روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
31 فروردین 1396  |  ورزش  |  کد خبر: 29670
0
0
حدیث نفسی بنام «مشتاقی و مهجوری»
مهر | حسن یاقوتی نقاش و مدرس دانشگاه معتقدست هنرمندانی که کارهای مذهبی و دفاع مقدس می‌کنند گاهی باید با موضوعات آزادتر هم کار کنند و تاثیر این تجربه ها را به کارهای مذهبی خود بیاورند. حسن یاقوتی که پیشتر آثار او را در حوزه‌های هنر مقاومت و هنر مفهومی و انقلاب دیده بودیم این روزها نمایشگاهی در گالری زمستان خانه هنرمندان ایران برپا کرده که روی طبیعت و طبیعت بی جان متمرکز شده است و برای نخستین بار یک پرتره نیز به نمایش گذاشته است. یاقوتی درباره نمایشگاه جدیدش که به لحاظ مفهومی آزادتر هستند گفت: «زمان زیادی از برپایی نمایشگاه انفرادی‌ام می‌گذرد اما در این سال‌ها در نمایشگاه‌های گروهی زیادی شرکت کرده‌ام و هر سال از جشنواره هنر مقاومت یا جشنواره فجر هم سفارش داشته‌ام.»
وی که در حوزه کار با مداد و قلم فلزی روی مقوا و رنگ روغن تبحر دارد و آثار جدیدش را نیز با همین دو تکنیک ارائه داده است، ادامه داد: «اسم نمایشگاه که «مشتاقی و مهجوری» است از کتاب مصطفی ملکیان برداشتم و پرتره‌ای که کار کردم هم از چهره ایشان است، اما به‌طور کلی کارها نوعی حدیث نفس است و وقتی به آنها نگاه می‌کنم به روحیاتم نزدیک است. احساس می کنم هر چقدر هم به طبیعت نزدیک می‌شویم باز با نوعی مهجوریت برای دسترسی به حقیقت روبه‌رو هستیم.»
برگزیده چهارمین بی‌ینال نقاشی معاصر ایران بیان کرد: «معمولا آثارم را ذهنی می‌کشم مثلا در هشت کار این نمایشگاه «ابر» را سوژه قرار دادم و آنها را به زمین نزدیک کردم تا به نوعی این موضوع را بیان کنم که زمین جایی نیست که نتوان آنجا آسمانی شد. اگر به باقی کارها هم نگاه کنید از نظر محتوایی از این نگاه بهره می‌گیرند. در واقع شاید شکل و فرم کارهایم تغییر کرده باشد و تغزل‌گونه شده باشد اما همان مفاهیمی را که همیشه در نقاشی دنبال می‌کردم دارد فقط کمی آزادانه‌تر به فرم و رنگ و... نگاه کرده‌ام. فکر می‌کنم اگر مثلا فردا کاری در حوزه دفاع مقدس به من سفارش بدهند بعد از این تجربه‌ها رهاتر و بی قید و بندتر از نظر موضوع روی آن کار می‌کنم. موضوع گرچه بسیار روی کار تاثیرگذار است اما احساس می‌کنم می توان روی موضوعاتی اینچنین هم آزادانه‌تر به فرم نگاه کرد.»
وی در پاسخ به اینکه برخی از کارهای شما به انتزاع نزدیک شده است نیز گفت: «در چیدمان آثار هم سعی کردم این دسته از کارهایم را در آخر نمایشگاه به نمایش بگذارم تا این مسیر کاری که دنبال کردم مشخص شود. همانطور که اشاره کردید کارهایی که این اواخر خلق کردم به انتزاع نزدیک‌تر است البته منظورم از انتزاعی کار کردن ادای مدرنیست‌ها را در آوردن نیست. مثلا شما نگاه می‌کنید به آثار هنرمندی چون مارک روتکو که یک سری فرم هندسی را با رنگ روی بوم می‌آورد اما همان کارها را دقیق نگاه کنید به شدت مذهبی هستند. درست است که او مستقیم به مذهب اشاره نکرده است، اما با فرم و رنگ و حتی انتخاب قاب اثر خود معنویت را نشان می‌دهد.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه