روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1395  |  بین الملل  |  کد خبر: 28667
0
0
گفت و گو با مهدی تقوی اقتصاددان ارشد استاد دانشگاه علامه درباره روند شاخصه‌‌های اقتصادی در سال 96
منش اقتصادی روحانی باید ادامه یابد
همدلی |رضا نحوی- برخلاف وضوح عملکرد دولت در سیاست خارجی، ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت آن گونه که باید ملموس نیست. به همین خاطر منتقدین دولت راحت‌تر می‌توانند کارهای اقتصادی دولت را به نقد بکشانند. با این همه اقدامات مثبت دولت تدبیر و امید همیشه مغفول مانده است. از کنترل نرخ تورم تا رشد اقتصادی 7 درصدی و... در همین رابطه با مهدی تقوی اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه از پشت پرده انتقادات مخالفین و همچنین از چگونگی حفظ دستاوردها در سال 96 پرسیدم. این اقتصاددان با بیان اینکه باید اهالی روزنامه دستاوردهای مثبت دولت را بیش از پیش منتشر کنند گفت منتقدین از طرح چنین انتقاداتی در پی اهدافی دیگر هستند. وی همچنین وضعیت کلی اقتصاد را در سال 96 به شرط تداوم حرکت دولت تدبیر و امید رو به جلو و مثبت ارزیابی کرد. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانیم.
در ابتدا می‌خواهم بپرسم ارزیابی شما از عملکرد دولت روحانی در بخش‌های مختلف اقتصاد چیست؟
من با کلیت اقتصاد درگیرم، از این بابت سوال شما را این گونه مطرح می‌کنم، اقتصاد ما در سال 96 به چه سمتی می‌رود و رویکرد دولت یازدهم در حوز اقتصاد چه مولفه‌هایی دارد؟ ببینید یک مساله‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در تحریم‌ها یک میلیون بشکه صادر می‌کردیم درحالی که سهمیه اوپک ما 2/5بشکه در روز بود. در آخرین نشست اوپک قرار شد کشورهای اوپک صادرات و تولیدش را کم کنند البته در مورد ایران استثناء قائل شدند، چرا که در تحریم‌ها حق اساسی‌اش در فروش نفت ضایع شده بود. با وقوع برجام بود که کلیت اقتصادی که در آستانه فروپاشی بود، بار دیگر به مسیر اصلی‌ خودش بازگشت. در واقع می‌توان گفت که پویایی اقتصاد ما تا بخش زیادی مرهون هوش و ذکاوت دستگاه دیپلماسی و در راس آن آقای ظریف بوده است. از این رو وقوع برجام همژ برای سیاست ما و هم اقتصاد باید یک مبنا قرار
گیرد.
دولت اعلام کرده رشد اقتصادی 10درصدی می‌شود به نظر من برای سال آینده چنین رشدی اتفاق نخواهد افتاد. پیش بینی من این است که روند رشد اقتصادی روندی افزایشی است.
ولی برخی ژ کارشناسان معتقدند رشد سال 95 رشدی کاملا متکی به نفت است و اگر نفت را از آن بگیری رشد یک‌درصدی خواهیم داشت.
بگذارید ابتدا درباره دلایلم درباره جهش رشد اقتصادی در سال آینده توضیحاتی بدهم. بی‌تردید با گذر زمان از قبل برجام ماشاهد افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی خواهیم بود و این اتفاق در سال 96 سرعت بیشتری به خود می‌گیرد. شاید قیمت نفت ثابت بماند و شاید هم پایین کمی پایین بیاید، ولی با اقداماتی که دولت در حال انجام آن‌هاست مثل پذیرش استاندارسازی شفافیت مالی بانک‌های بزرگ جهانی این جرئت را پیدا می‌کنند تا به مبادله با ایران بپردازند. پس این را بگویم که متاسفانه منتقدین در سال بعد به هدفشان نخواهند رسید. ما تکانه‌های نفتی شدیدی را تجربه کردیم، ولی تا حدودی این تکانمه‌ها کنترل هم شد. پس پیش‌بینی من برای سال آینده این است که حتی اگر قیمت نفت هم اندکی کاهش یابد ما به سطح رشد خود را حفظ خواهیم کرد. اگر آقای روحانی همین راهی را که انتخاب کرده در سال آینده ادامه دهد هم شاهد رشد بیشتر اقتصادی خواهیم بود و هم تورم کمتر می‌شود. وقتی شما درباره تولید ناخالص ملی یک اقتصاد صحبت می‌کنید یعنی اینکه درباره همه شاخصه‌ها و تولیدات آن اقتصاد حرف می‌زنید. نمی‌توان به راحتی نفت را جدا کرد و گفت رشد اقتصاد نفتی است. خوب مشخص است اقتصاد ما همیشه نفتی بوده است. درست است باید رشد اقتصادی را بدون گاز و نفت سنجید.
وقتی در این دولت نرخ رشد از منفی 6درصد به 7درصد رسید، وقتی در این دولت به تولید بها داده شد و چرخ تولید به گردش درآمد، یعنی اینکه ما با یک اقتصاد در حال رشد مواجهیم. حالا اگر عده‌ای مدام ایراد می‌گیرند در پی اهدافی دیگر هستند. بی‌تردید یک سر این انتقادات غیر علمی و سیاست‌زده به انتخابات پیش رو وصل است.
منتقدین در بحث اقتصاد مقاومتی هم دولت را متهم می‌کنند به عدم پایبندی به این منش اقتصادی در این رابطه توضیح بفرمایید.
من به عنوان یک اقتصاددان معتقدم از آنجایی که مبحث اقتصاد مقاومتی تئوریزه نشده است، هر کسی تصوراتش را از این مفهوم به شکلی بیان می‌کند و چون ما با کثرت تصوراتی درباره اقتصاد مقاومتی مواجهیم به راحتی می‌توان دولت را متهم به عدم وفاداری کنیم. این مفهوم باید توسط اقتصاددانان تئوریزه شود و بعد با واقعیات جامعه و اقتصاد کنونی تطبیق داده شود تا ابعاد عملیاتی شدن پیدا کند. شما اکنون یک دیکشنری اقتصادی پیدا کنید ببینید ‌ترجمه اقتصاد مقاومتی چه می‌شود.
پس شما فکر می‌کنید که در سال 96تورم تک رقمی خواهد ماند؟
من معتقدم نرخ تورم پایین‌تر هم می‌آید. و در این زمینه اتفاقی منحصر به فرد در تاریخ اقتصاد ایران با کم شدن نرخ تورم خواهد افتاد.
برخی از منتقدین معتقدند دولت روحانی می‌خواهد با اعداد و ارقام اذهان عمومی را از مشکلات حل نشده اقتصادی دور کند آنها معتقدند اقتصاد ایران هنوز از رکود خارج نشده است، نظر شما در این باره چیست؟
این دیگر از آن حرف‌های کیلویی و کاملا غیر علمی است. بنده 3جلد کتاب ادوار تجاری درباره رونق و رکود و نوسانات اقتصادی را سال‌ها پیش در 2800 صفحه نوشتم، این کتاب سال‌هاست در دوره دکترا تدریس می‌شود؛ کسانی که این بحث‌ها را مطرح می‌کنند بهتر است اول سه جلد کتاب من را بخوانند تا یاد بگیرند که وقتی می‌گوییم رکود، منظور چه شرایطی است و وقتی می‌گوییم رونق شامل چه شرایطی می‌شود.
به زعم من، دولت آقای روحانی اقتصاد را از رکود خارج کرده و شرایط کنونی که در آن به سر می‌بریم، دوره رونق اقتصادی است.
از نظر مراجع ذیصلاح در شاخص‌های مختلف اقتصادی رشد قابل قبولی را در سه سال گذشته تجربه کرده‌ایم، با این حال بهبود وضعیت اقتصادی آنچنان که باید در زندگی روزمره مردم قابل لمس نیست. در این بار بفرمایید آیا نیاز به زمان است تا فاصله بین آمار و ارقام با واقعیت کم شود؟
ببینید در این دولت عده زیادی مشغول به کار شدند. کسانی که در دولت قبل کارشان را از دست داده بودند دوباره به فضای کار بازگشتند. نا امیدی اجتماعی و اقتصادی و یاس عمومی جایش را به امید عمومی داد. من آمارهایی داریم که در اینجا نمی‌توانم آنها را بیان کنم ولی تا چهار سال پیش نزدیک بود که یک فاجعه تمام عیار را تجربه کنیم. اینکه می‌گوییم فاصله بین اعداد و ارقام با زندگی مردم زیاد است یک حرف علمی نیست. نزدیک به یک میلیون نفرجذب بازارهای کار شدند. به بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی تسهیلات داده شد تا سرپا شوند، طرح مسکن برای بی‌بضاعت‌ها در دستور کار قرار گرفته و بی‌تردید در سال‌های آینده شاهد یک اتفاق خوب در حوزه خانه دار شدن مردم هستیم. همه این‌ها کارهایی است که در عمل انجام شده است. می‌خواهم بگویم تنها یک سری آمار و ارقام نیست، بلکه واقعا دولت تدبیر در وهله اول از بروز فاجعه جلوگیری کرد، در وهله دوم کشور را از بحران ده ساله خارج کرد و در وهله سوم تورم را کنترل کرد و در وهله چهارم تلاش کرد فضای کسب و کار و تولید را احیا کند. شاید هنوز در برخی حوزه‌ها هنوز موفق نشده ،آنها هم به خاطر این است که عمق خرابی‌ها آن‌چنان بالا بوده که نیاز به کار زیربنایی در یک گستره زمانی است.برجام امید را به مردم بازگرداند. برجام تحریم‌ها را لغو، تهدیدات نظامی را دور و نفتمان را به ما بازگرداند. از همین‌روست که به زعم و بسیاری از مردم حرکت این دولت باید ادامه دار باشد. واقعا من متعجم چرا این همه بهانه و ایراد چرا این همه تخریب‌های ناجوانمردانه؟ چرا منتقدین بهانه جو در این وضعیت ایراد می‌گیرند چرا سرمایه‌گذار خارجی به ایران نمی‌آید. خوب به خاطر شما و تهدیداتی است که مدام بر زبان‌تان جاری است. دولت که نمی‌تواند معجزه کند. پول‌هایی که سال‌ها بلوکه شده بود به ایران بازگردانده شد این اتفاق چطور ممکن بود رخ دهد اگر بانک‌های اروپایی با بانک‌های ما مراوده نداشتند. درست است ما هنوز نمی‌توانیم با دلار آمریکا مبادله داشته باشیم. من می‌گویم اگر به دولت تدبیر فرصت بدهیم بخش اعظمی از مشکلات اقتصاد ما حل خواهد شد. سال آینده سالی خوش یمن هم برای جذب هر چه بیشتر سرمایه خارجی و هم ارتباط با بانک‌های بزرگ و در نتیجه پویایی هر چه بیشتر اقتصاد ما
خواهد بود.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه