روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
31 فروردین 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 29645
0
0
اخبار منتشرشده درباره بررسی صلاحیت‌ها تکذیب شد
ایسنا | سخنگوی شورای نگهبان با انتقاد از اینکه مجددا خبرهای کذب دیگری در خصوص انتخابات و بررسی صلاحیت‌ها منتشر شد و با بیان اینکه هیچکدام صحت نداشت، از دستور جلسه روز چهارشنبه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری خبرداد. عباسعلی کدخدایی در کانال تلگرامی خود نوشت: «ملاقات‌های متعدد، حضور در مجلس و دیدار با جمعی از نمایندگان محترم، بررسی برخی از پرونده‌ها، و نهایتا مصاحبه زنده در شبکه العالم بخشی از کارهای روز گذشته بود. البته مجددا خبرهای کذب دیگری در خصوص انتخابات و بررسی صلاحیت‌ها منتشر شد که هیچ کدام صحت نداشت. روز چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه جلسه عمومی شورای نگهبان برقرار است و دستور جلسه نیز بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری است. اولین فرصت قانونی اعلام نظر نیز پنج شنبه ۳۱ است.»
لیست اصلاح‌طلبان تهران هفته آینده منتشر می‌شود
ایلنا | یک عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان از انتشار لیست جریان اصلاحات برای انتخابات شورای شهر تهران در هفته آینده خبر داد. حسین کمالی درباره نحوه بسته شدن لیست شوراهای شهر از سوی اصلاح‌طلبان گفت: شاخص‌هایی برای کاندیداهای اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر مشخص شده است که مربوط به تخصص‌های مورد نیاز شورای شهر است . دبیرکل حزب اسلامی کار گفت: پژوهش‌هایی در این زمینه انجام شده است و سوابق اجرایی که باید کاندیداها دارا باشند و با وظایف شورای شهر مرتبط باشد، لحاظ شده است. او با بیان اینکه بحث پاکدستی و اصلاح‌طلبی از محورهای اساسی کار است،‌ بیان کرد: غربالگری بر اساس موارد ذکر شده انجام می‌شود و کسانی که باید به مرحله نهایی برسند مشخص خواهند شد. کمالی با اشاره به بیانیه شورای عالی سیاست‌گذاری برای داوطلبان انتخابات شوراهای شهر گفت: در این بیانیه از همه افراد اصلاح‌طلبی که تقاضا داشتند در لیست اصلاح‌طلبان قرار گیرند درخواست شده مدارک و سوابق خود را اعلام کنند تا به شورای عالی سیاست‌گذاری ارائه شود. او با بیان اینکه گروهی ۱۴ نفره تعیین شدند که در غربالگری در مرحله اول امتیاز افراد را بر اساس خوداظهاری مشخص می‌کنند، افزود: در مرحله اول حدود ۲۰۰ نفر تعیین می‌شوند و به مرحله دوم می‌روند که باید حائز امتیاز کاری اداری و تخصصی باشند. دبیرکل حزب اسلامی کار بیان کرد: پس از محاسبه امتیازات این ۲۰۰ نفر به گروه ۷ نفره‌ای که تحت نظر هیات رئیسه شورای عالی سیاست‌گذاری است، قرار می‌گیرد از این تعداد ۴۲ نفر انتخاب می‌شوند و به هیات رئیسه شورای عالی ارائه می‌شوند. کمالی تاکید کرد: بر اساس سهمیه جوانان، سهمیه بانوان، تناوب و تخصص کاندیدا برای شورای شهر ۲لیست ۲۱ نفره در اختیار شورای عالی سیاست‌گذاری قرار می‌گیرد و لیست اصلاح‌طلبان شوراهای شهر از بین این دو لیست ۲۱ نفره انتخاب می‌شود. عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: تفاوت، تنوع و تخصص باید در هر دو مرحله گزینش کاندیدا‌ها مشخص شود، تا اگر به طور مثال در لیست اول فردی دارای تخصص در رشته حقوق بود و رای نیاورد از لیست دوم فردی که دارای تخصص حقوقی است، معرفی شود نه اینکه از سایر رشته‌ها فردی را برگزینیم، بنابراین سیستمی که باید تخصص‌های مختلف را تامین کند، لحاظ خواهیم کرد. کمالی درباره زمان معرفی لیست شورای شهر اصلاح طلبان، بیان کرد: احتمالا تا یک شنبه یا دوشنبه هفته آینده لیست ۲۱ نفره مشخص می‌شود و در اختیار گروه ۷ نفره شورای عالی قرار می‌گیرد و اعلام رسمی نمی‌شود.
تذکر جدی آیت‌الله مکارم به نامزدهای ریاست‌جمهوری
ایرنا | یکی از مراجع تقلید گفت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با درک شرایط حساس منطقه و جهان مراقب باشند تا در تبلیغات و سخنان آنان چهره نظام تخریب نشود. آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم گفت: در آستانه انتخابات قرار داریم و امید است این رویداد با حضور پرشور مردم به عرصه‌ای دشمن شکن تبدیل شود؛ نامزدهای انتخابات مراقب باشند تا سخنان آنان، به چهره نظام در عرصه بین‌المللی لطمه‌ای وارد نکند. آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: ایران کشوری آباد و در سطح منطقه نمونه است بنابراین نباید به خاطر مشاهده برخی از مشکل‌ها، چهره نظام را تخریب کرد.وی ادامه داد: دشمنان منتظر هستند ببینند حضور مردم در پای صندوق‌های رای چگونه است، تا اگر درصد مشارکت آنان کاهش داشت فشارهای خود را بیشتر کنند، بنابراین حضور گسترده مردم در انتخابات، توطئه دشمنان را خنثی می کند. وی افزود: نامزدهای انتخابات و مردم وظیفه دارند خط قرمزهای نظام جمهوری اسلامی را رعایت کنند؛ نباید در ایران نامزدهای انتخابات مانند آمریکا برای کسب قدرت هر صفت ناپسندی را به یکدیگر نسبت دهند. این مرجع تقلید گفت: در جمهوری اسلامی نامزدها و طرفداران آن‌ها مسئولیت دارند که دروغ نگویند، وعده دروغ ندهند و عوام‌فریبی نکنند؛ ما مسلمانیم و اعتقاد داریم در روز جزا باید در مقابل همه کارهایی که انجام دادیم پاسخگو باشیم، بنابراین نباید برای رسیدن به قدرت دیگران را تخریب کرد و به مردم دروغ گفت. وی با اشاره به این که مردم از عوام‌فریبی و تخریب خوششان نمی‌آید، افزود: حفظ آبروی مسلمان مانند خون او حرمت و اهمیت دارد، بنابراین نباید در دایره امتحان انتخابات برای رسیدن به قدرت هر کاری را انجام داد.
استعفای رهبر از هیات نظارت بر انتخابات
ایسنا | فرهاد رهبر از هیات نظارت بر انتخابات تهران استعفا داده است. اعضای هیات نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در استان تهران عبارت بودند از محمدحسن صادقی‌مقدم، فیروز اصلانی، قاسم محمدطهرانی، غلامحسین اسماعیلی و فرهاد رهبر که اواخر دی ماه سال 95 تعیین شده بودند. به دنبال انتشار اخباری مبنی بر همراهی فرهاد رهبر با رئیسی برای ثبت نام در ستاد انتخابات کشور، از شورای نگهبان پیگیری کرده و مشخص شد، فرهاد رهبر از حضور در این هیات استعفا داده و اکنون نصرآبادی به جای وی در هیات نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در استان تهران حضور دارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه