روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 34167
0
0
در روزهای پر خبر دستگاه قضایی مطرح شد
پرونده نزدیکان دو رئیس جمهور
همدلی| در حالی که قاضی دادگاه رسیدگی به متهم دوم پرونده بزرگ نفتی خبر از احضار برخی از وزرای دولت احمدی‌نژاد داده است، سخنگوی قوه قضائیه نیز به اطلاع‌رسانی درباره پرونده‌های قضایی نزدیکان به دو رئیس‌جمهور(احمدی‌نژاد و روحانی) پرداخت. وضعیت قضایی حمید بقایی و همچنین نامه قابل تعقیب احمدی‌نژاد نیز از جمله مواردی بود که روز گذشته در سخنان محسنی اژه‌ای شنیده شد. اما جدیدترین خبر وی بازداشت حسین فریدون برادر حسن روحانی رئیس جمهور فعلی است.
در سومین دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی که در شعبه ۲۸دادگاه انقلاب آغاز شد، قاضی مقیسه با اشاره به ارتباط موثر برخی از وزرای دولت سابق با بابک زنجانی متهم ردیف اول این پرونده جنجالی، از احضار این وزرای سابق خبر داد و گفت: نظام کوچک‌ترین تعارفی با کسی ندارد.
به گزارش خبرگزاری‌ها، سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهم ردیف دوم و سوم پرونده فساد بزرگ نفتی برگزار شد. حکم اعدام این دو متهم پیشتر در دیوان عالی نقض شده بود و به همین دلیل پرونده به شعبه ۲۸دادگاه عمومی و انقلاب تهران به عنوان شعبه هم‌عرض ارسال شد. رسیدگی به این پرونده که پیشتر و در شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به عهده قاضی ابوالقاسم صلواتی بود، اکنون به قاضی مقیسه رسیده است.
در ابتدای این جلسه قاضی مقیسه با بیان اینکه وکلای شرکت نفت، وکلای بانک مسکن، وکلای تامین اجتماعی و کارشناسان بانک مسکن در جلسه حضور دارند، افزود: در ۲ جلسه گذشته به اتهامات آقای شمس پرداخته شد و دفاعیات ایشان را شنیدیم و این دفاعیات ادامه دارد. وی با بیان اینکه مجددا بر حسب کیفرخواستی که نماینده دادستان قرائت کرده است، آقای شمس باید از خود دفاع کنند؛ تاکید کرد: اتهام افساد فی‌الارض از طریق مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و ضربه زدن به نظام مقدس اسلامی، مشارکت عالمانه و عامدانه در تشکیل شبکه سازمان‌یافته برای جرایم استفاده از اسناد مجعول، کلاهبرداری و پول‌شویی عنوان شده است. همچنین مشارکت در کلاهبرداری از شرکت نفت، شرکت اچ‌کی و صندوق بازنشستگی نفت به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از طریق استفاده از حساب جعلی، فیش بانکی جعلی و اسناد بانکی مجعول مطرح شده است. قاضی مقیسه گفت: شمس در تشکیل این شرکت‌ها نقش داشته و مشارکت در پول‌شویی عواید حاصل از جرم به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از طریق تحصیل، تملک و انتقال آن هم مطرح شده است.
رئیس دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان ردیف دوم و سوم پرونده فساد نفتی گفت: نظام در رابطه با تخلفات با هیچ‌کس شوخی ندارد، به‌طوری‌که وزرای سابق و افراد مرتبط با متهمان نفتی به قوه قضاییه احضار و با آنها برخورد شد.
وکیل مهدی شمس در دفاع از موکل خود با بیان اینکه تحریم‌ها نقش مهمی در این پرونده داشت، گفت: تحریم‌ها به ملت ایران تحمیل شد و اگر شرکت نفت می‌توانست معامله‌ای انجام دهد، چرا از طریق متهمان معامله را انجام داده است؟ اکنون عدم پرداخت پول به دولت باعث شده است که دادسرا به این پرونده ورود کند. وزارت نفت اگر می‌توانست خود معامله را انجام می‌داد. وی با بیان اینکه متهمان از فرزندان انقلاب هستند، اظهار داشت: آقای قاضی هیچ باندی در بساط نیست، چرا که این افراد حزب‌اللهی و از خود نظام هستند. در این هنگام قاضی گفت: این افراد شبکه سازمان یافته‌ای هستند که از اول با دسیسه آغاز به کار کردند. شبکه‌ای که با تعدادی از افراد در داخل فعالیت داشتند تحت بازجویی قرار گرفتند. وی از احضار وزرای سابق در این پرونده خبر داد و گفت: نظام کوچک‌ترین تعارفی با کسی ندارد.
مسئولان فریب خوردند
در ادامه غلامرضا مهدوی، وکیل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به اظهارات وکیل شمس نفت: یک میلیارد و۴۰۰ میلیون یورو به بانک اف‌آی‌آی‌بی متعلق به زنجانی که فلاح هم عضو هیات مدیره هستند داده شد. تاریخ دقیق تحریم، چهار دی سال ۹۱ است، اما پول‌ها چند ماه قبل‌تر داده شد.وی افزود: مسئولان محترم غفلت کردند و فریب خوردند و پول را دادند تا در سیستم بانکی تبدیل و به پیمانکاران داده شود. مهدوی با بیان اینکه چندین ماه پول را نگه داشتند و رفتند چیزهای دیگر خریدند، گفت: اینکه می‌گویند تحریم‌ها اجازه نداد، درست نیست.
به زنجانی اعتبار داده بودند
در ادامه متهم ردیف دوم در مقام دفاع از خود اظهار کرد: ۹۱ بار در کیفرخواست زنجانی دروغگو خوانده شده اما حالا که نوبت من شده، او راستگو لحاظ شده است. من کسی را دروغگو نمی‌پندارم و قضاوت را بر عهده دادگاه می‌گذارم. وی ادامه داد: نستراداموس نبودم که به نیت زنجانی پی ببرم بلکه نهادهای امنیتی پس از کلی بررسی، به موضوع رسیدند. در اینجا یک فعلی انجام شده و بعداً من با نیت خیر وارد شدم تا به دور زدن تحریم‌ها کمک کنم و به همین خاطر در انگلستان و آمریکا تحت تعقیب قرار گرفتم. شمس اضافه کرد: من اصلاً نمی‌دانستم به زنجانی پول نقدی هم دادم. آقای زنجانی همواره می‌گفت با توکل بر خدا و برای کمک به مملکت وارد این میدان شده است. نظام هم به زنجانی اعتبار داده بود و وقتی اعتبار می‌دهند، حتماً اعتبارسنجی شده است.
اظهارات زنجانی درباره متهم دوم
قاضی مقیسه در ادامه جلسه با اشاره به اظهارات زنجانی گفت: زنجانی در اظهارات خود گفته که من از سال ۸۸ با شمس و فلاح رفیق شدم و به این نتیجه رسیدم که شمس می‌تواند به من در قضیه اقتصادی و نفت کمک کند. در جریان نفت، شمس را از انگلیس به مالزی دعوت کردم و فلاح هم حضور داشت.وی افزود: زنجانی مدعی شده بود که به همراه وکلای خارجی به مالزی رفتیم و برج هشتم سال ۹۱ به شمس گفتم نفت در حال متروکه شدن است و شمس گفت من آماده‌ام انبار کنم و بفروشم. بعدا زنجانی اعلام می‌کند که وزیر نفت گفته تحویل می‌دهیم.مقیسه با بیان دیگر اظهارات زنجانی گفت: شمس مدعی شده که می‌شود با انتقال نفت از مالزی به دبی، تا سه ماه دیگر به تاخیر بیندازیم. من و شمس و فلاح و کسی که تازگی دستگیر شده، امضا کردیم. سپس به شارجه رفتیم و شرکت فال وضعیت خوبی نداشت اما شمس گفت وضعیت فال خوب است. رئیس دادگاه اظهار داشت: زنجانی گفته شمس به من اعتماد داد و گفت خیالت راحت باشد، وضعیت این شرکت خوب است. آنجا دفتر گرفتیم و نیرو استخدام کردیم و شمس نفت را آنجا به فروش رساند.
متهم ردیف دوم: زنجانی دروغ می‌گوید
متهم ردیف دوم در ادامه و در واکنش به سخنان قاضی افزود: در آن جلسه من و فلاح بودیم. اینها برای کار بانکی‌شان آمده بودند. زنجانی دروغ می‌گوید. .قاضی با قطع سخنان متهم خطاب به او گفت: شما با زنجانی به فال نرفتید؟ شما جایگاه تعریف نکردید. متهم در پاسخ مدعی شد: خود زنجانی با عبدالله انصاری صحبت کرد و از جلسه که بیرون آمد گفت که اینها قابل اعتماد هستند. من فقط امکان‌سنجی کردم. شمس افزود: جلسه مالزی مربوط به سال ۸۹ یا ۹۰ است و آن موقع اصلاً نفتی در کار نبود. به کرات در همین کیفرخواست گفتند این فرد دروغگوست. اگر قرار باشد تمام اصل پرونده را که بر اساس اظهارات یک فرد که متهم است، بگذاریم، نمی‌شود.
مرا با زنجانی روبه‌رو کنید
در ادامه جلسه متهم ردیف دوم گفت: در آن جلسه من و آقای «ح.ف.ه»بودیم. این‌ها برای کار بانکی‌شان آمده بودند. زنجانی دروغ می‌گوید. من برای خرید هواپیما رفته بودم.. در ادامه جلسه، قاضی مقیسه خطاب به متهم گفت: در جلسه مالزی اصلاً بحث هواپیما مطرح نبوده و تصمیم به انتقال نفت داشتید. متهم در پاسخ گفت: مرا با زنجانی روبه‌رو کنید. اصلاً این اظهارات را نمی‌پذیرم و کذب است. من برای خرید هواپیما به مالزی رفته بودم. در ادامه این جلسه بارها متهم ردیف دوم بر حمایت برخی از افراد داخل نظام و از بابک زنجانی و اعتباری که از این طریق برای وی ایجاد شد سخن گفت. وی دراین مورد گفت: شما گفتید هر کسی که به زنجانی کمک کرده، شریک است بنابراین باید آن چهار وزیری که نامه را امضا کردند و بقیه افراد هم شریک جرم زنجانی محسوب شوند. که قاضی نیز بارها گفت این افراد احضار شده و خواهند شد.
سخن گوی قوه قضاییه خبرداد
بازداشت حسین فریدون
همدلی | نشست خبری روز گذشته حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه، حاوی یک خبر بود. درباره برادر رئیس جمهور و خبرهایی درباره پرونده برخی افراد مشهور دیگر بوده است. او روز گذشته خبر از بازداشت حسین فریدون برادر رئیس جمهور داد و درباره پرونده افرادی چون حمید بقایی، محمود احمدی‌نژاد و احمدی‌مقدم رئیس سابق نیروی انتظامی نیز سخن گفت. گزیده‌ای از این نشست به دنبال می‌آید:
سخنان احمدی‌نژاد قابل تعقیب قضایی است
آقای احمدی‌نژاد نامه سرگشاده‌ای خطاب به ملت نوشت. فرازهای مختلفی در این نامه است و در بخش عمده آن، مسائلی که درباره آنها اظهارنظر شده، خلاف واقع است و متاسفانه مثل همیشه ایشان از یک فرد احتمالا متهم چیزی را شنیده و به استناد آن اظهارنظر کرده‌اند که بخشی از این اظهارات قابل تعقیب قضایی است. نکته بعد این است که مطالب دیگری خارج از این پرونده در نامه مطرح شده که باید در جای خود به آنها پرداخته شود و من در این مقام نیستم. خارج موضوع پرونده ایشان به یک موضوع دیگری اشاره کرده است، این که جای جواب دادن دارد.
اتهام بقایی اختلاس و تبانی در معاملات است
آقای احمدی‌نژاد در یکی از فرازهای نامه‌اش گفته اتهام آقای بقایی، این بوده که مصوبه دولت را برای 300 میلیون پاداش به افراد دولت قبل داده است. این خلاف است. ایشان به هیچ وجه به این عنوان که مصوبه دولت در توزیع ۳۰۰میلیون پاداش به افراد دولت قبل بوده، بازداشت نشده است... ایشان برای دو اتهام در رابطه با تبانی در معاملات دولتی و اختلاس بازداشت شده است.
بازداشت حسین فریدون
[ درباره پرونده حسین فریدون ]: در خصوص ایشان چندین نوبت تحقیق شد و برخی از افرادی که مرتبط با ایشان بودند، بازداشت شدند. او ادامه داد: دیروز برای ایشان قرار تامین صادر شده و چون تامین نشد، به زندان منتقل شده است. یعنی این قرار بازداشت موقت نیست و قرار تامین وثیقه است و هرگاه قرار تامین شود، او از زندان آزاد می‌شود.
هتاکان به رئیس جمهور در حال شناسایی
پرونده‌ای در این باره تشکیل شده است. طبیعتا نیروی انتظامی می‌توانست اقدام کند. اگر دستگاه‌های اطلاعاتی افرادی را معرفی کنند، قطعا برخورد می‌شود. دادستان تهران پرونده تشکیل داده است. کیفرخواست صادر نشده است اما اسم یا تصویر برخی افراد داده شده در مرحله شناسایی است.
احمدی‌مقدم در بازداشت نیست
[در پاسخ به سوالی درباره بازداشت سردار احمدی‌مقدم درخصوص فروش نفت]ایشان هم‌اینک در بازداشت نیستند، ولی پرونده دارند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه