روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1395  |  ورزش  |  کد خبر: 28631
0
0
حرف‌های اهل هنر در مراسم تشییع علی معلم
سفر به خانه ابدی
ایسنا | پیکر زنده‌یاد علی معلم با سخنرانی سینماگران و حضور همکارانش به سمت قطعه هنرمندان بدرقه شد.
صبح دیروز، چهارشنبه (۲۵ اسفندماه) در حالی که به روزهای پایانی سال رسیده‌ایم، جمعی از سینماگران برای چندمین بار در سال ۹۵ در خانه سینما جمع شدند تا یکی دیگر از همکاران خود را به خانه ابدی بدرقه کنند.
در ابتدای این مراسم عزیزالله حاجی مشهدی شعری را که برای علی معلم سروده بود، قرائت کرد و پس از آن جواد طوسی رئیس انجمن منتقدان خانه سینما با بیان اینکه امسال چه سالی بود و چه پایان و آخر خط تلخی داشتیم، گفت: استقلال یکی از ویژگی‌های بارز علی معلم بود و او بر پایه همین استقلال و نگاه رفاقتی که داشت ترکیب متناقضی از «سر تامس‌مور» در «مردی برای تمام فصول»، «مایکل کورلئونه» در «پدرخوانده» و رندی حافظ بود.
او افزود: علی معلم بر پایه رفاقت خود جشن حافظ را برگزار می‌کرد و به یک حوزه تصمیم‌گیری رسیده بود. او تلاش می‌کرد تفکر مایکل کورلئونه‌ای خود را با فضا و فرهنگ این‌جایی برگزیند ولی باز هم برتابیده نمی‌شد و رفته رفته به یک انزوا تبدیل شد. وی گفت: علی معلم باید بیشتر در حوزه فرهنگ و هنر به کار گرفته می‌شد و ما باز هم دیر به یک رفیق رسیدیم.
در ادامه مسعود جعفری جوزانی با بیان اینکه هر کشوری سرباز و سپهسالار دارد، گفت: به زعم من علی یکی از بزرگترین سپهسالارهای سینمای ایران بود. او جزو اولین کسانی بود که در اوایل دهه 70 و در شرایطی که خیلی‌ها دنبال فیلم‌سازی می‌رفتند معتقد بود باید برای سینمای ایران بسترسازی کند.
این تهیه‌کننده و کارگردان افزود: علی معلم می‌گفت سینما فقط کلمه نیست بلکه تصویر است. برای همین به «دنیای تصویر» رسید. علی که جان من بود با همه وجودش برای سینما بسترسازی کرد و احساس می‌کرد باید یک جشنواره مردمی به پا شود تا از عواملی که جریان اصلی را در سینما برپا می‌کنند و نیز آن‌هایی که به چشم دیگران نمی‌آیند، تقدیر شود.
جوزانی بیان کرد:‌ او با نگاهی که داشت آدم‌های خودخواه را آزار می‌داد، ضمن اینکه افق‌های بلند را می‌دید و می‌گفت، وقتی از جایی رد می‌شد، می‌گفت یک روز در اینجا اتفاقی بزرگ برای سینمای ایران
رخ می‌دهد.
این کارگردان سینما ادامه داد: کاری که علی معلم کرد را ما یک صدمش را هم نتوانستیم انجام دهیم و باور دارم فرهیختگان انتخاب شده‌اند کاریزماتیک هستند و صدای گرم و گیرای دارند. علی تاثیرگذارترین اهل قلمی بود که من در سینما می‌شناختم.
در ادامه سعید راد با اشاره به اینکه بارها به همراه علی معلم که او را استاد خود می‌داند به بهشت زهرا (س) رفته و  گام‌هایش از خاک آلوده شده است، گفت: حیف که خیلی زود، نوبت به او رسید. علی معلم رفیق و دوست بود و برای خرج کردن عشق همیشه دست به جیب بود.
او افزود: من شاهد بودم جشن حافظ را با چه مشقت‌هایی برپا می‌کرد و این درست است که چرا ما همیشه خیلی دیر می‌رسیم. او در حالی از دنیا رفت و من معلم خود را از دست دادم که آرزوی ساختن فیلم «کوروش» را داشت.
ابوالحسن داوودی: خدایا این سال نحس را به پایان برسان
در بخش دیگری از این مراسم و در زمانی که هنوز پیکر زنده‌یاد علی معلم به خانه سینما نرسیده بود، ابوالحسن داوودی با اشاره به اینکه در مراسم‌های یادبود زیادی صحبت کرده و تنها جایی که تاکنون سخن نگفته بود مراسم  ختم دوست و همکارش بوده، گفت: به نظرم در چنین مواقعی کمی دیر است که فضائل آدم‌ها را برشماریم بنابراین در اینجا می‌خواهم حرف‌هایی را که خطاب به خدا نوشته‌ام
بخوانم.
او با قرائت متنی اظهار کرد: خدایا عاجزانه تقاضا می‌کنم زودتر این سال نحس را به پایان برسانی و به فرشته مقربت بگو سایه‌اش را از سر سینمای ایران بردارد تا این سینما دو روز نفس بکشد. خدایا به عزائیل بگو سبد سینمای ایران پُر شده است. وی اضافه کرد: ما رفت و آمد زیادی با هم نداشتیم اما یک خصوصیت مشترک بین ما بود و آن هم شهرستانی بودن ما با تمام ویژگی‌هایش است، مثل عشق به خانواده و من با وجود عشق و علاقه‌ای که او به خانواده‌اش داشت غیر ممکن است فکر کنم که علی معلم مُرده است.
سپس  سیروس الوند با قرائت شعری از حافظ و شروع سخنش با جمله «به نام آنکه جان را فکرت آموخت» به  عنوان جمله مورد علاقه و پرکاربرد علی معلم اظهار کرد: بعضی تنگ‌نظران که از مرگ کیارستمی خوشحال‌اند و به جایزه اصغر فرهادی هم بی‌تفاوت هستند و نیز آن‌هایی که برای جشن حافظ علی معلم را به دادگاه کشاندند حتما الان خوشحال هستند. اما این بخیلان بدانند که این ستاره‌ها دنباله‌دار هستند و ما دنباله‌شان را می‌بینیم.
معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد: باید برای حفظ سرمایه او
تلاش کرد
در ادامه مراسم، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در مراسم حاضر بود، با اشاره به وجهه مطبوعاتی زنده‌یاد علی معلم گفت: خیلی از سینماگران از ساحت مطبوعات به ساحت سینما رسیده‌اند، اما او ماند و مجله نامداری را طی دو دهه حفظ کرد.او اضافه کرد: متاسفانه ما در مطبوعات چنین اتفاقی را کم داریم، در حالیکه او پایمردانه ایستاد و انصافا یک روزنامه‌نگار، مطبوعاتی و مولف بود که باید تلاش کنیم سرمایه‌ای را که بنا نهاده
مستدام بماند.
پس از آن «آذر معماریان»، همسر علی معلم با سلام به همه کسانی که با خلوص نیت در روز عروج همسرش در مراسم شرکت کرده‌اند، گفت: شاید شما در یک برنامه‌هایی علی را دیده باشید، ولی من از
۱۹ سالگی با او بودم. ای کاش یک دوربین بود و می‌شد تمام لحظات زندگی او را ثبت کرد. بارها به امید می‌گفتم وقتی او از سینما حرف می‌زند، باید حالا که در تلویزیون هم نیست حرف‌های او را و این همه اطلاعاتی که دارد ضبط کنیم تا به گوش مردم و رسانه‌ها برسد و بعدها از آن
استفاده کنند.
وی افزود: من فقط از این ناراحت هستم که در زمان حیاتش آن طور که باید از او استفاده نشد، وگرنه علی معلم آنقدر مهربان بود که هیچ چیزی را در برخوردها و حتی داوری‌هایش دخالت نمی‌داد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه