روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 اسفند 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 28622
0
0
سال 96 سالی متفاوت در زمینه توسعه داخلی
صادق سامانی‪-‬ بسیاری از منتقدان دولت یازدهم، اعتقاد دارند که مقوله اقتصاد و توسعه داخلی، با تمرکز زدایی همراه بوده و دولت بخوبی نتوانسته بر اوضاع بازار داخلی کنترل و نظارت خوبی داشته باشد، از آن طرف برخی دیگر بر این موضوع نظر دارند که دولت توانسته است به میزان قابل توجهی، اوضاع اقتصادی را کنترل کند و ثبات نسبی را در بازار بوجود بیاورد. شاخص های اقتصادی از نظر "کمی و کیفی" نشان می دهد که دولت تا حدودی توانسته است اقتصاد درونی را به مرز آرامش بکشاند.اگر بخواهیم نگاه منصفانه به مقوله اقتصاد در سال 95 و برنامه های دولت در سال 96 داشته باشیم می‌توان با ذکر مواردی و بصورت گام به گام و البته به شکلی ساده و روان به نتیجه خوبی دست پیدا کنیم.
اقتصاد 95، باید ها و نبایدها
رشد اقتصادی، کاهش نرخ تورم، ثبات نسبی بازار، توسعه سرمایه‌گذاری و ...همه این موارد نشان می دهد دولت در سال 95 روند خوبی داشته و توانسته است از برخی مشکلات و معضلات بکاهد، اما این روند نا کافی بوده است و بصورت جدی در نظر گرفته نشد. جدی نگرفتن اقتصاد داخلی از طرف کارگزاران می‌توان به مثالی تشبیه کرد که می‌گوید؛ آن پشته که گمان می بری بر آن آرام گرفتی نهنگ است، نهنگ".با توجه آمار و ارقام ارائه شده در زمینه مختلف اقتصادی، هنوز فضا برای تلاش وجود داشت و دولت می‌توانست تمرکز گرایی خوبی در ارکان مختلف اقتصادی داشته باشد.با توجه به اقتصاد نفتی کشور، بازار در سال 95 دستخوش قیمت پایین نفت قرار گرفت و موجب شد دولت با کسری بودجه شدیدی مواجه شود که علناً شاهد بودیم تاثیر خود را بطور مستقیم بر بازار داخلی داشته باشد.در کشورهایی که اقتصاد بر پایه نفت، محور رشد و توسعه محسوب می شود، همیشه در فعل و انفعالات قیمت نفت با مشکل مواجه می شوند و توان هضم کاهش قیمت نفت را به سختی تحمل می کنند.
شاخص های اقتصادی در سال 96
1.سال آتی می تواند سالی متفاوت در زمینه توسعه داخلی تلقی شود و همزمان شدن برنامه ششم توسعه و بودجه جاری کشور، می‌تواند پیوند خوبی در نتیجه بخش شدن طرح ها و برنامه های اقتصادی باشد.درسال آینده ، " رکود اقتصادی" از اولویت های دولت در سال 96 میتواند باشد.در شرایط کنونی کشور "رکود اقتصادی" زمینه ساز بسیاری از مشکلات موجود شده است که موجب، کاهش سرمایه‌گذاری، عدم اشتغال، افزایش ریسک اقتصادی،عدم ثبات در بازار و...می‌شود.حوزه اقتصادی دولت میبایست همه حوزه ها و ارکان اقتصادی را به شیوه ای نظارت کند که هیچ موضوعی مورد غفلت قرار نگیرد.رکود اقتصادی بدترین مدل تضعیف اقتصاد است که موجب آشفتگی در بازار و تولید می‌شود.
2.عدم اتکاء به بخش دولتی از مهمترین عوامل در توسعه قلمداد می‌شود.عملاً و علناً شاهد هستیم بخش های مختلف دولت، تن پرور و با اتکاء بیش از حد به منابع دولتی، موجب هدر رفت منابع عظیم مالی و بودجه ای می‌شوند.گاهاً مشاهده میکنیم بسیاری از سازمان های دولتی بدلیل گسترده بودن،علاوه بر اینکه بازدهی مناسبی ندارند و به تبع آن توان پرداخت حقوق کارکنان خود را نیز ندارند.بسیاری از مدیران و کارگزاران سطوح مختلف مدیریتی، در جذب سرمایه گذار و خود کفایی سازمان های خود، ناتوان نشان دادند و به روزمره گی مفرط دچار شدند.برای رهایی از اتکاء بیش از حد به منابع دولت، باز گذاشتن اختیار دولتمردان در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها است و مدیران احساس کنند برای شهامت خود در سیستم مدیریت، تاوان و هزینه اجتماعی پرداخت نمی کنند.
3.سال 96 به سال پایان دادن به پروژه های نیمه کاره و معطل مانده بودجه ای می تواند قلمداد شود.معضلی که از دولت قبل به میراث ماند، وجود بسیاری از پروژه های نیمه کاره و بدون بودجه بود. که دولت اعتدال هزینه و زمان بسیاری برای به پایان دادن به این پروژه ها را متحمل کرد.دولت در سال آینده با تمرکز بر پروژه های نیمه کاره می‌تواند حجم وسیعی از این پروژه ها را کاهش دهد و روال طراحی و اجرای پروژه های جدید را با ساز و کار بهتر و هدفمند تری مورد نظر قرار دهد.معضل برخی از کلنگ زنی های بی هدف و تبلیغاتی، سالهاست که امان بودجه ای کشور را سلب کرده که گاهاً مشاهده می شود برخی از این پروژه ها در حد و اندازه آن منطقه نبوده و صرفاً یک هزینه بی‌مورد و بدون بازدهی برای مردم بوده است.
4.برای سرمایه گذار در سال 96 چه مراتب تشویقی قرار دادیم؟ اگر بخواهیم جواب دهیم با کلمه "هیچ" مواجه میشویم.در واقع ما انتظار داریم دولت از نظر حجم و گسترده گی کوچک شود، بخش خصوصی فعال باشد، سرمایه گذار به میدان وارد شود ولی هیچ گونه فعالیت خاص و زمینه مناسب تشویقی برای سرمایه گذاران فراهم نکنیم.ایجاد معافیت مالیاتی و بیمه ای، تسهیلات خاص و... می تواند زمینه ورود برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را بخوبی فراهم کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه