روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
04 اردیبهشت 1396  |  ورزش  |  کد خبر: 29873
0
0
«تذکره اندوهگینان» در نمایشگاه کتاب
ایلنا | نویسنده رمان «تذکره اندوهگینان» اعلام کرد که این اثر را در نمایشگاه کتاب ارائه خواهند کرد. داستانی رازآلود درباره سفر از اندوه به شادی‌ست. مطهری در این رمان ۲۴۰ صفحه‌ای داستانِ جوانی افسرده و جستجوگر در قرن چهارم هجری را روایت می‌کند. شخصیت محوری داستان -عبدالله- در مسیر سفر خود با پدیده‌ها و آدم‌هایی ژرف مواجه می‌شود. «تذکره اندوهگینان» داستانی‌ست درباره انسان معاصر؛ انسانی در جستجوی خویش. زبانِ داستان به فراخورِ حال زبانی نسبتاً کهن است. به‌عقیده نویسنده، مهمترین دستاورد این رمان برای خواننده «پرسش» است.
در پشتِ جلد کتاب آمده است: «اندوه را مَرکبِ شادی کن! این داستانِ توست. داستانت را بخوان. ورق بزن. در سرآغاز هزارتوی پرافسانه‌ای، در مسیر عبدالله را ملاقات می‌کنی. عبدالله تویی، عبدالله همذات توست. به قرنِ چهارم می‌روی. در این سفر، از غم به شادی، در پیمودنِ جاده اندوه، با عبدالله همسفر می‌شوی، با خودت. این داستانِ ما است.» این رمان حاصل دو سال کار مداوم نویسنده از فروردین ۱۳۹۳ تا آذر ۱۳۹۵ است. فهیمه شانه ویراستاری اثر را برعهده داشته و تصاویر کتاب اثر نگین یشمی است. در بخشی از متنِ کتاب می‌خوانیم: «چون آتش می‌نشست، مردان به نزدِ شیخِ خود می‌شدند تا مجلسِ مصاحبت درخواهند. اما آتشِ جانِ عبدالله نمی‌نشست. آتشِ عشق و آتشِ اندوه که باز به هیزمِ کینه مردان شعله برخاسته بود.». چون بخسبید در رویا شد. معشوقه سیمتن‌ به بر داشت. سیمای فاطمه بی‌خلل بود: راست و آراسته، برون‌جسته از فراخنای خیال، نه به‌خود که به‌ناخود. بخسبیده بودند، در هم پیچیده. گو سپاهِ ملاحت به هزیمت آمده بود، با ساز و برگی از دو گویِ آبگون، لطیف‌کُرکِ درخشنده، لرزان بر گلگون گونه‌ها، ناوکِ مژگان سایه‌گستر بر افعیِ چشم‌ها و همه یک‌تن: نرمِ خردکننده تن. و نوری جادوسرشت رجزخوانِ آن همه. فاطمه بر هماوردِ بی‌دفاع نشست. سحر ندمیده، سِحرشده از جا بخاست. جامه تر بود و قلب بی‌قرار. گریست.»
برگزاری نشست «موسیقی ترکمن»
مهر | دومین نشست تخصصی موسیقی ترکمن از سلسله نشست‌های تخصصی موسیقی نواحی ایران دوشنبه چهارم اردیبهشت‌ماه به همت معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر و با سخنرانی هوشنگ جاوید و جهانگیر نصری اشرفی در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. تالار ایران فرهنگستان هنر ساعت ۱۵ روز دوشنبه چهارم اردیبهشت‌ماه میزبان علاقه‌مندان موسیقی نواحی با برگزاری نشست تخصصی موسیقی ترکمن خواهد بود. در این نشست تخصصی هوشنگ جاوید و جهانگیر نصری اشرفی از پژوهشگران صاحب‌نام موسیقی اقوام که طی سال های گذشته پژوهش های متعددی را در عرصه موسیقی نواحی ایران انجام داده‌اند، به بیان نقطه نظرات خود پیرامون موسیقی منطقه ترکمن می‌پردازند. طواق سعادتی، رسول سعادتی، حاجی محمد ایرانی و محمد رژیم از جمله هنرمندان صاحب‌نام موسیقی اقوام هستند که در این نشست تخصصی به اجرای بخشی از موسیقی منطقه ترکمن می‌پردازند.
معرفی برنده جایزه نوبل اسپانیایی
ایسنا | «ادواردو مندوزا» رمان‌نویس مطرح اسپانیایی موفق شد جایزه مهم ادبی «میگوئل دو سروانتس» را که به «نوبل اسپانیایی» شهرت دارد، از آن خود کند. «دویچه وله» نوشت: جایزه «سروانتس» که مهم‌ترین افتخار ادبی جهان اسپانیولی‌زبان‌ها محسوب می‌شود،‌ در این دوره نصیب «ادواردو مندوزا» رمان‌نویس اهل اسپانیا شد. فیلیپ ششم پادشاه اسپانیا طی مراسمی رسمی این جایزه ۱۲۵ هزار یورویی (۱۳۲ هزار دلار) را به پاس دستاوردهای ادبی عمر مندوزا به این نویسنده تقدیم کرد. «مندوزا» با روایتی بی‌نظیر به نقل داستان‌های جنایی می‌پردازد و در ژانرهای دیگر هم دستی بر آتش‌ دارد. بیشتر داستان‌ها و رمان‌های او در بارسلونا اتفاق می‌افتند و به‌نوعی تاریخ و رویدادهای روز این شهر را روایت می‌کنند.
وزیر فرهنگ اسپانیا از «مندوزا» به خاطر استفاده از عناصر ایهام،‌ هجو و کمدی در کتاب‌هایش که میراث ۴۰۰ ساله «سروانتس»‌ به حساب می‌آید، تقدیر کرد. «ادواردو مندوزا» پس از تحصیل در رشته حقوق و فعالیت به عنوان مترجم در نیویورک، ‌اولین رمانش را در سال ۱۹۷۵ به چاپ رساند. این نویسنده ۷۴ ساله با داستان‌های جنایی خود مسیر جدیدی را در حوزه جنایی‌نویسی ادبیات اسپانیایی باز کرد و ترجمه کتاب‌هایش در کشورهای مختلف مورد استقبال قرار گرفته است. «شهر شگفتی‌ها»،‌ «سال سیل» و «یک کمدی سبک» از جمله آثار ادبی «مندوزا» هستند. پیش از او نویسندگانی چون «ماریو بارگاس یوسا» و «خوان مارسه» موفق به کسب جایزه «سروانتس» شده‌اند. جایزه‌ «سروانتس» که گاه با نوبل ادبیات مقایسه می‌شود،‌ سال ۱۹۷۶ راه‌اندازی شد تا نویسندگان برجسته حوزه‌ ادبیات اسپانیولی‌زبان را مورد تقدیر قرار دهد.
استقبال دوباره از کیهان کلهر
ایلنا | شیرازی‌ها که سال گذشته طی سه اجرا میزبان کیهان کلهر و گروهش بودند، یکبار دیگر در سالن حافظیه این شهر به تماشای کنسرت «پردگیان باغ سکوت» خواهند نشست. محسن خباز، برگزارکننده کنسرت کیهان کلهر در شیراز، ضمن اعلام این خبر گفت: «کیهان کلهر کنسرت «پردگیان باغ سکوت» را برای چهارمین بار است که در شیراز برگزار می‌کند. در اسفند سال ۹۵ کلهر این کنسرت را به مدت سه شب در شیراز روی صحنه برد که آن اجراها با استقبال جالب توجه مردم این شهر روبرو شد؛ از این رو با درخواست‌های مکرر کنسرت کیهان کلهر برای 3 اردیبهشت تمدید شد. خوشبختانه گیشه‌ نشان می‌دهد مردم شیراز از اجرای امشب نیز استقبال خوبی داشته‌اند.»
مدیر موسسه فرهنگی هنری شهر آفتاب در ادامه افزود: «در این کنسرت که از ساعت 9 آغاز می‌شود نوید افقه (نوازنده تنبک)، هادی آذرپیرا (نوازنده تار) و علی بهرامی‌فرد(نوازنده سنتور) کیهان کلهر را همراهی می‌کنند. نکته جالب اینکه، کنسرت‌های خاص و موسیقی‌های بدون کلام در شیراز به شدت مورد توجه مردم هنردوست این شهر قرار دارد؛ در مقایسه با سایر شهرها، شیراز ازنظر توجه به کنسرت‌ها و برنامه‌های اینچنینی فضای مناسب‌تری دارد. این کنسرت کیهان کلهر نیز به دلیل استقبالی که از آن صورت گرفت یک اجرا دیگر تمدید شده است.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه