روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1395  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 28640
0
0
بلوچستان امن است
بلوچ ها مردمانی مهمان نواز، خوش قلب و متفاوت
همدلی| وریا فرخی: این‌جا بلوچستان است سرزمینی گرم با مردمانی بی‌نظیر. مردمی مهمان‌نواز، خوش قلب و متفاوت. مردان و زنانی با لباس‌های محلی و سوزن‌دوزی‌های خاص بلوچ. از بلوچستان دیدن کنید، فرهنگ غنی مردم بلوچ و حفظ لباس بومی و زبان بلوچی هویتی را زنده نگه داشته که برای هر مسافری خیره کننده خواهد بود. مهربانی مثال‌زدنی این مردم در کنار زیبایی‌های طبیعی و دست نخورده آن سرزمین، شما را حیرت زده خواهد کرد.
چابهار زیبا
یک باور قدیمی می‌گوید سیستان و بلوچستان یازدهمین سرزمینی است که اهورامزدا آفریده است. مناطقی که کمتر دیده شده و ظرفیت‌های خاص گردشگری آن مورد توجه قرار نگرفته است. تعجب نکنید؛ ساحل اقیانوسی عمان، کوه‌های مینیاتوری، قلعه تیس، مسجد تیس، گل فشان و جنگل‌های حرا تنها بخشی از زیبایی‌های طبیعی شهر چابهار است، به بلوچستان سفر کنید و از زیبایی‌های طبیعی و مردم بی‌نظیر آن دیدن کنید. آن‌چه در مورد اشرار شنیدید، ارتباطی با بومیان این منطقه ندارد. هر چه بیشتر با این مردم مرتبط شوید، درمی‌یابید که مردمانی زلال، بی‌ریا ، مظلوم و محروم هستند.
امنیت در چابهار
هر شهری با توجه به جمعیت و مسائل اجتماعی و فرهنگی خود از سطح امنیت متفاوتی برخوردار است. نکته قابل تامل برای همه آن‌ها که از سفر به بلوچستان به دلیل نا امنی حذر می‌کنند، این است که چابهار و روستاهای مرزی اش بی شک امن تر از تهران هستند، گواه این مطلب، سفر ایمن گروه‌های مختلف سَسَمن‌ها به مناطق مرزی است. و این در حالی است که ما در بسیاری از کوچه‌پس‌کوچه‌های تهران، ترس این داریم که مبادا دزدی اتومبیل، موبایل و یا کیف دستی ما را به سرقت ببرد. در کوچه پس کوچه های روستاهای دشتیاری با خیال راحت سفر کنید و از مصاحبت با مردم بلوچ لذت ببرید. در هر شهر و روستایی ممکن است کسی شرارت کند و مرتکب عملی غیراخلاقی شود. آنچه در مورد این قبیل رفتارها شنیدید مربوط به گروهی انگشت‌شمار از این مردم بود که آن هم دیگر اتفاق نمی افتد. امنیت در این منطقه مثال زدنی است، امنیتی که با مهمان‌نوازی و مهربانیِ این مردم سفری متفاوت برای شما رقم خواهد زد.
امکانات برای مسافر و مردم بلوچ
جاده‌هایی مناسب و در بیشتر نقاط آسفالته، برای سفر فراهم است و با خیال راحت می‌توانید در این مناطق عبور و مرور کنید، مشکل اصلی برای این جاده‌ها تاریکی در شب به حساب می‌آید. اکثر جاذبه‌های توریستی منطقه مربوط به طبیعت آن است. اغلب روستاهای این منطقه از دسترسی به آب آشامیدنی لوله‌کشی محروم هستند. خانه‌های بسیاری با خشت و گل ساخته شده‌اند. در برخی از نقاط خانه‌های کپری دیده می‌شوند. شدت محرومیت مردم منطقه از بسترهای رفاهی در بالا ترین حد ممکن است. با این وجود اطمینان داشته باشید، حتی اگر هیچ‌کس را در آن منطقه نشناسید، گرم‌ترین پذیرایی در انتظار شما است. در اکثر روستاها خانه‌ای تحت عنوان مهان سرا وجود دارد که به طور رایگان در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.
‏veryafarokhi@gmail.com
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه