دقیق مطلب را بیان کردند و فرمودند در نوشتن برجام مسامحه و عجله شده است که این سخن ایشان در بعد تحریم بود نه بعد فنی.
صالحی گفت: شما بروید راکتور اراک را ببینید، آمده‌‍‌اند با استفاده از فتوشاپ چاله‌ای که قلب راکتور اراک است را پر و کلیپی از آن منتشر کرده‌اند که بگویند صنعت هسته‌ای ما متوقف شده است، واقعا آدم باید چه بگوید، این‌گونه می‌گویند صنعت هسته‌ای متوقف شده است، آیا این کارها خداپسندانه و مورد پسند پیامبر(ص) و اسلام است.
وی با تاکید بر اینکه بنده گفتم، آقای ظریف هم گفتند که آمریکایی‌ها به عهد خود وفا نکردند، افزود: اینجا اشکال در برجام هست، او مدعی است که خلاف برجام نکرده اما واقعا چوب لای چرخ آن می‌گذارد، اینجا بود که مقام معظم رهبری فرمودند با تسامح نوشته شده، اما برخی عبارت را به بعد فنی صنعت هسته‌ای نسبت می‌دهند و می‌گویند این صنعت نابود شد، من تعجب می‌کنم از برادرانی که ما 40 سال یکدیگر را می‌شناسیم و با هم رفت و آمد خانوادگی داشتیم و افراد عالمی هستند اما سر مسائل سیاسی می‌گویند صنعت هسته‌ای کلا متوقف شده است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما امروز با اروپایی‌ها همکاری داریم که توتال نمونه آن است و در زمینه هسته‌ای نیز فعالیت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: امروز تعداد فعالیت‌های علمی ما با کشورهای اروپایی بسیار افزایش یافته
است.
وی اظهار کرد: من به عملکرد برجام نمره 70 می‌دهم و از نظر من برجام قبول شده است، 30درصد هم اختلال ایجاد می‌کنند که باید با آمریکا صحبت کرد و فشار آورد. ما امکانات فشار را هم داریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: امروز در برجام طوری عمل کردیم که دیگر به گذشته بر نمی‌گردیم. اگر در آینده به تاریخ ایران نگاه شود، خواهیم فهمید که این ملت چه قدم بزرگی برداشته است.صالحی یادآور شد: صنعت هسته‌ای نماد قدرت جمهوری اسلامی ایران است و به سلایق دولت‌ها ربطی ندارد و هر تصمیم بزرگی برای آن گرفته می‌شود حتما باید با هماهنگی نظام صورت بگیرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه