روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 تیر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 34165
0
0
میراث هاشمی به فرهاد رهبر مشاور رئیسی واگذار شد
بازگشت مدیر پادگانی به دانشگاه
همدلی| فرهاد رهبر؛ مرد مدیریت پادگانی، همان کسی که حتی محمود احمدی‌نژاد با آن سابقه و مدیریت او را امنیتی و سیاست‌زده‌ می‌دانست، بر صدر دانشگاهی نشست که به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان شناخته‌ می‌شود. خبر تعیین سرپرست دانشگاه آزاد توسط هیات امنای این دانشگاه به همان اندازه خبر برکناری او از دانشگاه تهران برای دانشگاهیان مهم بود. شاید اگر دیروز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از ماه‌ها انتظار مشخص‌ می‌شد هیچ کس به اندازه انتصاب فرهاد رهبر در راس دانشگاه آزاد مبهوت نمی‌شد. روزی که او داشت لوازم شخصی‌اش را از دفتر ریاست دانشگاه تهران جمع و جور‌ می‌کرد، دانشجویان آن دانشگاه آنقدر جشن و سرور داشتند که بین همدیگر شیرینی و شکلات پخش‌ می‌کردند. آنها با کسی خداحافظی می‌کردند که‌ می‌خواست مانند نظامیان لباس متحدالشکل بر تن دانشجویان کند. با همه این توصیفات انگار فقط یک دانشجو بود که تن به این تغییر نمی‌داد و آن کامران دانشجو، وزیر علوم احمدی‌نژاد بود که نامه رئیس جمهور برای برکناری رهبر را اطاعت نکرد.
حتی احمدی‌نژاد به رهبر اعتراض کرد
خبر کوتاه و شوکه کننده بود. «فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد شد.» نام او خود به خود یادآور فضای سیاسی جامعه دولت احمدی‌نژاد است. او بهمن 86 با حکم محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم محمود احمدی‌نژاد بر کرسی ریاست دانشگاه تهران نشست و سال 92 با این مسئولیت وداع کرد. اما تنها دوران اعتدال نبود که تهدیدی برای ادامه مدیریت رهبر بر سیستم آموزشی بود. محمود احمدی‌نژاد هم که رهبر از مدیران دوره او به حساب‌ می‌آید، سال 91 به کامران دانشجو، وزیر علوم دولت دهم نامه‌ای نوشت و از او خواست که رهبر را برکنار کند. آنچه را‌ که باعث نوشتن این نامه احمدی‌نژاد شده بود، می‌توان در لابه‌لای نوشته‌های او فهمید. احمدی‌نژاد که وزارت علومش به داشتن فضای امنیتی مشهور شده بود دلیل این دستور خود را «رویکرد سیاست‌زده، غیرعلمی و احیانا امنیتی» دانسته که به اعتقاد او ادامه این رویکرد مخرب‌ است. با این حال برکناری فرهاد رهبر به دولت بعد موکول شد.
پادگان‌سازی از دانشگاه
کمتر کسی است که معتقد نباشد فرهاد رهبر فضای دانشگاهی را پادگانی اداره کرده است. نمود این نگاه پادگانی آنجا بود که رئیس دانشگاه تهران خواسته که برای دانشجویان مثل نیروهای نظامی یونیفرم متحدالشکلی طراحی شود. این موضوع حتی با واکنش بعضی نمایندگان کمیسیون مجلس اصول‌گرای وقت همراه شد. اما رهبر با این سخن که شان دانشگاه لباس مهمانی و عروسی نیست بر طرح خود اصرار‌ می‌کرد. با این حال دانشجویان تنها معترضان نگاه رهبر نبودند. بسیاری از اعضای هیات‌های علمی دانشگاه تهران با آغاز دوران وزارت رضا فرجی دانا، اولین وزیر علوم دولت روحانی از او خواستند فرهاد رهبر را برکنار کند. آنها در نامه گفته بودند فرهاد رهبر در سال‌های مدیریت خود بر این دانشگاه از اصول غیرعلمی استفاده کرده است. این نامه همچنین از ورود افرادی به هیات‌های علنی این دانشگاه خبر‌ می‌داد که فاقد صلاحیت علمی بودند و این در حالی بوده که رهبر دست هیات‌های علمی را برای پذیرش عضو جدید هیات‌های علمی بسته بوده است. اخراج و بازنشستگی اجباری بعضی از اساتید برجسته دانشگاه، ایجاد فضای پادگانی و خودسانسوری و اختصاص دادن بودجه به بعضی افراد برمبنای سلیقه سیاسی از دیگر اتهامات فرهاد رهبر بود.
دانشگاه لبخند زد
چند ماه پس از آغاز کار دولت حسن روحانی در ۲۹بهمن 92، رضا فرجی دانا به 6 سال ریاست فرهاد رهبر پایان داد. خبر رفتن رهبر از دانشگاه تهران در آن روزها موجی از شادی در بین دانشجویان این دانشگاه برانگیخت. بعضی دانشجویان با اعلامیه و پلاکارد حمایت خود از دولت را نشان دادند. بعضی هم به خاطر خداحافظی رهبر از دانشگاه در بین دانشجویان شیرینی پخش کردند. گزارش‌هایی که رسانه‌ها آن روز از دانشگاه تهران منتشر می‌کردند شادی دانشجویان را منعکس‌ می‌کرد و بسیاری از دانشجویان این دانشگاه متفق‌القول بودند که وداع با رهبر همان وداع با فضای امنیتی دانشگاه است.
وعده‌های توخالی رقیب روحانی از کجا‌ می‌آمد؟
چند ماه بعد از این برکناری، رهبر با حکم علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد عضو و نایب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور شد. او همچنین مشاور اقتصادی ابراهیم رئیسی است که در زمان رقابت انتخاباتی با حسن روحانی جامعه فرهیختگان نسبت به وعده‌های اقتصادی او از قبیل ایجاد میلیونی اشتغال یا چند برابر کردن یارانه‌ها واکنش نشان دادند.
پادگان‌سازی از دانشگاه آزاد؟
اما فارغ از این حرف‌ها چند روز پیش خبری منتشر شد که رهبر بعد از گذشت حدود 4سال به عرصه مدیریت دانشگاهی بازگشته است. این خبر هرچند در ابتدا تکذیب شد، اما دیروز شکل عملی به خود گرفت. هرچند علی‌اکبر ولایتی با ورود به دانشگاه آزاد دست به تغییراتی زده بود که نسبت به دوران مرحوم ‌هاشمی رفسنجانی تغییرات 180 درجه‌ای به حساب‌ می‌آمد، اما این انتصاب بسیار شوکه کننده بود.
جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد دیروز تصویب کرد که نام فرهاد رهبر به عنوان رئیس دانشگاه آزاد که لقب بزرگترین دانشگاه حضوری جهان را دارد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شود. حالا مانده است که شورای عالی انقلاب فرهنگی این انتصاب را تایید یا رد کند. اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی با این انتصاب موافقت کند فرهاد رهبر اولین رئیس دانشگاه آزاد بعد از درگذشت مرحوم آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی است. البته او از دیروز به جای علی‌محمد نوریان کار خود را به عنوان سرپرست در دانشگاه آزاد آغاز کرده است. نکته جالب آنکه در مورد سرپرست سه ماهه دانشگاه آزاد این است که نوریان با تعویض و تغییرات گسترده در بخش‌های مختلف دانشگاه آزاد، آن‌هم براساس میل برخی اعضای هیات امنا، دانشگاهی کاملاً مطابق میل خود را تحویل فرهاد رهبر داد. شاید نوریان فکر‌ می‌کرد، همه این تغییرات و «هاشمی‌زدایی‌ها» برای حفظ خودش است، حال اما ثابت شده که او هرچه کرده، برای تحویل و آغاز به کار بی‌جنجال و آرام مدیریت جدید دانشگاه آزاد است. در چند وقت اخیر از تغییرات و سیاست‌های دانشگاه آزاد «هاشمی‌زدایی» تعبیر شده بود. اما ظاهرا دانشگاه آزاد با این انتصاب «پادگان‌سازی» را به خود می‌بیند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه