روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1395  |  بین الملل  |  کد خبر: 28670
0
0
محمود صادقی در گفت وگو با همدلی
روحانی رقیب قابل توجهی ندارد
طبق قانون، صدا و سیما به عنوان رسانه نظام باید در اختیار همه طیف‌های سیاسی قرار بگیرد و رسانه ملی باشد و در آستانه انتخابات نیز همه سلایق سیاسی بتوانند به طور یکسان از امکانات آن برای تبلیغات خود بهره‌مند شوند. ولی رویکرد سلیقه‌ای و یک جانبه این رسانه و تلاش برای حمایت از یک جریان خاص در دوره‌های مختلف صدای اعتراض طیف مقابل را درآورده است. تا حدی که این رسانه خود را رقیب انتخاباتی رئیس جمهور دولت فعلی می‌داند و به قول برخی نمایندگان مجلس به دنبال برنامه‌سازی تخریبی علیه روحانی است. حتی محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز 24 اسفند اعلام کرد که یک «تیم سیاسی ویژه» در این نهاد برای «تخریب» دولت«برنامه‌های حساب شده»تهیه می‌کند. همچنین محمود صادقی نماینده تهران در مجلس تذکر داد که رویکرد صدا و سیما علیه دولت کاملا تخریبی است و این رسانه با دعوت از نامزدهای اصول‌گرا در آستانه انتخابات، رسما به تریبون این جریان فکری خاص تبدیل شده است و به دنبال چهره‌سازی است. صادقی که عضو هیات رئیسه فراکسیون امید و نماینده تهران در مجلس و عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات است در گفت‌وگو با همدلی به تشریح فضای انتخاباتی ریاست جمهوری آتی و عملکرد نامناسب صدا و سیما در فضای رقابتی نابرابر پرداخت. آنچه می‌خوانید حاصل این گفت وگو است.
صدا و سیما که باید رسانه‌ای ملی باشد، معمولا در اختیار یک جریان فکری خاص سیاسی قرار دارد و خصوصا نزدیک به انتخابات رویکردی کاملا جناحی دارد. ارزیابی شما از عملکرد این رسانه نزدیک به انتخابات 96 چیست؟
یکی از عواملی که نقشی تعیین‌کننده‌ای در سلامت انتخابات دارد، سلامت تبلیغات و برخورداری برابر نامزدها از امکانات تبلیغاتی است. به همین دلیل بهره مندی داوطلبان در تبلیغات انتخاباتی با تقسیم برابر متناسب با امکانات در هر انتخابات، از طریق صدا و سیما، به عنوان یکی از سیاست‌های هجده گانه کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است. علاوه بر این مطابق اصل 175 قانون اساسی، در صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران، آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور باید تامین شود. ولی متاسفانه عملکرد صدا وسیما آشکارا سمت و سوی جناحی دارد و به ویژه پس از اعلام اسامی کاندیداهای احتمالی یک طیف خاص، به این نگرانی دامن زده که گویا با وجود ابلاغ این سیاست‌ها قرار نیست تحولی در رویه‌های گذشته این سازمان ایجاد شود. همچنین به وضوح مشاهده می‌شود بعضی از نامزدهای احتمالی انتخابات یک جریان و طیف سیاسی خاص به بهانه‌های مختلف روی آنتن قرار می‌گیرند و آشکارا سعی در چهره‌سازی از آنها می‌شود. به وضوح عملکرد صدا و سیما یک سویه است و بسیار رو و آشکار عمل می‌کند، به نحوی که یک مخاطب عادی هم متوجه این بی‌سلیقگی و رفتار یک طرفه
صدا و‌سیما می‌شود. به نظرم این رفتار صدا و سیما نشان می‌دهد که هنوز از گذشته درس نگرفته است، چرا که رفتار جانبدارانه آن رسانه در سال 88 از یک طیف خاص، باعث بی‌اعتمادی مردم به این رسانه شده است. یکی از مواردی که در سال 88 زمینه ساز تحرکاتی شد، این بود که یک طرف ماجرا احساس کرد صدا و سیما به طور کامل از امکانات بیت‌المال علیه آنها استفاده می‌کند و این رفتار مردم را نسبت به رسانه رسمی نظام بدبین کرد. همچنین اختصاص 100 میلیون دلار بودجه ارزی از صندوق توسعه ملی در بودجه 96 به صدا و سیما آن هم نزدیک به انتخابات شائبه برانگیز است. صندوقی که متناسب با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید ذخیره ای برای آیندگان باشد و ما را به سمت کاهش وابستگی به بودجه نفت هدایت کند.اختصاص این بودجه کلان نفتی به صدا و سیمایی که میلی رفتار می‌کند، هیچ توجیهی ندارد.
در حال نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری هستیم، با توجه به اینکه روحانی 4 سال مسئولیت
ریاست جمهوری را بر عهده داشته‌اند و رقبا تخریب‌های زیادی علیه او و دولتش به راه‌انداخته‌اند، نسبت به انتخابات 92 از چه شرایطی برخوردار است؟
تجارب گذشته به مردم این درس را داده است که فریب شانتاژ، تبلیغات و فضاسازی‌ها را نخورند. آنها به خوبی می‌دانند دولت یازدهم در چه شرایطی زمام امور را به دست گرفت و در چه شرایطی کشور را از بحران و وضعیت فوق‌العاده در عرصه بین‌المللی و داخلی خارج کرد. هرچند مشکلات انباشته شده مانع از این شده است که مردم این تغییر وضعیت را تا کنون در سفره‌های خود به طور ملموس احساس کنند، ولی آهنگ رشد اقتصادی تازه در سال جاری شروع شده است و زمان می‌برد تا به جایگاه مطلوب برسد. با توجه به همه تبلیغات منفی غیر منصفانه علیه دکتر روحانی در مراجع رسمی و از طرف رقبا، معتقدم که در شرایط مطلوبی قرار دارد و به نتیجه انتخابات خوشبین هستم.
البته اعتقاد دارم تیم رسانه‌ای دولت در بعد اطلاع‌رسانی و ارائه گزارش و کارنامه خود بسیار ضعیف عمل کرده است و باید در این زمینه تقویت شود. دولت یازدهم دولت کاری است و زیاد به بعد تبلیغاتی توجه نمی‌کند و به جای تبلیغات به خدمت رسانی فکر می‌کند ولی باید بازنگری در تیم رسانه ای خود داشته باشد. خصوصا که صدا و سیما شمشیر را علیه دولت از رو بسته و علیه دولت سیاه نمایی می‌کند. همچنین جای تعجب دارد که نهادی رسمی مثل مجلس خبرگان که تاکنون سابقه نداشته علیه دولت موضع گیری کند، متاسفانه نسبت به این دولت چنین رفتاری دارد و از تریبون‌های رسمی و نماز جمعه هم شاهد تخریب‌هایی علیه دولت هستیم. هرچند خوشبختانه این رفتار و سیاه نمایی‌ها از طرف مردم جواب معکوس می‌دهد و بر خلاف آن واکنش نشان می‌دهند.
با توجه به لشکر عظیمی از اصول‌گرایان که تاکنون برای رقابت با روحانی در انتخابات پیش رو اعلام نامزدی کرده‌اند، آیا چهره‌ای را قابل رقابت با روحانی می‌دانید؟
در بین این افراد که اعلام نامزدی کرده‌اند، برخی هستند که چندین بار تاکنون نامزد شده‌اند و نتیجه‌ای نگرفته‌اند. برخی دیگر هم نظامی هستند و مردم بارها به آنها نشان داده‌اند که از نظامی‌ها برای انتخابات استقبال نمی کنند، ولی همچنان در این دوره هم قصد نامزدی دارند. به نظرم از بین چهره‌هایی که در انتخابات 96 اسم‌شان برای رقابت با دکتر روحانی مطرح شده است، چهره‌ای که توانایی رقابت جدی با روحانی را داشته باشد، وجود ندارد. هرچند با کمک صدا و سیما در حال چهره‌سازی از برخی افراد هستند، ولی بعید می‌دانم بتوانند با این کارها فرد قابل رقابت و جدی به میدان رقابت معرفی کنند.
به نظرشما اصول‌گرایان قصد ندارند تا زمان انتخابات روحانی و اصلاح‌طلبان را با گزینه‌های مطرح شده سرگرم کنند سپس در زمان انتخابات گزینه اصلی و نهایی خود را معرفی کنند تا جامعه را دچار شوک کنند؟
شاید اصول‌گرایان و رقبای روحانی بخواهند و دوست داشته باشند به جامعه شوک وارد کنند، ولی چنین شخصی در این جریان وجود ندارد که این توانمندی را داشته باشد جامعه را دچار شوک کند. بالاخره شخصیت‌ها و چهره‌های اصول‌گرا را می‌شناسیم و چه از بین کسانی که اعلام نامزدی کرده‌اند و چه کسانی که به این میدان ورود نکرده‌اند، کسی وجود ندارد که این قابلیت را داشته باشد. همچنین برای مردم کارنامه همه نامزدهای انتخاباتی روشن است و برخی از این گزینه‌ها جز ایجاد هرج و مرج و آشفتگی در حوزه سیاسی کار دیگری بلد نیستند و آنها هم علیه دولت فعلی فضا‌سازی می‌کنند. حرف آنها این است که چرا آشفتگی که ما طی 8 سال در کشور ایجاد کرده ایم را روحانی نتوانسته در 4 سال گذشته کامل سروسامان دهد. بنابراین مهره قابل رقابتی با روحانی در بین همه نامزدهای مطرح شده ندارند.
بقایی از نزدیکان احمدی‌نژاد است که با وجود داشتن پرونده باز در قوه قضاییه و سابقه زندان، نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرده است و مورد حمایت قاطع احمدی نژاد و مشایی قرار دارد. نظر شما درباره این موضوع چیست؟
بقایی سابقه کیفری دارد و نمی تواند نامزد انتخابات
ریاست جمهوری شود و تایید صلاحیتش محتمل نیست.
ولی سخنگوی قوه قضاییه درباره بقایی گفته بود «به عبارت دیگر داشتن یا نداشتن پرونده مفتوح یا غیرمفتوح الزاما باعث احراز یا رد صلاحیت افراد نمی‌شود».
شورای نگهبان باید در این زمینه پاسخگو باشد. چرا که در این صورت یک دزد هم می‌تواند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.
در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان صلاحیت نامزدها را بررسی می‌کند.
مشایی تهدید کرده بود که اگر بقایی رد صلاحیت شود دوقطبی خطرناکی در جامعه ایجاد می‌شود. به نظر شما این تهدید‌ها چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟
ما به این تهدیدها، حرف‌های توخالی و شانتاژ این افراد عادت داریم و نباید به این حرف‌ها توجه کنیم. مثلا اعلام می‌کنند در فلان روز اتفاقی می‌افتد ولی هیچ اتفاقی رخ نمی دهد و بعد از آن هیچ توضیحی هم نمی‌دهند که چرا آن اتفاق نیفتاد. آنها با حرف‌های غیر متعارف و رفتارهای غیر معمول سعی می‌کنند خودشان را مطرح کنند. بنابراین نباید آنها را جدی گرفت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه