روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
01 اسفند 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 27237
0
0
در شبکه «افق» چه می‌گذرد؟
گل به خودی در لباس مدافعان نظام
همدلی| این روزها کلیپی از یک برنامه تلویزیونی در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود که اگر کسی بدون تماشای تصویر آن، فقط به صدای آن گوش دهد ممکن است با خود فکر کند این برنامه در یکی از رسانه‌های ضدانقلاب ساخته شده است. اما همین که فرد به تصویر این فایل ویدئویی نگاه کند با تعجب می‌گوید «اینکه یامین‌پور است. همان مجری مدعی ارزش‌ها و انقلاب! نکند رفته و برای شبکه‌های ضدانقلاب کار می‌کند.» اما واقعیت این است که نه یامین‌پور از کشور خارج نشده است و اتفاقا در رسانه ملی برنامه تولید می‌کند. یامین‌پور در برنامه‌ای درجام جم که میهمانش انیس نقاش، عامل ترور شاپور بختیار است، می‌گوید نقاش برای انجام ماموریت «به درک واصل کردن بختیار» به پاریس عازم شد. این برنامه در شبکه تلویزیونی افق پخش شده است. این شبکه در زمستان سال 93 فعالیت رسمی خود را با تولیدکنندگان مخالف دولت به صورت رسمی آغاز کرد؛ زمانی که جریان‌های سیاسی نزدیک به دولت به صداوسیما انتقاد می‌کردند که رسانه ملی منعکس کننده همه جریان‌های سیاسی نیست.
اختصاص شبکه بیست و دو به دلواپسان
اردیبهشت سال 93 با نزدیک شدن به سالروز انتخابات سال 92 عزت‌الله ضرغامی، رئیس وقت جام جم از تاسیس شبکه‌ای به نام افق خبر داد. این شبکه از 13‌‌‌خرداد آن سال به صورت آزمایشی و پخش چند برنامه در روز کار خود را آغاز کرد و اسفند همان سال فعالیت رسمی افق آغاز شد. مدیران این شبکه معتقدند شعار شبکه تحت امرشان ترویج و توسعه گفتمان انقلاب اسلامی است.
از فعالیت این شبکه تلویزیونی مدت زیادی نگذشته بود که افق به نام شبکه دلواپسان شهرت پیدا کرد، علت این شائبه حضور پرچمداران رسانه‌ای جبهه پایداری بود. وحید جلیلی برادر سعید جلیلی، نادرطالب‌زاده و وحید یامین‌پور(که با دیروز، امروز، فردا خود را نشان داده) از افرادی بودند که نامشان به عنوان تولیدکننده برنامه‌های این شبکه عنوان می‌شد.
افق به سپاه وابسته نیست
درباره شبکه افق حتی ادعا شده بود که به سپاه پاسداران وابسته است. اما سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه این ادعا را تکذیب کرد. به گفته سردار رمضان شریف «سپاه مالکیت این شبکه را در اختیار ندارد اما خود را موظف به حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در این ماجرا می‌داند.» به نوشته ایرنا، سردار رمضان شریف همچنین گفت که سپاه حمایت از برخی موسسات و سازمان‌های مردم نهاد را وظیفه خود می‌داند و موسسه «اوج» به عنوان یکی از این سازمان‌ها از حمایت‌های سپاه پاسداران برخوردار بوده است.
از شهرداری تا صدا و سیما
اگر در زمان مذاکرات هسته‌ای، پیگیر اخبار مذاکرات هسته‌ای و مخالفت‌های دلواپسان بودید، حتما با نام موسسه اوج برخورد می‌کردید. تصاویر صداقت آمریکایی بر روی بیلبوردهای شهرداری تهران از آثار این موسسه است. گفته می‌شود شبکه افق نیز از زیرمجموعه‌های این موسسه است که مدیریت آن را احسان محمدحسنی برعهده دارد. محمدحسنی خود از گردانندگان شبکه افق است.
حمله روزنامه جوان به افق
پس از تکذیب ارتباط شبکه افق با سپاه پاسداران روزنامه جوان در یکی از مطالب خود به این شبکه حمله کرد. این روزنامه نوشت: بسیاری از منتقدان رسانه‌ای صداوسیما در زمانی که در مقام برنامه‌ساز ظاهر شدند، نشان دادند که هیچ چیزی در بساط ندارند. صداوسیما می‌تواند به جای اینکه سرمایه و زمانش را در اختیار گروه‌های ناکارآمد برنامه‌ساز قرار دهد که محصولش شبکه‌های بی‌بیننده‌ای مانند «افق» باشد، می‌تواند پای استعداد‌های جدید را به سازمان باز کند.
ضداعتدالی‌ها در رسانه ملی
جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا در سال‌های اخیر بارها از صدا و سیما خواسته‌اند که صدای همه جریان‌های اجتماعی را انعکاس دهند. اکنون یکی از شبکه‌های رسمی این سازمان تریبون رسمی جریان دلواپس شده است. محمدجواد کریمی قدوسی، نماینده جبهه پایداری در مجلس، محمدحسین صفارهرندی، وزیر ارشاد محمود احمدی‌نژاد، حسن عباسی، مخالف سرسخت حسن روحانی، مسعود ده‌نمکی کارگردانی که در سوابقش عضویت در انصار حزب‌الله بسیار پر رنگ است، علیرضا پناهیان، روحانی اصول‌گرا و سعید قاسمی که سبک خاص خود را برای حمله به جریان اصلاحات و دوات حسن روحانی دارد از میهمانان همیشگی شبکه افق هستند.
تشویش اذهان عمومی
با این حال مسئله اصلی همین جریان سیاسی که همواره خود را مدافع از ارزش‌ها خوانده است، اخیرا در شبکه تلویزیونی خود رفتاری نشان داد که در نوع خود بی‌سابقه بود. در حالی که در طی سال‌های گذشته مسئولان نظام سعی کرده‌اند تصویر ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی را در دنیا از بین ببرند، یامین‌پور ترور شاپور بختیار آخرین نخست‌وزیر دوران پهلوی را ماموریت خواند. موضوعی که سبب شده تا برخی از مخالفان نظام با نشر فایل تصویری آن، نظام را به ترور مخالفان خود در خارج از کشور متهم کرده و این سخنان را به عنوان سند اثبات ادعاهای خود ارائه می‌کنند. اتفاقی که به نظر می‌رسد گل به خودی کسانی است که لباس مدافعان نظام را پوشیده‌اند.
این اتفاق در برنامه «راز رضوان» افتاد که میهمانانش سعید قاسمی و انیس نقاش بودند. انیس نقاش فرد لبنانی عامل ترور شاپور بختیار است. این ترور در سال 59 اتفاق افتاد، اما شاپور بختیار جان سالم به در برد و یازده سال بعد در ترور دیگری کشته شد.
انیس نقاش در این برنامه از زندانی شدن خود توضیح می‌دهد و یامین‌پور در میان صحبت نقاش آنجا که به دوران زندانش در فرانسه اشاره می‌کند، می‌گوید:« برای اطلاع بینندگانی که انیس نقاش را نمی‌شناسند بگویم که ایشان یک سال بعد از پیروزی انقلاب برای انجام ماموریتی برای به درک واصل کردن شاپور بختیار به پاریس عازم می‌شوند و بلافاصله بعد از آن زندانی می‌شوند.»
پاداش سخنان سردار سعید قاسمی
مهمان دیگر این برنامه سردار سعید قاسمی است که در کنار انیس نقاش نشسته است. دعوت از سعید قاسمی - که معمولا با رفتارها و مواضع تند وپرخاشگرانه علیه اصلاح‌طلبان و دولت اعتدال شهره شده – در این برنامه در حالی صورت می‌گیرد که هنوز سخنان عجیب و به قول برخی از فعالان رسانه‌ای «تهوع آور» درباره وضعیت پیکر آیت‌الله ‌هاشمی و توهین‌های عجیب و غریب وی به «رفیق دیرین» رهبری از یادها نرفته است. گویی فراهم آوردن شرایط حضور این چهره جنجالی در رسانه ملی، در اوج انتقادات دلسوزان نظام به وی، پاداشی است که مسئولان این شبکه به او داده‌اند.
خون یامین‌پور از فردوسی‌پور رنگین‌تر است؟
به هرحال بیان چنین سخنانی از سوی یک مجری تلویزیون آزمونی است که پیش روی مسئولان صدا و سیما قرار گرفته است. باید دید مدیران جام جم که به خاطر اظهار نظر عادل فردوسی‌پور درباره استعفای مسئولان درباره پلاسکو به او تذکر دادند، آیا حاضر به برخورد با یامین‌پور می‌شوند؟
‏hamdeli.politicalpages@gmail.com
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه