روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  گردشگری  |  کد خبر: 25122
0
0
نیروهای عراقی به دانشگاه و کاخ ریاست‌جمهوری موصل رسیدند
فرماندهان عراقی می‌گویند، نیروهای مبارزه با تروریسم عراق پس از رسیدن به کرانه شرقی رود دجله در جنوب و نزدیک شدن به دانشگاه موصل در شمال بخش شرقی، اکنون راه زیادی تا آزادی کامل بخش شرقی این شهر ندارند. به گزارش ایسنا، عبدالغنی الاسدی، فرمانده نیروهای مبارزه با تروریسم عراق به خبرگزاری فرانسه گفت: نیروهای عراقی طی چند روز آتی کنترل کامل بخش شرقی شهر موصل را در دست خواهند گرفت. داعش در حال حاضر در مرحله فروپاشی است و توازن و قدرت خود را در شرق موصل از دست داده است. وی گفت: نیروهای مبارزه با تروریسم عراق در 150 متری پل چهارم موصل در جنوب بخش شرقی مستقر هستند. داعش دیگر نمی‌تواند برای امدادرسانی از این پل  استفاده کند. در قسمت شمالی بخش شرقی نیزیگان‌های ما مسافت بسیار اندکی با دانشگاه موصل دارند و در آستانه محاصره این دانشگاه هستند. دانشگاه موصل مساحت وسیعی از شرق این شهر را دربر گرفته است و آزادی آن برای نیروهای عراقی بسیار اهمیت دارد. نیروهای عراقی روز دوشنبه کنترل محله‌های دومیز، فلسطین، البلدیات و السکر در شرق موصل را در دست گرفتند. محله السکر مشرف بر دانشگاه موصل است. سیطره بر دانشگاه موصل به گفته مسئولان عراقی به معنای کنترل بر منطقه الغابات و کاخ‌های ریاست‌جمهوری و کرانه شرقی رود دجله در بخش شمالی است. به گفته منابع نظامی نیروهای عراقی اکنون کنترل 50 محله از شرق موصل را در دست گرفته اند و تنها شش محله دیگر تا آزادی کامل این بخش باقی مانده است. فرماندهان نظامی عراقی پیش‌بینی کرده‌اند که عملیات در بخش غربی موصل به دلیل موقعیت جغرافیایی و داشتن خیابان‌های باریک و پر ازدحام سخت‌تر باشد. در همین راستا، مسئولان نظامی عراقی می‌گویند تروریست‌ها از پهپاد برای شناسایی مقرهای ارتش و دیگر نیروهای عراقی استفاده می‌کنند تا بتوانند با خودروی بمب‌گذاری شده آن‌ها را هدف قرار دهند اما نیروهای عراقی توانسته‌اند بسیاری از این پهپادها را شکار کنند. داعش برای ممانعت از پیشروی نیروهای عراقی در موصل به شکل چشمگیری از خودروهای بمب‌گذاری شده و عاملان انتحاری استفاده می‌کند اما نیروهای عراقی طی دوره اخیر توانسته‌اند با تاکتیک جدید بسیاری از این حملات را ناکام بگذارند. از سوی دیگر نیروهای عراقی در غرب استان الانبار نیز همچنان به پیشروی خود ادامه داده و حملات داعش را خنثی کردند. در حملات ائتلاف ضد داعش به نشست سرکرده‌های داعش در شهرستان راوه در غرب الانبار نیز ابوحفص الافریقی و ابوعبدالله الطاجیکی، دو سرکرده داعش و 8 عضو دیگر این گروه کشته شدند.
هویت 'طراح اصلی' حمله در ساحل تونس مشخص شد
بر اساس تحقیقاتی که بی‌بی‌سی انجام داده هویت متهم اصلی حمله تونس مشخص شده است. نتیجه تحقیقات برنامه تلویزیونی پانوراما نشان می‌دهد که شمس‌الدین سندی، طراح اصلی این حمله بود که در اثر آن ۳۸ نفر کشته شدند. گفته می‌شود افرادی که پیشتر در رابطه با این حمله بازداشت شده بودند، نام او را در اعترافات خود برملا کرده‌اند. سیف‌الدین رزقی، در ژوئیه ۲۰۱۵ در حمله‌ای مسلحانه به هتلی ساحلی در شهر سوسه در شمال شرقی تونس به سوی مردم آتش گشود و ٣٨ نفر را کشت. او خود در در جریان این حمله کشته شد اما بر اساس مدارکی که برنامه پانوراما به دست آورد سیف‌الدین رزقی توسط سندی به خدمت گرفته شده بود و با رهبری او عملیات حمله را انجام داد.
اغلب قربانیان گردشگران بریتانیایی و یا شهروندان دیگر کشورهای اروپایی بودند. براساس اعترافات، سندی مسئول اداره یک هسته متشکل از پیکارجویان بود که مسئولیت هر دو حمله سوسه و نیز یک ماه پیش از آن، حمله به موزه ملی باردو را بر عهده داشت که در اثر آن ۲۲ نفر کشته شدند. داعش 'مسئولیت حمله به موزه باردو در تونس را به عهده گرفت’ ١٢ مظنون
حمله داعش در تونس دستگیر شدند.داعش مسئولیت هر دو حمله را بر عهده گرفتند.شواهدی که به دست پانوراما رسیده، نشان می‌دهند که تا چه حد رزقی با گروه عامل حمله موزه باردو از نزدیک در ارتباط بود و آنها را در کافه‎ها و مساجد تونس ملاقات می کرد. یا آنکه چطور تیراندازی را پیش یکی از اعضای مسلح داعش در اردوگاهی در لیبی یاد گرفته بود. همچنین بر اساس اعترافات، سندی پیکارجویان را به خدمت می‌گرفت، پول سفر آنها به لیبی را می‌پرداخت و دستورات لازم را به آنها می‌داد.گفته می‌شود که سندی اکنون در لیبی فراری است و مقامات تونس دستور بازداشت او را صادر کرده‌اند. تحقیق درباره حمله به این منطقه توریستی در تونس یکی از بزرگترین عملیات ضد تروریسم بریتانیا در یک دهه اخیر به شمار می رود.
فرانسه به دنبال تصاحب جایگاه انگلیس در ناتو است
براساس گزارش‌ها، به دنبال مطرح شدن بریگزیت، فرانسه به تصاحب جایگاه نظامی "شماره ۲" در سلسله مراتب ناتو که به طور سنتی در اختیار یک انگلیسی قرار می‌گرفت، چشم دارد.
به گزارش ایسنا، به نقل از اکسپرس، با وجود آنکه ترزا می، نخست وزیر انگلیس تاکید کرده بریتانیا به دنبال تداوم حضورش در ائتلاف نظامی ناتو بعد از ترک اتحادیه اروپا است، اما ممکن است بعد از بریگزیت از نفوذ انگلیس در ناتو کم شود و این چیزی است که اندیشکده خدمات متحد سلطنتی در انگلیس به آن اشاره کرده است. به طور سنتی از زمانی که ژنرال برنارد مونتگومری، در سال ۱۹۵۱ جایگاه جانشین فرمانده معظم ناتو را در اختیار گرفت، تاکنون همواره یک انگلیسی این جایگاه را به عنوان "مقام شماره ۲ ارشد ناتو" داشته است. با این حال ائتلاف ناتو همواره تحت رهبری یک آمریکایی بوده است. برخی منابع خبری گفته‌اند که فرانسه با بیشترین احتمال به دنبال بهره‌برداری از تصمیم انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا است تا جایگاهش در داخل ناتو را تقویت کند. طبق گزارشات منتشر شده دولت فرانسه یک نماینده غیررسمی را درماه سپتامبر به واشنگتن فرستاد تا با مقامات آمریکایی رایزنی کرده و آنها را راضی کند که فرانسه جایگاه شماره 2 ناتو را در کنار رهبر آمریکایی ناتو داشته باشد. یک منبع آگاه به این نشست مدعی شد که هیات نمایندگی فرانسه شامل یک مقام ارشد وزارت دفاع این کشور و یک مقام نیروی دریایی تلاش داشته‌اند توضیح دهند که ارتش فرانسه تا چه حد به عنوان یک هم‌پیمان "ثمربخش" بوده و چه سابقه‌ای در انجام امور در نقاط بحرانی که آمریکا در آنها قدرت کافی نداشته به جا گذاشته است. به نوشته روزنامه "تایمز" آنها همچنین تاکید کردند که فرانسه بعد از بریگزیت تنها کشور اتحادیه اروپا با قابلیت نظامی بالا خواهد بود. در حال حاضر جایگاه شماره دو فرماندهی نظامی ناتو در اختیار ژنرال آدریان برادشاو قرار داد و او نیز قرار است در ماه مارس آینده این جایگاه را در اختیار ژنرال جیمز ادوارد قرار دهد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه