روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 بهمن 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 27104
0
0
تفسیر رسانه های منطقه از حضور روحانی در کشورهای عمان و کویت
چراغ سبز به میانجی‌گری عربی
همدلی| رئیس جمهوری ایران دیروز در سفر یک‌روزه وارد مسقط، پایتخت عمان شد و سلطان قابوس، پادشاه این کشور به طور رسمی از او استقبال کرد. این سفرها به دعوت رسمی پادشاه عمان و امیر کویت تدارک دیده شده است. حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواسته است به سفر حسن روحانی به این کشورها، به عنوان یک فرصت نگاه کنند. این نخستین سفر دکتر روحانی به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در طول دوران ریاست جمهوری اوست. روابط دولت روحانی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه پس از حمله محافل تندرو به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران به تیرگی گرایید. روحانی قبل از ترک تهران گفته بود که اخیراً از طریق دولت کویت پیامی از طرف شش کشور حوزه خلیج فارس دریافت کرده است. به گفته رئیس جمهوری، در این پیام آمده که این شش کشور «به دنبال روابط بهتر با ایران و حل و فصل سوءتفاهم‌ها و ارتقای روابط از طریق گفت وگو هستند.» روحانی با اشاره به مضمون این پیام گفته که، «ما از اصل پیام استقبال کردیم و در این سفر با دو عضو شورای همکاری خلیج فارس در این زمینه دیدار و بحث و تبادل نظر خواهیم داشت.» وضعیت عراق، سوریه و یمن از دیگر محورهای سفر روحانی است که در راستای بازگشت ثبات به منطقه صورت می‌گیرد. روحانی بعد از ملاقات عمان به کویت رفت.
چرا سفر روحانی به کویت مهم است؟
سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس آذرماه نشستی برگزار کردند که در این نشست بیانیه‌ای ضد ایرانی منتشر کردند. در آن بیانیه ادعاهای تندی علیه ایارن مطرح شد. بیانیه مشترک کشورهای عضو، بخشی به اختلاف ایران و امارات عربی متحده در مورد جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی اشاره کرد و از ایران دعوت شد تا اختلاف در این مورد را از طریق مذاکرات دوجانبه یا ارجاع به دیوان داوری بین‌المللی حل و فصل کند.
در بخش دیگری از بیانیه، ادامه دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عضو شورای همکاری و منطقه مطرح و از ایران دعوت شد تا اصول حسن همجواری و احترام به حق حاکمیت، عدم مداخله در امور داخلی و عدم توسل به تهدید و استفاده از قوه قهریه علیه کشورهای دیگر را رعایت کند. در این بیانیه ادعا شد که اظهارات برخی از مقامات ایرانی علیه کشورهای عضو شورای همکاری و مداخله در امور داخلی و تعدی به حق حاکمیت و استقلال آنان به عنوان تلاش برای ایجاد نفاق و تحریک به درگیری فرقه‌ای در میان شهروندان این کشورها محکوم و از ایران خواسته شد تا به زعم آنان سیاست خود را در منطقه تغییر دهد و به اصطلاح به ضوابط و معاهدات بین‌المللی عمل
کند.
این بیانیه نکات دیگری داشت تا کشورهای حاشیه خلیج فارس مجموعه‌ای از انتقادات و اختلافات خود با ایران را بیان کنند. ایران به آن بیانیه واکنش نشان داد و همه این ادعاها را رد کرد. اما در همان نشست صباح‌الاحمد الجابرالصباح، امیر کویت، خواستار «گفت‌وگوی سازنده» با ایران شده بود. پس از این بیانیه و آن نشست بود که بحث انتقال پیام از طرف کویت به ایران مطرح شد. حالا که پیام امیرکویت را بخوانیم پیام کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به دست روحانی رسیده است، قاعدتا باید ایران به این پیام پاسخی دهد. به اعتقاد ناظران سیاسی سفر روحانی به عمان و سپس کویت برای اعلام پاسخ ایران به امیر کویت است. اگر این گمانه‌زنی درست باشد، پاسخ ایران آن‌قدر مهم است که خود رئیس جمهور تصمیم گرفته است به این سفر برود. شاید پیام امیر کویت و پاسخ ایران می‌تواند گرهی از روابط باز کند، توئیت‌های امیدوار کننده معاون سیاسی روحانی اهمیت این سفر را نشان می‌دهد. ابوطالبی تاکید کرده است که این سفر می‌تواند «آغازی باشد بر حتمیت خاتمه ویرانی بلاد اسلامی، تخریب اقتصاد منطقه‌ای، از بین رفتن سرمایه‌ها و نابودی رفاه کشورهای
منطقه.»
نتایج مهم مذاکرات ایران و عمان
خبرگزاری عمان در تحلیلی به سفر حسن روحانی به عمان پرداخته و در این باره نوشت: مواضع رئیس جمهور جدید آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران در حالی است که عمان یکی از مهم‌ترین طرف‌های این توافق را تشکیل می‌دهد، زمانی که ایده این توافق در ذهن سلطان قابوس شکل گرفت و در ضیافت ناهار با حضور هیلاری کلینتون مطرح شد؛ سلطان قابوس به وی گفت: می‌توانم کمک کنم. پس از آن بود که روند مذاکرات شکل گرفت و توافق هسته‌ای میان ایران و غرب به امضا رسید و جهان را خوشحال کرد چرا که ایران را به عرصه بین‌المللی بازگرداند و سایه جنگی را دور کرد که می‌توانست شعله‌هایش به خلیج فارس نیز کشیده شود و کسی نمی‌دانست عمق، زمان، مکان و نزدیکی و دوری آن از خلیج فارس چه میزان خواهد بود.با وجود آنکه سفر حسن روحانی به عمان کوتاه بود، اما وضعیت پرونده‌هایی که قرار است در این سفر کوتاه بررسی شود از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، پرونده‌هایی از همه اتفاقاتی که در منطقه رخ می‌دهد از جنوب تا شمال آن. بررسی این پرونده‌ها از مسقط تا کویت ادامه خواهد داشت و جنوب عراق نیز از این بررسی‌ها دور نخواهد بود.»
این تحلیل در ادامه نوشت: روابط عربی – ایرانی اکنون در شرایط شبیه به قطعی روابط با اغلب کشورهای عربی قرار دارد و بیانگر آن است که سلطنت عمان بار دیگر با هدف نزدیک کردن ایده‌ها و نظرات و توافقات سیاسی و ایجاد همگرایی بیشتر میان اعراب با اعراب و اعراب با ایرانیان، ایفای نقش کند. روابط سلطنت عمان با ایران نه تنها روابطی تاریخی است بلکه روابط میان دو کشور به دلیل همسایگی هیچ گاه قطع نخواهد شد و از نظر سیاسی نیز باید به ابعاد جغرافیایی دقت کرد که هیچ گاه قابل تغییر
نیست.
امروز چشم‌ها به مسقط و کویت دوخته شده است که ببیند چه نتایج کوتاه مدت و بلندمدت از دیدار روحانی از دو کشور عمان و کویت به دست می‌آید. دیپلماسی عمان و روابط این کشور با تهران همواره با نتایج مهمی همراه بوده است و نگاه دیگر کشورها به عمان به عنوان مذاکره کننده‌ای صادق و دوستی با ثبات است که با تغییرات و احساسات سیاسی تغییر نمی‌کند.»
بازتاب سفر روحانی به کویت در رسانه‌های کویتی
سفر رئیس‌جمهور کشورمان به عمان و کویت بازتاب زیادی در رسانه‌های کویتی داشته است. رونامه الوطن کویت نوشت: سفر روحانی رئیس جمهور ایران به کویت کوتاه مدت خواهد بود، اما در آن درباره تمام مسائلی که به دو کشور و منطقه مربوط است بحث و گفت‌وگو خواهد شد. الوطن در ادامه نوشت: سفر روحانی به همراه هیاتی بلندپایه از وزرا و کارشناسان و مستشاران خواهد بود.
روزنامه الرای در یک گزارش تحت عنوان «گفت‌وگوی رسمی ایران و کویت» نوشت: امیر کویت در مورد روابط دوجانبه و پیشرفت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت‌وگو می‌کند.
روزنامه القبس نوشت: امیر کویت با حسن روحانی رئیس جمهور ایران که برای اولین بار به کویت سفر می‌کند بحث و تبادل نظر می‌کند. القبس در ادامه به اظهارات علیرضا عنایتی سفیر ایران در کویت پرداخت. روزنامه الشاهد نیز نوشت: امروز حسن روحانی رئیس جمهور ایران و هیات همراه به کویت می‌آیند تا گفت‌وگوی رسمی با شیخ صباح‌الاحمد امیر کویت داشته باشند.
hamdeli.politicalpages@gmail.com
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه