روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 بهمن 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 27128
0
0
سه میلیون هکتار نهال‌کاری برای مقابله با منشا داخلی ریزگردها
رییس سازمان مدیریت بحران کشور در ایران گفت: «حذف منشا داخلی پدیده ریزگردها امری هزینه بر و دراز مدت است و باید سه میلیون هکتار نهال کاری نهال و گیاهان متناسب با اقلیم برای مقابله با آن انجام شود؛ تا زمان جا افتادن ریشه گیاهان و تغذیه از منابع آب زیرزمینی باید گیاهان آبیاری شوند که امری هزینه بر و دراز مدت است.»
اسماعیل نجار در حاشیه سی و سومین همایش فصلی مدیران کل پزشکی قانونی کشور، گفته که «مقابله با منشا داخلی پدیده ریزگردها راه حل فوری ندارد.» او همچنین عنوان کرد: «۸۰ درصد پدیده ریزگردها منشا خارجی دارد که ۶۰ درصد آن کشور عراق است اما مقابله با این پدیده به هیچ عنوان در اولولیت آن‌ها نیست.»
او افزود: بیابان زایی، تغییرات اقلیمی، کاهش منابع آبی و بارش‌ها علت‌های اصلی داخلی بروز این پدیده است و اقدام‌هایی توسط دولت در راستای مقابله با گرد وغبارها در استان خوزستان صورت گرفته اما بخش قابل توجهی از ریزگردها منشا خارجی دارد.
نجار ادامه داد: بخش قابل توجهی از این تالاب در خاک ایران است که پیش‌تر جهت حفاری و بهره‌برداری از منابع نفتی تخلیه شده بود اما دولت یازدهم حق آبه ای برای احیای آن در نظر گرفت و تا کنون سه زون هورالعظیم آبگیری شده است.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: عراق هم اکنون مشکلات جدی‌تری برای مقابله دارد و از سویی بخشی از کانون‌های تولید ریزگردها هم اکنون در کنترل تروریست‌هاست. او بیان کرد: تغییرات منطقه ای مانند احداث سد در بالادست رود دجله و فرات توسط ترکیه که موجب خشکی برخی مناطق و افت رطوبت شده که با وزش بادهای شدید ریزگردها به خوزستان می‌رسد.
مردم سیستان و بلوچستان هم مقصرند!
رییس سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه به وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: 50 میلیارد ریال مرحله نخست برای جبران هزینه‌های ناشی از سیلاب توسط دولت در اختیار سیستان و بلوچستان قرار خواهد گرفت و سایر خسارت‌ها نیز پس از برآورد تخصیص داده می‌شود اما مردم نیز به نوبه خود باید همراهی لازم را داشته باشند. نجار بیان کرد: خسارت‌ها در موارد زیادی ناشی از ساخت و سازهای غیرمجاز، ساخت و ساز در نقاط ممنوعه یا عدم توجه به هشدارها در زمان بحران ناشی می‌شود که به هیچ وجه قابل قبول نیست.
او عنوان کرد: هم اکنون 20 استان شاهد بارش باران و برف است و مردم باید متناسب با شرایط رفتار کنند اما بسیاری هشدارها و محدودیت‌ها را جدی نمی‌گیرند که از جمله می‌توان به سفر بدون تجهیزات زمستانی اشاره کرد که در نتیجه آن مشکلاتی برای مردم و دولت ایجاد می‌شود.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: مردم باید زندگی و کسب خود را ایمن کنند و از جمله حادثه پلاسکو به این دلیل رخ داد که واحدهای مستقر در ساختمان به رغم درآمدهای قابل توجه حتی یک درصد از آن را طی این سال‌ها برای ایمنی اختصاص نداده بودند در حالی که اگر به هشدارها توجه می شد، شاهد این میزان فاجعه و خسارت نبودیم.
او با اشاره به بودجه 120 هزار میلیارد ریالی مدیریت بحران کشور اضافه کرد: دستگاه‌ها باید به وظیفه نظارتی خود عمل کنند چراکه برای مقابله حادثه ها و بحران ها راهی جز پیشگیری و استفاده از فناوری‌های نوین وجود ندارد و در صورت بروز بحران نیز دولت همه توان خود را برای یاری رسانی به کار خواهد گرفت.
به گزارش ایرنا، نجار در ادامه نیز گفت: با توجه گسل‌های فراوان موجود زلزله بزرگترین بحرانی است که کشور را تهدید می کند و به واسطه برداشت‌های بی رویه از سفره‌های زیرزمینی، فرونشست زمین دومین تهدید به شمار می‌رود.
او افزود: در شرایطی که ایران کشوری حادثه خیز است، آمادگی های لازم برای مقابله با بحران‌هایی مانند زلزله وجود ندارد و تنها 10 درصد برای مواجهه با بلایایی مانند زلزله امادگی داریم که به هیچ وجه کافی نیست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه