روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1395  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 28628
0
0
وزیر نفت خبر داد:
توافق نفتی ایران و عراق برای توسعه میادین مشترک
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ، درباره موضوع تفاهم‌نامه وزرای نفت ایران و عراق بر سر میادین مشترک اظهار داشت: ما در خصوص تولید در دو میدان نفت شهر و یک میدان دیگر در خوزستان مذاکره کردیم که به‌طور مشترک توسعه داده شود. یعنی یک طرح توسعه و یک پیمانکار داشته باشد وی با اشاره به اینکه این طرح توسعه مشترک برای اولین بار در ایران اتفاق افتاده است، افزود: بر اساس این تفاهمنامه هر کشوری مجبور نیست که به‌طور جداگانه چاه، تاسیسات و یا واحد بهره برداری احداث کند.زنگنه تصریح کرد: در میادین کوچک باید دو تا سه چاه احداث شود و یک واحد بهره‌برداری کوچک نیز نیاز دارد. بر این اساس نیازی نیست که هر کشوری به صورت جداگانه چاه، واحد بهره برداری و یا خط لوله احداث کند.وی تاکید کرد: سهم نفت دو کشور نیز توافق می شود و هر یک از طرفین در صورت تمایل می‌تواند سهم نفت خود را به دیگری بفروشد و یا بخرد. وزیر نفت یادآور شد: در این طرح شرکت‌ها کار را انجام می دهند و به آن معنا نسیت که دولت‌ها پروژه را اجرا می کند و اگر بخواهیم این کار را بکنیم باید ببینیم که اجازه قانونی به ما داده می شود یا خیر.وی در ادامه از احتمال سپردن توسعه آذر 2 به شرکت اویک خبر داد و افزود: این شرکت باید توانایی خود را اعلام کرده و شرکای خود را معرفی کند و اگر قابل قبول بود کار را با این شرکت ادامه می دهیم.مقام عالی وزارت نفت خاطرنشان کرد: فاز 2 آذر در قالب بیع متقابل توسعه پیدا می‌کند اما این که در قالب قراردادهای جدید نفتی باشد یا خیر در حال بررسی است.
آخرین وضعیت سوخت‌رسانی در ایام نوروز
عباس کاظم پور در گفت‌وگو با ایسنا، درمورد میزان ذخیره بنزین در ایام نوروز اظهار کرد: انبارها با یکدیگر مرتبط هستند و نمی‌توان گفت چقدر بنزین در کدام انبار موجود است. درواقع میزان ذخایر در مقایسه با سال‌های قبل و با نگاهی که به رشد مصرف و میزان تقاضا مطلوب است اما چون ذخیره ما در کل کشور محدود به نقطه خاصی نیست و به صورت شناور عمل می کند، نسبت به تقاضای هر استان و بر اساس پذیرش مسافر توزیع متوازنی صورت گرفته است.وی ادامه داد: ذخیره بنزنی بر اساس عرف مصرف سنواتی استان‌هایی که مسافر پذیری بیشتری دارند صورت گرفته اما قناعت به ذخیره موجود نمی‌کنیم، استان‌ها به خطوط لوله متصل هستند و از طریق نفت‌کش هم می‌توان به آن‌ها سوخت رسانی کرد.بزنینی که در ایام نوروز در کلان شهرها توزیع می‌شود یورو 4 است.مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه داد: با توجه به افزایش تعداد خودروها و افزایش تعداد سفرها پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف بنزین در نوروز امسال بیشتر از سال‌های گذشته باشد.در ادامه درمورد نیز توضیح داد: در زمینه CNG هم مشکلی وجود ندارد و تجهیزات هم به روز است.
صادرات «کالا در برابر نفت»روسیه به ایران به ۴۵میلیارد دلار می‌رسد
نماینده تجاری روسیه در ایران گفت: حجم کالاهایی که روسیه به ایران تحت عنوان قرارداد «نفت در برابر کالا» تحویل خواهد داد به ۴۵ میلیارد دلار در سال خواهد رسید. «آندری لوگانسکی» تصریح کرد: تمام هزینه کالاهایی که در قالب این برنامه به ایران تحویل داده می شود می تواند در حال حاضر سالانه ۴۵ میلیارد دلار باشد. وی ادامه داد: در راستای اجرای این برنامه، قید شده که ۵۰ درصد پرداخت بصورت نقدی و ۵۰ درصد پرداخت در قالب دریافت نفت ایران به ازای مبادله کالا است.وی خاطر نشان کرد که ۵۰ درصد از اقلامی که از روسیه به ایران تحویل داده می‌شود مربوط به کامیون های سنگین و ملزومات راه آهن، اتوبوس و نیز در حوزه صنعت هوایی یعنی تجهیز فرودگاه های کوچک و هواپیماهای آن است.در همین حال «الکساندر نواک» چندی پیش اعلام کرد که میزان تحویل نفت از ایران تحت قرار داد «نفت در برابر کالا» به ۵ میلیون تن در سال خواهد رسید.
برداشت 2.5 میلیون بشکه میعانات گازی
از فاز 20 و 21
مجرى طرح توسعه فازهاى ٢٠ و ٢١ پارس جنوبى گفت: تاکنون ۲.۵ میلیون بشکه میعانات گازی به صورت تجمعی از مخزن فازهای ۲۰ و ۲۱ برداشت شده است.علیرضا عبادی در جمع خبرنگاران با تاکید بر تکمیل خطوط لوله انتقال گاز فازهای 20 و 21، گفت: عملیات براى آغاز برداشت گاز ترش غنی از سکوى فاز ٢٠ در حال انجام است و روز شنبه گاز وارد پالایشگاه می‎شود.وی افزود: آذرماه 95 با راه اندازی سکوی فاز 21، گاز به شبکه سراسری تزریق شد و سکوی فاز 21 هم که در آذرماه نصب شده بود، ٢ هفته پیش راه اندازی شد.عبادی با اشاره به بهره برداری از یک ردیف شیرین سازی پالایشگاه فازهای٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، عنوان کرد: ردیف دوم شیرین سازی این پالایشگاه تا پایان این هفته به بهره برداری می‎رسد.وی ادامه داد: ردیف سوم شیرین سازی این فازها در پالایشگاه هم اکنون در حال فشارگیری با گاز شیرین است و در چند روز آینده با ورود گاز ترش غنی سکوی فاز ٢٠، عملیات فرآورش و تولید گاز شیرین آغاز می‌شود.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو:
خشکسالی همچنان ادامه دارد
معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به آمار بارش‌های کشور، از ابتدای سال آبی جاری تاکنون اظهار داشت: 150 میلی‌متر بارش در کشور رخ داده است که در مقایسه با دوره بلندمدت 6 درصد کاهش و در قیاس با مدت مشابه پارسال 4 درصد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: از شش حوضه اصلی کشور چهار حوضه در مقایسه با دوره درازمدت با کاهش بارش‌ها روبرو بوده و تنها دو حوضه بارش‌هایی بیشتر از متوسط بلندمدت را تجربه کرده‌اند.
رحیم میدانی با اشاره به وضعیت حوضه‌های آبریز اصلی کشور گفت: حوضه خزر پنج درصد، حوضه خلیج فارس و دریای عمان شش درصد، حوضه دریاچه ارومیه 17 درصد و حوضه مرزی شرق 27 درصد کاهش در مقایسه با دوره درازمدت داشته‌اند. همچنین دو حوضه مرکزی با چهار درصد و حوضه قرقون با 11 درصد تنها حوضه‌های با افزایش بارش بوده‌اند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه