روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 34172
0
0
کلیات طرح جدید مجازات قاچاقچیان مواد مخدر در مجلس تصویب شد
چراغ سبز بهارستان به کاهش اعدام
همدلی| نمایندگان مردم در مجلس روز گذشته با کلیات طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب جزئیات آن، باعث کاهش اعدام قاچاقچیان مواد مخدر می‌شود. آنها با تصویب طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر که در رابطه با تخفیف مجازات اعدام برای محکومان قاچاق مواد مخدر است، با ۱۹۲ رای موافق، ۳۶رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۶۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. این طرح یک سال و نیم پیش در مجلس مطرح و تصمیماتی در مورد آن گرفته شد و پس از آن مرکز پژوهش‌ها بررسی‌های خود را درباره طرح مذکور آغاز کرد.
در صورت تصویب نهایی این طرح، مرتکبین جرایمی که در این قانون دارای مجازات اعدام یا حبس ابد هستند، در صورت احراز یکی از شرایط ذیل در حکم مفسدفی‌الارض محسوب و به مجازات اعدام و ضبط اموال ناشی از موادمخدر یا روانگردان محکوم و در غیر این صورت، (مشمولین به اعدام) به حبس درجه یک تا ۳۰ سال و جزای نقدی درجه یک تا دو برابر حداقل (مشمولین به حبس ابد) به حبس و جزای نقدی درجه دو محکوم می‌شوند.
طبق این گزارش؛ نمایندگان با تصویب کلیات این طرح به دنبال کاهش مجازات اعدام برای حاملان مواد مخدر و خرده‌فروشان هستند. البته نماینده قوه قضاییه با بیان اینکه قوه قضاییه به دنبال اعدام کسی نیست، گفت: اما نگرانی ما از این جهت است که با کاهش بیش از حد مجازات اعدام شاهد افزایش قاچاق بی‌رویه مواد مخدر در کشور باشیم. او افزود: با تصویب این طرح مجازات‌ها به شدت کاهش می‌یابد. این در حالی است که در بندی از این طرح مقرر شده است اگر کسی صدکیلو مواد مخدر سنتی و دو کیلو هروئین و مشتقات آن را تولید و توزیع کند، مجازات از نوع اول با 30 سال حبس برای وی در نظر گرفته شده است و قطعاً این موضوع در گرایش افراد به قاچاق مواد مخدر موثر خواهد بود.
ولی محبی، نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس در این باره تاکید دارد: اعدام عاملین مواد مخدر برای 30 گرم مواد، با عدالت سازگار نیست و برای بررسی این موضوع با قضات، وکلا، جرم‌شناسان و اساتید دانشگاه مشورت کرده‌اند. وی افزود: همه وکلا و جرم‌شناسان موافق اصل تغییر قانون و کاهش میزان مجازات هستند.
محبی که به نمایندگی از مرکز پژوهش‌ها در این باره صحبت می‌کرد، ادامه داد: زمانی بازدارندگی اعتبار دارد که حکم قاضی به صورت قطعی برای همه متخلفین اجرا شود، این در حالی است که در مجازات حمل مواد مخدر افرادی که تمکن مالی داشته و وکیل بگیرند می‌توانند حکم حبس ابد گرفته و بعد از ۱۰سال آزاد شوند، اما کسانی که تمکن مالی نداشته باشند و نتوانند وکیل بگیرند اعدام می‌شوند.
همچنین در ادامه جلسه علنی روز گذشته مجلس سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که از مخالفان این طرح بود، گفت: اگرچه ممکن است طرح مذکور نکات مثبتی به لحاظ حقوقی و بین‌المللی داشته باشد، اما در مجموع کمیسیون امنیت ملی این طرح را رد کرده است.
نقوی حسینی ادامه داد: مجازات سنگین نقش بازدارندگی برای وقوع جرم دارد به دلیل اینکه اگر چون تهدید اعدام برداشته شود بازار قاچاق مواد مخدر باعث می‌شود ثروت بیشتری نصیب قاچاقچیان بزرگ شود و عملا ما خدمتی به کارتن‌خواب‌ها نداشته‌ایم.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: تخفیف در مجازات برای قاچاقچیان مواد مخدر به نفع منافع کشور نیست، البته می‌توان این طرح را به کمیسیون قضایی حقوقی برای بررسی مجدد ارجاع داد.
حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس که از موافقان طرح مذکور بود، گفت: طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر براساس نظر نمایندگانی که سابقه قضاوت دارند تهیه شده است و طرح مطالعه شده‌ای محسوب می‌شود.
همچنین نماینده قوه قضاییه در خصوص این طرح یک فوریتی تصریح کرد: قوه قضاییه به دنبال اعدام کسی نیست، اما نگرانی ما از این جهت است که با کاهش بیش از حد مجازات اعدام شاهد افزایش قاچاق بی‌رویه مواد مخدر در کشور باشیم.وی با ابراز نگرانی ازاین موضوع ادامه داد: با تصویب این طرح مجازات‌ها به شدت کاهش می‌یابد و این درحالی است که در بندی از این طرح مقرر شده است «اگر کسی صدکیلو مواد مخدر سنتی و دو کیلو هروئین و مشتقات آن را تولید و توزیع کند مجازات از نوع اول با 30 سال حبس برای وی در نظر گرفته شده است» و قطعاً این موضوع در گرایش افراد به قاچاق مواد مخدر موثر خواهد بود. نماینده قوه قضاییه تاکید کرد: اگر امکان داشته باشد این طرح برای بررسی جزئیات به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع شود بسیار بهتر است.
به دنبال این اظهارات؛ با توجه به اینکه کمیسیون امنیت ملی و نماینده قوه قضاییه ملاحظاتی درباره جزئیات طرح مذکور داشتند، علی لاریجانی، رئیس مجلس پیشنهاد داد که ماده واحده، طرح «الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» به کمیسیون قضایی حقوقی مجلس برای بررسی ارجاع داده شود که این پیشنهاد با 35 رای موافق، 81 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 248نماینده حاضر مورد موافقت قرار گرفت.
صادقی: در تصویب طرح کاهش کارشکنی می‌شود
البته محمود صادقی، نماینده حقوق خوانده تهران در مجلس از ارجاع طرح کاهش مجازات اعدام محکومین مواد مخدر به کمیسیون قضایی انتقاد کرد و در تذکری آیین‌نامه‌ای گفت که در تصویب این طرح کارشکنی صورت می‌گیرد.
این عضو فراکسیون امید گفت: تصمیم آقای لاریجانی برای ارجاع طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر توجیهی نداشت، چرا که متن تهیه شده مورد توافق دستگاه قضایی و اعضای کمیسیون بود. ضمن اینکه فوریت این طرح پیش از این با رای اکثریت قاطع رای آورده بود و امروز (یکشنبه)هم کلیات آن با رای قاطع نمایندگان تصویب شد.
وی افزود: وجود برخی افراد مخالف نمی‌تواند دلیل ارجاع طرح به کمیسیون باشد. ما مواجه با دو هفته تعطیلی مجلس از هفته بعدی هستیم و به نظر من ارجاع این طرح به کمیسیون فاقد توجیه بوده است.
این عضو فراکسیون امید مجلس یادآور شد: شاید علت تعویق پی‌درپی این طرح این باشد که طبق یکی از تبصره‌های پیش‌بینی شده حکم آن عطف به ماسبق خواهد شد و بر اساس آن تعداد قابل توجهی از محکومین به اعدام معاف خواهند شد و احتمالاً برای اینکه آنها از چنین امکانی برخوردار نشوند در تصویب طرح کارشکنی می‌شود.
ولی مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس که اداره بخشی از جلسه روزگذشته را بر عهده داشت، در پاسخ به این تذکر گفت: طبق ماده 156 آیین‌نامه داخلی مجلس این تذکر وارد نیست، چرا که رئیس جلسه اجازه دارد با رای مجلس طرح را به کمیسیون مربوطه ارجاع دهد.
نوروزی : قاچاقچیان با سوءپیشینه و سرکردگان کارتل‌ها باید اعدام شوند
البته حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این باره با خانه ملت گفت وگویی کرد و افزود: نمایندگان این کمیسیون تاکید دارند که قاچاقچیان با سوءپیشینه و سرکرده موادمخدر و مجرمانی که از سلاح استفاده می‌کنند مشمول مجازات اعدام شوند.
نماینده رباط کریم در مجلس در توضیح طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر، گفت: کمیسیون قضایی و حقوقی به مدت 9ماه کار کارشناسی پیرامون طرح کاهش مجازات اعدام انجام داده، از این‌رو نمایندگان حقوقدان و قضات حاضر در این کمیسیون تاکید دارند که مبارزه با موادمخدر هدفمند شود.
وی ادامه داد: اینکه هر کسی به خاطر تولید، توزیع یا حمل میزانی از موادمخدر اعدام شود، درست نیست زیرا تاثیری در مبارزه با موادمخدر ندارد. در حقیقت قیاس کشورمان با کشورهایی چون عربستان، امریکا و چین در مبارزه با موادمخدر و قاچاقچیان موادمخدر بی معناست، این کشورها قاچاقچیان اصلی موادمخدر بوده به نوعی که امریکا 12هزار تن موادمخدر در افغانستان تولید کرده، ماری‌جوانا به عنوان مخدر پر مصرف مخرب در عصر حاضر نیز در همین کشورها کاشت و برداشت می‌شود.
نوروزی ادامه داد: تولیدکنندگان موادمخدر روانگردان نیز کشورهایی چون امریکا و انگلیس هستند، بنابراین همچنان تاکید داریم مجرمانی باید اعدام شوند که قاچاقچی بین‌المللی بوده و با سوءپیشینه باشند ضمن آنکه از سلاح گرم یا سرد برای قاچاق موادمخدر استفاده کنند و به خصوص کسی که به تشکیل باند و گروه بپردازد.
این نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: این طرح مجدد در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با دعوت از کارشناسان و حضور مسئولانی از پلیس امنیت بررسی و تعیین تکلیف خواهد شد، به نظر می‌رسد اوزان معین برای تعیین مجازات اعدام جهت تولید، توزیع و حمل موادمخدر تغییر اساسی نداشته باشد.
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یادآور شد: محورهای کاهش مجازات اعدام متشکل از حاملان، قاچاقچیان بدون سوءپیشینه و قاچاق بدون استفاده از سلاح همچنان مورد نظر نمایندگان خواهد بود، بنابراین به سایر مباحث کارشناسی خواهیم پرداخت.
همچنین الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون قضایی مجلس در این باره به ایسنا خبر داد که طرح کاهش مجازات اعدام محکومین مواد مخدر روز چهارشنبه در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.
ملکشاهی افزود:‌ با توجه به ارجاع طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر به کمیسیون قضایی ما بررسی این طرح را در دستور کار جلسه روز سه‌شنبه قرار دادیم تا اگر پیشنهاد معقول و قابل توجهی در این زمینه وجود داشته باشد آن را مورد بررسی قرار دهیم.به گفته رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس این طرح روز چهارشنبه مجدد در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه