روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 تیر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 34025
0
0
ظریف در نیویورک:
آمریکا در عمل نکردن به روح برجام شکست خورده است
همدلی| وزیرامورخارجه کشورمان گفت: آمریکا با اجازه ندادن به ایران در بهره بردن از منافع کامل برجام در عمل کردن به روح این توافق شکست خورده است.
«محمد جواد ظریف» که روز پنجشنبه برای شرکت در نشست مجمع عالیرتبه سیاسی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، در بدو ورود به نیویورک در جمع خبرنگاران در ارتباط با برجام اظهار کرد: توافق هسته‌ای و یا همان برجام یک توافق چند جانبه است که در نتیجه سال‌ها مذاکره و همچنین فشار و البته شکست در دستیابی به نتیجه دلخواه از سوی کسانی که اعمال کننده آن فشارها بر مردم ایران بودند، حاصل شده است.
ظریف گفت: هیچ گزینه دیگری وجود نداشت به جز اینکه توافق حل و فصل شده ای حاصل شود و فکر می‌کنم در آخر کار همه مشاهده خواهند کرد که این توافق بهترین نتیجه ممکن را برای همه طرفین خواهد داشت.
وی افزود: قطعا هیچیک از طرفین در این توافق به هر آنچه که می‌خواسته به طور کامل دست نیافته است و این ماهیت یک توافق چند جانبه است. در نتیجه ما انتظار داریم همه طرفین به این توافق عمل کنند.
وزیر خارجه اظهار داشت: متاسفانه آمریکا ضمن این که حداقل ماندگاری را در این توافق داشته است ولی با اجازه ندادن به ایران در بهره بردن از منافع کامل این توافق در عمل کردن به روح این توافق شکست خورده است و ما بر این باوریم که آنان در موضع خودشان بازنگری کنند، زیرا این امر به سود پایداری این توافق نیست.
هیچ دیداری بین من و همتای آمریکایی ام برنامه ریزی نشده است
به گزارش مهر، ظریف در پاسخ به اینکه آیا طی این سفر با نمایندگان کنگره و یا احتمالا با همتای آمریکایی خود دیداری خواهید داشت گفت: هیچ دیداری بین من و همتای آمریکایی‌ام برنامه ریزی نشده است. ما در گذشته و البته نه با وزیر خارجه تیلرسون بلکه با وزیر خارجه سابق آمریکا درباره موضوعات هسته ای دیدارهایی داشتیم و مذاکرات ما بر موضوعات اتمی محدود می‌شد ولی در این سفر هیچ دیداری برنامه ریزی نشده است. در نظر دارم البته نه با مقام‌های آمریکایی بلکه با جامعه خردمندان که در سیاست گذاری آمریکا تاثیرگذار هستند دیدارهایی داشته باشم.
وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سئوال دیگری گفت: می‌خواهم در ارتباط با موضوعات گوناگون با دبیرکل سازمان ملل و دیگر مقاماتی که در این اجلاس حضور دارند نیز گفتگوهایی داشته باشم.
ظریف در پاسخ به سئوال دیگری در ارتباط با اتهامات اخیر نیکی هیلی مبنی بر دخالت ایران در عراق و سوریه گفت: متاسفانه کابوسی که ما با آن در منطقه مواجه هستیم در نتیجه عواقب سال‌های متمادی مداخله و سیاست‌های کوته‌بینانه از سوی آمریکا در منطقه است که همانطوری که انتظار می‌رفت به تشدید افراطی گری و تروریسم در منطقه ما منجر شد.
وزیر خارجه کشورمان گفت: ایران در خط مقدم مبارزه با افراطی گری و تروریسم در منطقه است و ما بسیار خوشحالیم که مردم منطقه، دولت عراق و سوریه و همچنین مردم عراق و سوریه و نیروهای نظامی این کشورها قادر بودند تروریسم و افراطی گری را از خاک خود، از شهرها و روستاهای خود به بیرون رانده و آنها را آزاد سازند. این امر در نتیجه سیاست‌های کوته بینانه از سوی خارج و متاسفانه سیاست‌های منفی از سوی کشورها در منطقه صورت گرفته است که همچنان به حمایت مالی و فراهم آوردن پول و سلاح برای نهادهای تروریستی و افراطی ادامه می‌دهند و متاسفانه ایدئولوژی تنفر و محرومیت که در قلب این جنبش قرار دارد را ترویج می‌دهند.
سفر به نیویورک برای بررسی اهداف توسعه پایدار است
وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره برنامه و دیدارهایی که در این سفر صورت خواهد گرفت، تصریح کرد: سفر به نیویورک به دلیل اجلاس شخصیت‌های برجسته سیاسی برای بررسی اهداف توسعه پایدار است و جمهوری اسلامی به عنوان کشوری که قبل از این تصمیم گیری‌های بین المللی به دلیل مواضع ملی و فرهنگی خودش در همه این حوزه‌ها اسناد بالا دستی قابل توجهی دارد در زمینه محیط زیست، در زمینه آموزش، فقرزدایی و سایر هفده حوزه اهداف توسعه پایدار، جمهوری اسلامی مبتنی بر دیدگاه‌های خودش برنامه‌هایی را تنظیم کرده است که لازم است جامعه بین المللی از این برنامه‌ها آگاهی داشته باشد، از اهداف و دستاوردهایی که جمهوری اسلامی بر اساس دیدگاه‌های ملی و دیدگاه‌های در واقع مبتنی بر باورهای دینی و باورهای فرهنگی خودش داشته است پیشرفت‌های بسیاری خوبی داشته که لازم است به اطلاع جامعه بین‌المللی برسد و این سفر چنین امکانی را فراهم می‌کند.
وی افزود: این سفر همچنین فرصتی را برای بنده و همکارانم فراهم می‌کند که با جامعه نخبگان در محل، افراد تاثیرگذار کانون‌های فکری و دیگر رسانه‌ها و سایر تاثیرگذاران بر افکار عمومی جامعه غربی گفت‌وگوهایی داشته باشیم و در واقع واقعیات منطقه، سیاست‌های بسیار خطرناکی که به توسعه افراطی گرایی در منطقه انجامیده، سیاست‌هایی که امروز در منطقه خلیج فارس حتی باعث شده است که متحدین ایالت متحده در برابر یکدیگر قرار بگیرند و امنیت و ثبات منطقه را یکبار دیگر با خطر جدی مواجه کنند، در این زمینه‌ها گفتگو کنیم و روشنگری صورت بگیرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه