روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 34173
0
0
لاریجانی:
جهش 8درصدی مستلزم اصلاح نظام بودجه است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما در دولت آینده احتیاج به وزرایی داریم که شجاعت حل مشکلات را داشته باشند و فقط به درد دل در جلسات اکتفا نکنند.
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی روز یکشنبه در مراسم هشتمین کنفرانس بین‌المللی بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد گفت: ما بدون اصلاح برخی نظامات نمی‌توانیم توسعه و پیشرفت موفق داشته باشیم یعنی با این حجم دولت و با این نظام پیچیده دیوانی و این نظامات بودجه‌‌ریزی نمی‌توانیم در توسعه توفیقی داشته باشیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: وزرای آینده باید این شجاعت را داشته باشند که وقتی مشکلی پیش روی خود می‌بینند به سمت حل آن بروند نه اینکه این مشکلات باشد و در جلسات درد دل کنند. ما الان احتیاج به این نداریم.
لاریجانی اضافه کرد: ما مشکلات پیچیده‌ای داریم. اگر می‌خواهیم جهش 8 درصدی داشته باشیم و در صادرات تحولی به‌وجود آید و بودجه ما کاملا از نفت منفک شود باید در نظامات اصلاحاتی انجام دهیم که یکی از آنها اصلاح نظام بودجه است.
وی افزود: موضوع کنفرانس بین‌المللی بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد موضوعی مهم و مورد اهتمام همه است و در قانون برنامه ششم هم در ماده 7 به آن تاکید شده است البته در برنامه‌های گذشته هم بر نظام بودجه‌ریزی تاکید شده که سازوکار و تحولاتی در کشور نیاز دارد که این دو باید باهم صورت بگیرد؛ البته کار ساده‌ای نیست ولی کار مهمی است.لاریجانی با بیان این که یک نگاه کلی به وضعیت کشور عزم همه را به سمت این کار سوق می‌دهد، افزود: اولین مسئله این است که برای بودجه جاری کشور سهم قابل توجهی از نفت باید استفاده شود که روش درستی نیست. خیلی از کشورها بودجه کارهای دیوانی خود را بدون نفت انجام می‌دهند.
وی گفت: نکته دوم حجم وسیع دولت است. به هر حال ما باید خدماتی به مردم بدهیم. این خدمات باید قابل قیاس با کشورهای دیگر باشد. ما موارد عدیده‌ای داریم که کشورهایی که جمعیتی کمتر از ما دارند خدمات نسبتا خوبی ارائه می‌کنند ولی حکمرانان و کارکنان در آنجاها خیلی کمتر هستند.
وی به لزوم طی مسیر دیگری در ساختار حکمرانی در کشور اشاره کرد و گفت: در 100 سال اخیر دو ساختار در حکمرانی دنیا وجود داشته یکی نظام‌های سوسیالیستی و کمونیستی است که براساس تفکر خود معتقد بودند که دولت‌ها عامل ایجاد عدالت در جامعه هستند و در جامعه مساوات حکمفرما شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: البته این سیستم آزادی افراد را سلب کرده که در شوروی سابق و بلوک شرق نیز این رویه را طی کردند که هم اکنون ناتوانی این روش روشن شده و از ابتدا مشخص بوده که دولت‌هایی که آزادی مردم را سلب می‌کنند راه به جایی نمی‌برند.
وی به ساختار دوم نظام حکمرانی در دنیا طی 100سال گذشته اشاره کرد و گفت:‌ نظام لیبرال که در کشورهای غربی و اقمار آن‌ها دنبال شد عملکردش بر محور فکر و آزادی عمل بود. از منظر آن‌ها یک کشور موفق باید آزادی فکر و اقتصادی داشته باشد.
لاریجانی افزود: براساس تفکر لیبرالی مسیر آزادی افراد و تامین امنیت سرمایه‌گذاری راه عدالت، توسعه و پیشرفت کشورها است.رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سی و چند سال اخیر نظریه‌ای در زمینه حکومت خوب مطرح شده که بر عدالت تاکید داشته و کانون خود را بر عدالت قرار داده است که براساس این نظریه نخستین موضوع در عدالت بحث آزادی است.
وی گفت: براساس این نظریه در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی باید نفع اکثریت مورد توجه قرار گیرد که این محور از ساختارهای حکمرانی گذشته متفاوت است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه