روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 بهمن 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 27096
0
0
آزمون فراکسیون امید در روزهای استیضاح برگزار می‌شود
قدرت‌سنجی اصلاحات در مجلس
همدلی| کیاوش حافظی: عباس آخوندی یکشنبه برای دفاع از خود در برابر استیضاح کنندگان به مجلس می‌رود. اکنون چشم امید آخوندی برای تداوم وزارتش فقط و فقط به فراکسیون امید است. محمدرضا عارف روز گذشته موضع این فراکسیون را مخالفت با استیضاح اعلام کرد. این فراکسیون تاکنون در همکاری‌های فراکسیونی در تصمیم‌گیری‌های سیاسی توانسته بیشتر 150رای رقم بزند. اما روز یکشنبه کار سختی خواهد داشت. اصول‌گرایان خواهان استیضاح شده‌اند و فراکسیون مستقلین ولایی هم در این باره موضع‌گیری نمی‌کند. بنابراین فراکسیون امید باید برای ابقای وزیر لابی و قدرت‌نمایی کند.
103 تا 158 رای
هشت ماه پیش بعد از انتخابات هیات رئیسه مجلس تحلیل‌گران سیاسی 103 رای محمدرضا عارف را خلّص اصلاح‌طلبان عنوان کردند. قدرت این گروه در تصمیم‌گیری‌های سیاسی به بیش از 150رای نیز رسیده است. برای نمونه مسعود پزشکیان در همان انتخابات هیات رئیسه با 158رای به نایب رئیسی اول مجلس رسید.
نمونه دیگر را نیز می‌توان 5 ماه بعد یعنی موعد ترمیم کابینه مشاهده کرد. دوم آبان ماه صحن مجلس دهم شاهد بررسی نمایندگان برای رای اعتماد دادن یا ندادن به 3 وزیر پیشنهادی از سوی دولت بود. رضا صالحی امیری برای وزارت فرهنگ، مسعود سلطانی‌فر برای ورزش و جوانان و فخرالدین دانش احمدی‌آشتیانی برای آموزش و پرورش به مجلس آمده بودند. آن روز هر سه وزیر مورد اقبال اصلاح‌طلبان و اعتدالی‌های مجلس واقع شدند و پس از جلسه مجلس به وزارت‌خانه‌هایشان راه پیدا کردند.
دانش آشتیانی وعدد 157
از این سه نفر دانش‌آشتیانی بیشتر در مظان اتهام نمایندگان قرار داشت. او که آبان 93 برای تصدی وزارت علوم به مجلس رفته بود با مخالفت نمایندگان مجلس نهم از این وزارتخانه بازماند. مخالفان دانش آشتیانی او را به حوادث 88منسوب کردند و مدعی شده بودند از اعضای تیم کاری مصطفی معین بوده است. همین مخالفت‌ها یک سال بعد نیز وجود داشت. آشتیانی در روز کسب رای اعتماد خود در مجلس بیشتر از صالحی امیری و مسعود سلطانی مورد هجمه واقع شد و به نظر می‌رسد همین باعث مخالفت‌های سیاسی باعث شد رای اعتمادش کمتر از دو وزیر دیگر باشد. آرای او در دوم آبان 95 بیش از 150 و کمتر از 160 رای بود که اگر دقیق‌تر به آن نگاه کنیم تنها یک رای کمتر از رای نمایندگان به مسعود پزشکیان بوده است.
طرح استیضاح بعد از دو ماه وزارت؛ شاید برای ثبت در گینس
هنوز دو ماه از روی کار آمدن فخرالدین دانش‌آشتیانی در آموزش و پرورش نگذشته بود که دلواپسان استیضاح او را کلید زدند. بعضی نمایندگان علت این اقدام را انتصابات او عنوان کردند؛ مسئله‌ای که از حقوق اولیه هر وزیری برای پیشبرد اهدافش محسوب می‌شود. استیضاح دانش‌آشتیانی موقعی که هنوز فعالیت او به چهارماه نرسیده است حتی بعضی اصول‌گرایان را به مخالفت با این اقدام واداشته است. محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید که روز دوشنبه با دانش آشتیانی جلسه داشت از او حمایت کرد و گفت که اغلب محورهای استیضاح دانش‌آشتیانی مربوط به زمان مدیریت او نیست. با این حال میزان حمایت دوباره از دانش‌آشتیانی قدرت جریان امید در مجلس را نشان خواهد داد.
کار سخت اصلاح‌طلبان
استیضاح عباس آخوندی در نقطه مقابل استیضاح دانش‌آشتیانی است، چرا که برخی چهره های اصول‌گرا مثل محمدمهدی زاهدی ابراز امیدواری کرده‌اند که این استیضاح لغو شود. اما آخوندی مسائلی مثل تصادف قطارها در سمنان موضوع اصول‌گرایان برای استیضاح روز یکشنبه شده است.
اصلاح‌طلبان برای ممانعت از استیضاح آخوندی حتی نباید یک رای فراکسیونی خود را نیز هدر دهند. آنها در مواردی مانند ترمیم کابینه توانستند جریان سوم یا همان مستقلین ولایی را با خود همراه کنند. اما پتانسیل همراهی با مستقلین کاهش پیدا کرده است. فراکسیون مستقلین ولایی موضعی درباره استیضاح نگرفته است. همین کار را برای همکاری‌های فراکسیونی سخت‌تر می‌کند. اما اگر فراکسیون بتواند مانع استیضاح شود به منزله قدرت‌نمایی این فراکسیون تلقی می‌شود.
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی به همدلی می‌گوید: فراکسیون اعضای خود را آزاد گذاشته است. او در بیان نظر شخصی خود می‌گوید: من نه موافق استیضاحم، نه مخالف. هم موافقم و هم مخالف. نماینده رشت در مجلس می‌گوید معتقدم ضعف‌هایی وجود دارد، اما شرایط زمانی برای استیضاح مساعد نیست. جعفرزاده معتقد است باید با تساهل و تسامح کار را پیش برد، چون درصد بالایی از پروژه‌ها در این وزارتخانه هستند که با استیضاح آقای آخوندی یک نگرانی در بین پیمانکاران به وجود می‌آید. همچنین باید توجه داشت که شب عید است و 70 میلیون مسافر قرار است در تعطیلات عید جابه‌جا شوند. به همین خاطر شرایط استیضاح مساعد نیست.
مخالفت فراکسیون امید با استیضاح آخوندی
با این حال محمدرضا عارف در قامت رئیس اصلاح‌طلبان مجلس، اعلام کرده فراکسیون امید با استیضاح آخوندی مخالف است. عارف گفته «حدود دو ماه‌ونیم پیش در پی مطرح شدن استیضاح آخوندی، کمیته‌ای در فراکسیون برای بررسی تخصصی این مسئله تشکیل شد که این کمیته چند بار به هیات رئیسه و همچنین شورای مرکزی گزارش داده است.»
عارف با اعلام کرد پس از آنکه استیضاح در هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شد، صبح دیروز جلسه‌ای در در شورای مرکزی فراکسیون تشکیل جلسه دادیم که در آن کمیته هم گزارش خود را ارائه کرد. رئیس فراکسیون امید اعلام کرد: در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که هم با توجه به عملکرد وزارت راه و شهرسازی و هم شرایط زمانی و وضعیت فعلی کشور که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد، نظر فراکسیون امید مخالفت با استیضاح آخوندی است. او اضافه کرد: طبیعتاً اعضای فراکسیون مطالبه‌هایی دارند که قرار شده همان کمیته تخصصی این مسائل را جمع‌بندی کند و ان‌شاءالله پس از ماندگار شدن آقای آخوندی در سمت وزیر راه و شهرسازی این مطالبه‌ها را دنبال کنیم.
hafezi.kiavash@gmail.com
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه