روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 اردیبهشت 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 30461
0
0
عبدالله نوری:
مردم باید بین تحریم‌ها یا تعامل با دنیا یکی را انتخاب کنند
ایلنا | وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان اینکه یک وقتی می‌گفتند اگر کاندیدایی پول دهد که به او رای دهند، تخلف است، اظهار کرد: حال اگر کسی بگوید به من رای دهید تا از ماه آینده ماهانه ۱۵۰هزار تومان به شما بدهم هیچ اشکالی ندارد؟ عبدالله نوری در دیدار جمعی از جانبازان و ایثارگران جهادسازندگی به برخی از بی‌اخلاقی‌های سیاسی که در جامعه وجود دارد اشاره کرد و گفت: از منظر حاکمیتِ اخلاق و صداقت، به کجا رسیده‌ایم؟ آیا پاسخ قانع‌کننده‌ای برای بی‌اخلاقی‌ها، تهمت‌هایی که زده و خلاف‌هایی که گفته می‌شود، در برابر شهدا داریم؟ وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: شما شاهد هستید هیچ بحثی از درآمد کشور نمی‌شود و بیشتر در مورد ایجاد اشتغال و پرداخت یارانه و تامین مسکن و موارد دیگر صحبت می‌کنند.
او با بیان اینکه یک وقتی می‌گفتند اگر کاندیدایی پول دهد که به او رای دهند، تخلف است، اظهار کرد: حال اگر کسی بگوید به من رای دهید تا از ماه آینده ماهانه ۱۵۰هزار تومان به شما بدهم هیچ اشکالی ندارد؟ نوری ادامه داد: اگر از من بپرسند به چه کسی باید رای داد، می‌گویم به کسی که دروغ نگوید و یا کمتر دروغ بگوید و کسی که احساس کند مردم شعور دارند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: کسی که کاندیدای ریاست جمهوری می‌شود باید برنامه و راه‌حل ارائه دهد و بگوید من برای رفع فقر این کار را می‌کنم نه اینکه بگوید من بنا دارم فقر نباشد. همه بنا دارند فقر نباشد. او ادامه داد:‌ چه دلیلی دارد که بگوییم موفقیت برجام ارتباطی به دیپلماسی کشور ندارد؟ مگر قبل از این دولت، مجاهدان، ملت و مقاومتِ ملت نبوده است؟ چرا بخواهیم آن را نادیده بگیریم؟ این درست نیست که چون من با این دولت مخالف هستم، بگویم هر کاری این دولت انجام داده بد است.
نوری خدمات وزارت امور خارجه را بسیار با ارزش توصیف کرد و گفت: وقتی وزارت خارجه یک کار ارزشمند انجام می‌دهد، نباید از آن تقدیر شود؟ آنها هم امیران این کشور هستند. او تصریح کرد: نمی‌شود به خاطر اینکه بگوییم این دولت خوب نیست یا به این دولت رای ندهید کار مثبت آن را زیر سوال ببریم. وزیر کشور دولت اصلاحات برجام را یکی از کارهای افتخار آفرین ایران دانست و گفت: ما باید به آن افتخار کنیم و همانقدر که اسراییل و دشمنانِ افراطیِ خارجی ایران از آن عصبانی هستند، ما باید از آن خوشحال باشیم و به آن مباهات کنیم. او ادامه داد: الآن هم خود ملت باید انتخاب کنند که می‌خواهند همان مسیر تحریم‌ها و تهدیدها ادامه یابد و یا مسیر بهبود روابط و تعامل با دنیا و تنش زدایی با جهان؟ نوری گفت: چگونه بدون محاسبه درآمد هزینه، این‌گونه بی‌محابا وعده‌هایی می‌دهید که هیچ دولتی قادر به انجام آن نخواهد بود و تنها باعث تشویش خواهد شد؟
با انتشار بیانیه‌ای مطرح شد
6000 امضای اهالی فرهنگ پای صلاحیت روحانی
همدلی| در حالی که بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر، به صورت خودجوش و با انتشار تصویر، متن و فایل‌های ویدیویی در فضای مجازی حمایت خود را از ادامه ریاست جمهوری حسن روحانی اعلام کرده بود، روز گذشته بیانیه‌ای با امضای بالغ بر 6000 نفر از اهالی فرهنگ منتشر شد که در آن از مردم خواسته شد که به روحانی رای دهند تا «دست معارضان و خشونت‌طلبانی که سد راه رشد و اعتلای فرهنگ و هنر هستند، از دامن سرزمین ما کوتاه شود» در روزهای گذشته هنرمندانی چون جمشید مشایخی، رضا کیانیان، لیلی رشیدی، مهراب قاسمخانی در موقعیت‌های مختلف از مردم خواستند که در روز 29 اردیبهشت نام روحانی را در برگه رای خود بنویسند. روز گذشته نیز بالغ بر 6 هزار نفر از هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر، بیانیه حمایت از دکتر حسن روحانی را در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری امضا کردند. در میان امضاکنندگان، اسامی هنرمندان، نویسندگان و چهره‌های شاخص عرصه فرهنگ و هنر به چشم می‌خورد؛ هنرمندان سینما، تئاتر، موسیقی، تجسمی، اهل قلم، روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و منتقدان ازجمله امضاکنندگان بیانیه‌های حمایتی بوده‌اند.
در فرازى از این بیانیه‌ 6000امضایی،آمده است:«به ایران می‌اندیشیم، به ایرانی که در چشم جهانیان جایگاهی داشته باشد که شایسته آن است، به ایرانی که شهروندان شریفش از آرامش، امنیت، احترام، امید به زندگی و رفاهی برخوردار باشند که شایسته آنند. به ایرانی پاک از دروغ، نیرنگ و عوام‌فریبی، به ایرانی که در آن نویسندگان، هنرمندان و اهالی قلم بدون هراس از محدودیت‌های غیرقانونی، به آفرینش، خلق و نشر ادبیات و هنر خویش بنشینند و امید داشته باشند آن چنان که شایسته است قدر بینند و بر صدر نشینند و مطمئن باشند کار اهل فرهنگ به خودشان سپرده می‌شود.»
اهالی فرهنگ ادامه دادند:«ما با تکیه به تمامی این باورها، در انتخابات ریاست جمهوری به دکتر حسن روحانی رای می‌دهیم که با تمام محدودیت‌ها، فشارها و موانعی که وجود دارد، برای تحقق این باورها، گام‌ برداشته‌اند و امید آن داریم که در دوره جدید ریاست جمهوری خویش، بیش از پیش به وعده‌های خود و مطالبات به حق اهالی فرهنگ و هنر پای بفشارند و در دفاع تمام قد از قانون و حقوق مردم در همه‌ سطوح آن، از پای ننشینند. صدای فرهنگ در دولت جدید طنین بیاندازد، مطالبات اهالی فرهنگ بیش از پیش شنیده شود و دست معارضان و خشونت‌طلبانی که سد راه رشد و اعتلای فرهنگ و هنر هستند، از دامن سرزمین ما کوتاه شود.»
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است:«امید که این حمایت بى‌نظیر همراه با نگاه انتقادی و مطالبه‏‌محور این افراد پشتوانه‌ حمایت‌هاى دیگر شود و با رسیدن به پیروزى، همه مردم ایران در چشیدن طعم شیرین نتیجه حرکت‌هاى مدنى شریک هم باشند. همنشینی چهره‌هایی همچون ابوتراب خسروی،‌ احمد پوری، مژده دقیقی، لیلی گلستان، عباس مخبر، حمید امجد، حسین پاکدل، میترا الیاتی، مصطفی رحماندوست، مهرداد اسکویی، احمد اکبرپور، بلقیس سلیمانی، ناهید طباطبایی، سهیل محمودی، شهرام اقبال‌زاده، سعید عقیقی، سودابه سالم، پروین سلاجقه، فرشته صدر عرفائی، لیلی رشیدی، رویا صدر، وحید نصیریان، غلامرضا امامی، اسدالله امرایی، مازیار میری، امیر سحرخیز،‌ عبدالجبار کاکایی. شهلا انتظاریان، محمدعلی شامانی، فریدون عموزاده خلیلی، امیرشهاب رضویان، نگار اسکندرفر، محبوبه نجف‌خانی، ساعد باقری، افشین علا، جعفر ابراهیمی‌نصر(شاهد)، علی عبداللهی، آریا آرام‌نژاد، ستاره اسکندری، محمدحسن شهسواری، امیر دژاکام، مهدی حجوانی، سیدعبدالجواد موسوی و بسیاری دیگر از نام‌ها که در ادامه فهرست امضاکنندگان بیانیه می‌خوانید، سرچشمه تلاش‌های بعدی ما برای پیروزی و پس از آن رسیدن به حال بهتر و شرایط شایسته‌تر اهالی فرهنگ خواهد بود.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه